Poznejte svou lymfu

Poznejte svou lymfu
Foto: Pixabay

Kdo nebo co je ona neznámá? Proč si o ní zjistit víc? Možná proto, že kdo víc ví, lépe se rozhoduje jak dál, kam se obrátit o pomoc. Možná, že bližší seznámení s funkcí lymfy vám stejně jako mně pomůže najít příčinu zdravotních problémů.

Ještě před pár lety se o významu lymfy pro zdraví člověka moc nemluvilo. Když mi před více než dvaceti lety oznámil jeden mladý lékař, že mám narušený lymfatický systém, což je příčinou mých zdravotních problémů, má obvodní lékařka vše prohlásila za nesmysl a napsala antibiotika.

Dnes se naštěstí už ví, že lymfa ovlivňuje obranyschopnost organismu, který také čistí, regeneruje. Stále více se ukazuje, jak důležitý podíl na boji organismu s infekcemi má lymfatický systém, jaký velký vliv má na to, zda k onemocnění dojde nebo ne.

Přestože tyto informace obecně znám, přestože jsem se nenechala zcela svou obvodní lékařkou odradit a chodila na jarní a podzimní lymfatické masáže, které mi pomohly od otoků nohou, přestože jsem několik let sledována kvůli poruše metabolického systému… přes to všechno mne nenapadlo a nikdo mi, až do loňského roku, ani nenaznačil, že mám za vším hledat lymfu.

Změnila jsem po letech obvodního lékaře. Při jedné návštěvě mi na základě mých problémů pan doktor doporučil návštěvu kožní lékařky. Já jsem k němu šla hlavně s pohybovými potížemi, a měla jsem se vypravit na kožní?!

Šla jsem.

Mladá paní doktorka si vše vyposlechla a přečetla, prohlédla mne a zeptala se, jak jsem na tom s lymfou. Nenachytala mne. Předala jsem své letité zkušenosti i popis, jak se starám o chod tohoto systému, protože přece vím. Přesto mne poslala na vyšetření toku lymfy. Výsledek byl pro lékařku přesně podle očekávání, pro mne překvapující. Těžká porucha lymfatického systému, hlavně dolních končetin. Okamžitá, správně nasazená léčba, mi vrátila chuť do života. Postupné zlepšení chůze, snížení křečí v nohou a neopomenutelné zlepšení psychiky. To vše zvýšilo můj zájem o celou problematiku. Vzhledem k reakci mých blízkých a kolegů jsem došla k závěru, že tak „informovaných“ jako já nebo ještě méně je mezi námi stále hodně. Proto jsem začala psát i tento článek.

A tak se ptám – víte, že:

  • Lymfatický systém se podobá krevnímu systému, avšak není uzavřený?
  • Součástí lymfatického systému je brzlík, slezina, mandle, slepé střevo (apendix) a kostní dřeň?
  • Při přetíženém lymfatickém systému nezřídka otékají mandle, které představují jedny z těch větších lymfatických uzlin?
  • V lymfatických uzlinách probíhá filtrace lymfy, která čistí, odvádí ven z těla škodliviny, odpady lidského metabolismu?
  • V lymfatických uzlinách rovněž dochází k zachycování škodlivých látek, toxinů i patogenních mikroorganismů a probíhají v nich procesy, které vedou k odstranění tohoto odpadu?
  • Pokud lymfatický systém nefunguje správně, dochází k hromadění odpadních látek v mezibuněčných prostorách těla (zejména v podkoží se ukládají škodliviny, také sůl, voda a tuky)?
  • Lymfatický systém plní také funkci imunitní?
  • Mízní uzliny brání šíření infekce, likvidují nebo neutralizují patogeny dříve, než se dostanou do krve?

A jestliže:

  • máte časté infekční choroby,
  • míváte otoky mízních uzlin, kloubů, svalů, očních víček nebo otoky v krajině břišní,
  • vás trápí únava nohou, později i únava celého těla,
  • míváte dechové potíže bez zjevné příčiny,
  • bojujete s celulitidou, kožními potížemi, akné…,

je možná nejvyšší čas na poznání své lymfy.

Pokud zatím těmito problémy netrpíte a chcete se jim v budoucnu vyhnout, snad bude stačit úprava jídelníčku nebo zařazení pohybu a snížení stresu.

Jestliže ale u sebe pozorujete některý z výše uvedených příznaků, ptejte se a nenechte se odradit. K posílení lymfy pomáhají speciální lymfodrenáže, dobrý lékař by vás měl nasměrovat na lymfocentra.

Lymfa, náš skrytý ochránce, se snadno může stát naším nepřítelem jen proto, že jsme ho (tedy ji) lépe nepoznali.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová (autorské dílo), nzip.cz

Další články z této rubriky

Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…
Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…
Čas a řečigutentor-overlay

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a čekám.…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*