Jean-Luc Bannalec: Bretaňský příliv

Jean-Luc Bannalec: Bretaňský příliv
Foto: Freepik

Pátý případ pro komisaře Dupina

Německý spisovatel a fotograf Jean-Luc Bannalec, vl. jménem Jörg Bong (nar. 1966), má vztah nejen k rodné zemi, z níž pochází i jeho matka, ale především k Bretani, kde se narodil otec. Za přínos pro vzájemnou podporu obou zemí, v nichž střídavě žije, byl několikrát vyznamenán. Jeho série krimipříběhů s komisařem Dupinem se těší velké oblibě. Byla přeložena do třinácti jazyků a také zfilmována.

Jean-Luc Bannalec: Bretaňský příliv
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group

V Bretani se odehrává pátý díl série případů komisaře Dupina. Řešit je mu pomáhá schopnost všímat si i snadno přehlédnutelných indicií, stejně jako třídění myšlenek při popíjení mnoha šálků kávy. Poté, co byl převelen z Paříže do odlehlého bretaňského kraje, poznává letoru hrdých neohrožených Bretonců, drsnou krásu pobřeží, bičovaného vlnami oceánu, a také mnoho starých pověstí. Nový případ ho přivede do Douarnenezu, známého rybolovem a konzervováním ryb. Říká se, že pod zdejším zálivem leží bájné Ys.

Komisař se svými inspektory se však musí soustředit na pátrání po pachateli vražd dvou žen, známých aktivním odporem proti ničení moře a chráněné přírodní oblasti bezohlednými podnikateli. Stopy vedou na ostrovy Molene, Ouessant a zátoku Douarnenez. Osaměle žijící rybářku Céline Kerkromovou tu našli s podříznutým hrdlem a zanedlouho stejným způsobem zavražděnou expertku na delfíny Laetitii Darotovou, jež se Céline kamarádila. Také ona nenáviděla škodlivé praktiky průmyslového rybolovu. Céline měla kvůli tomu i spory s velkopodnikatelem Charlesem Morinem, ignorujícím kvóty rybolovu i předpisy ohledně znečišťování moře, podezřelým navíc i z pašeráctví. Dupin postupně poznává, jak složitý je svět rybářské branže, což potvrzují i výslechy rázné ředitelky přístavu, paní Gochatové, jež zde vládne tvrdou rukou.

Když se objeví další stejně provedená vražda emeritního profesora Lapointeho z Paříže, zkoumajícího zdejší region, zdá se to policistům už šílené. Ukáže se však, že se s ním Laetitia znala. Je zřejmé, že je spojovalo něco, co spolu či nezávisle na sobě našli. To se ale někomu, jehož tajemství odhalili, vůbec nehodilo. Podaří se inspektorovi a jeho týmu vypátrat motiv vražd a jejich pachatele?

Kniha v sobě propojuje dokument, dobrodružství i detektivní případ. Je na čtenáři, aby zvolil pořadí v příběhu, který se pozvolna přibližuje k završení.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz

Další články z této rubriky

Půlstoletí s Cimrmanemgutentor-overlay

Půlstoletí s Cimrmanem

Proslulé divadlo Járy Cimrmana milují generace diváků. U příležitosti svého padesátiletého výročí se představuje i ze strany za oponou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*