Papriky zdražují, ideální postup jak si vypěstovat vlastní je tu!

Paprika
Foto: Pixabay

Přestože jsou papriky u nás velmi oblíbenou zeleninou, do našeho podnebního pásu se zatoulaly trochu náhodou.

Jejich domovinou jsou subtropické oblasti Střední Ameriky. Milují teplo, hodně vody a vzdušné prostředí. Vůbec se jim naopak nelíbí velké výkyvy teplot a průvan. Vypěstovat bohatou úrodu u nás proto stojí trochu úsilí. Ale stojí to za to!

Správným načasováním výsevu to začíná

I když spousta zahradnických nadšenců vysévá papriky už v lednu, nenechte se k tomu strhnout také. V tu dobu je totiž velmi málo světla, a tak se s největší pravděpodobností stane to, že budete mít sice rané, ale vytáhlé a neduživé sazenice, které vám bohatou úrodu nedají. Tedy pokud nezainvestujete do dalšího vybavení jako je světlo a interiérový skleník (nebo třeba opuštěné terárium).

Lepší je pár týdnů počkat a semínka usadit do substrátu až od druhé poloviny února. Aby papriky vyklíčily, potřebují docela dost tepla (ideál je kolem 30 °C, ale spokojí se i s 25 °C). Proto je vhodnější substrát se semínky před naklíčením zakrýt průhlednou fólií nebo poklopem. Nezapomeňte půdu udržovat vlhkou a sadbovač umístěte na co nejsvětlejší místo v bytě.

Pikýrování pro silné sazenice

Jakmile sazeničky vykouknou nad zem, sundejte z nich fólii a stále je držte v teple – stačí už teploty nad 20 °C. Až povyrostou a budou mít dva pravé lístky (to znamená 4 lístky dohromady), je čas na první přesazení. Každou rostlinku dejte do samostatného květináče (mohou být i po dvou) a zahrňte zeminou až po lístky. Tento postup zopakujte ještě jednou před tím, než je přesadíte do záhonu. Ideální to bude ve chvíli, kdy rostliny dorostou do zhruba 15 cm.

Přesazení do záhonu

Do venkovního záhonu přesaďte papriky (alespoň 40 cm od sebe) nejdříve v druhé polovině května, až nebudou hrozit přízemní mrazíky. Výsadbu nechte na pěkný slunečný den a pamatujte na to, že papriky přestávají růst, pokud je okolní teplota 10 °C. Jestliže je tedy chladná sezóna, klidně výsadbu ven o něco posuňte.

Naši dědové pěstovali papriky v páru, protože se o sebe rostlinky mohou opřít a nejsou tak náchylné k polámání. V případě, že je chcete vysadit samostatně, určitě nezapomeňte na oporu v podobě tyčky.

Vyštipování paprik

Sezóna pro pěstování paprik je u nás relativně krátká, a tak není radno nechat rostlinu nasadit příliš mnoho květů. Zbytečně se tím vysiluje a jednotlivé plody nezvládnou dorůst do konzumní zralosti. Někdo dokonce zaštipuje celé keříčky, když dorostou do velikosti zhruba 30 cm. Údajně to zvýší výnos každé rostliny o 20 %.

Plody průběžně odebírejte, aby mohla rostlina investovat energii do nových paprik. V polovině srpna pak začněte s vyštipováním květů a nechte na každém keříčku jen malé plody, které mají šanci do září dozrát. Ostatní už by to v sezóně nezvládly.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Trendy v zahradničenígutentor-overlay

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…
Letní výsevy – zelenina, kterou můžete sklízet i na podzimgutentor-overlay

Letní výsevy – zelenina, kterou můžete sklízet i na podzim

Měli jste za to, že jediným časem, kdy stojí za to vysévat drobná zeleninová semínka, je jaro? Vyvedeme vás z…
Chřest a můj tatínek Jakub Bezděkgutentor-overlay

Chřest a můj tatínek Jakub Bezděk

Duben a květen jsou měsíce, kdy nejen obchody se zeleninou a supermarkety, ale také různé kulinářské pořady v TV, internetové…
Ptačí svět na dosah rukygutentor-overlay

Ptačí svět na dosah ruky

Ptačí budka je kouzelným prostředkem pro pozorování ptačího života, který snad nikdy nepřestane svoje diváky bavit. Pokud vás tedy unavuje…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*