Tři zelené čističky vzduchu, které se vyplatí mít na oknech

Tři zelené čističky vzduchu
Foto: Pixabay

Zeleň v bytě není jen potěchou pro oči, ale také zdraví prospěšná záležitost. Některé „pokojovky“ totiž mají moc pohlcovat z interiéru škodliviny.

Z nábytku, podlahy i oblečení se často uvolňují toxické plyny, které mohou negativně ovlivňovat naše zdraví. Zvláště, pokud málo větráme. Živé rostliny přirozeně vzduch čistí, koneckonců o procesu fotosyntézy jsme se všichni učili už na základní škole.

Existuje ale pár rostlin, které jsou ještě účinnější, a kromě oxidu uhličitého zbavují vzduch i toxinů jako je formaldehyd.

Zelenec

Kdysi dávno zdobila tahle košatá rostlina školní chodby i čekárny u lékařů. S nálepkou „komunistická“ jsme ji ale po revoluci trochu opomněli a až v posledních letech zažívá renesanci. To proto, že vzduch zbavuje formaldehydu a xylenu. Navíc je nenáročná tak, že péči o ni zvládne i malé dítě.

Po celý rok vyhání nové a nové šlahouny s oddenky, které stačí jen odstřihnout, nechat ve vodě zakořenit a zasadit. Nepotřebuje žádnou péči, kromě vystřihování nežádoucích šlahounů. Pokud ji tedy nechcete rozmnožovat. Pak je vhodné tyto šlahouny odstranit, aby se zbytečně rostlina nevysilovala. Kromě toho je potřeba dopřát jí jen čas od času mírné zálivky.

Dracena

Mnoho lidí se mylně domnívá, že dracena je druh palmy. Není to tak. Patří totiž do skupiny chřestovitých a pochází z Madagaskaru. V přírodě doroste až ke 20 metrům, v interiéru to bude maximálně 2 metry. Proto je vhodnější jako solitér na zem poblíž okna.

Ani ona nevyžaduje nijak velkou péči. Stačí ji občas zalít, obrat uschlé listy ve spodní části a umístit ji alespoň do polostínu. Pokud jí dopřejete světlé místo, tím lépe bude prospívat.

Pozor si dejte, pokud máte domácí mazlíčky. Dracena je pro zvířata jedovatá! Ale dokáže vzduch vyčistit od beznenu, formaldehydu, xylenu a trichlorethylenu.

Dracena
Foto: Pixabay Dracena

Lopatkovec

Poslední přírodní čistička vzduchu i kvete! Lopatkovec má štíhlé, podlouhlé listy a nádherné bílé květy ve tvaru kalichu. Oproti předchozím dvěma rostlinám ale vyžaduje trochu lidského hýčkání. Dobře mu bude ve vlhčím prostředí, třeba do koupelny nebo ložnice jsou úplně ideální, zvlášť v kombinaci s bohatší zálivkou. Na druhou stranu ocení tmavší kout, rozhodně není vhodné umístit jej na slunečné stanoviště.

Za péči se odvděčí pěkným zevnějškem i čistěním vzduchu od amoniaku, benzenu, formaldehydu a trichlorethylenu.

lopatkovec_spathiphyllum
Foto: Freepik Lopatkovec Spathiphyllum

Zdroj: Petra Matějková (autorské dílo), wikipedie

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*