Zahrady přístupné veřejnosti, které byste měli navštívit II

Nejkrásnější zahrady České republiky.
Foto: Pikwizard

Nejen letní měsíce vybízejí k návštěvě nádherných českých zahrad, kterých u nás máme dostatek. Objevte s námi ta nejkrásnější místa, na kterých potěšíte oko, zrelaxujete duši a uvítáte maximální klid.

 Po Moravě a Slezsku přichází na řadu naše hlavní město, které rozhodně nezůstává pozadu a nabízí návštěvníkům kromě nádherných památek také rozmanitý výběr zahrad, jež vybízejí k procházce a poznání.

TIP 1: Vrtbovská zahrada

Snad každý, kdo si alespoň jednou prošel nejzajímavější místa Prahy, zavítal i na Petřín nebo do jeho blízkosti. A právě na svahu Petřína najdete jednu z nejkrásnějších barokních zahrad! Tato zahrada byla vybudována u Vrtbovského paláce v letech 1715–1720 podle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky a se sochařskou výzdobou Matyáše Bernarda Brauna. Velkou rekonstrukcí zahrada prošla v letech 1990–1998. Nyní je vedena jako nemovitá kulturní památka zapsaná na seznamu UNESCO a dostanete se do ní z Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze.
Zahrada nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na centrum města a za zmínku také stojí voliéra s exotickými opeřenci. V zahradě není neobvyklé pořádání společenských akcí, výstav a prohlídek s osvětlením.

Otevírací doba je od dubna do října, vždy 10.00–18.00. Vstupné činí 100 Kč pro dospělé, zlevněné 80 Kč a 280 Kč rodinné.

Na svahu Petřína najdete jednu z nejkrásnějších barokních zahrad! Tato zahrada byla vybudována u Vrtbovského paláce.
Foto: Kudy z nudy Na svahu Petřína najdete jednu z nejkrásnějších barokních zahrad! Tato zahrada byla vybudována u Vrtbovského paláce.

TIP 2: Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji   

Pokud hledáte bezbariérové místo nebo prostor, kde budete mít dostatečné možnosti k odpočinku, neměli byste vynechat botanickou zahradu v Troji. Najdete zde jak dostatek míst k sezení, tak například pítka k osvěžení a spoustu informačních prvků, které ocení nejen senioři a hendikepovaní.

Zahrada v Troji přímo vybízí k pořádání pikniků nebo k cílenému odpočinku v přírodě, kdy si můžete zapůjčit lehátka (zdarma) nebo deku (záloha 200 Kč). Zážitek zde umocní rostlinné bistro „Botanická na talíři“ s nabídkou občerstvení nebo místního vína.

Dále v zahradě najdete známý skleník Fata Morgana, který je otevřen celoročně a v němž vedle úvodní expozice uvidíte meditační japonskou zahradu nebo rostliny Turecka a Středomoří.

Na návštěvu si vyhraďte přibližně tři hodiny. Vstupné do skleníku i venkovních expozic vás jako dospělého přijde dohromady na 150 Kč, za 75 Kč pořídíte vstupné zlevněné a za 415 Kč rodinné. Pokud budete chtít navštívit pouze venkovní expozice, jako dospělí zaplatíte 100 Kč, za zlevněné vstupné 50 Kč a za rodinné 250 Kč.

TIP 3: Zahrady pod Pražským hradem

Při procházce Prahou nejspíše nevynecháte Pražský hrad, v jehož blízkosti se nachází komplex palácových zahrad zvaný Zahrady pod Pražským hradem. Z pěti zahrad jsou pro rok 2020 veřejnosti přístupné tři, a to Velká Pálffyovská, Kolowratská a Malá Fürstenberská. Zahrady, jež jsou navzájem průchozí, se vyjímají mnoha terasami, schodišti, altány a jedinečnou sochařskou výzdobou. Z téměř třiceti zahradních vyhlídkových teras se otevírá nezapomenutelný pohled na pražské panorama.

Navštívit zahrady můžete za příznivého počasí od dubna do října. Vstupné činí 90 Kč, zlevněné 60 Kč a rodinné 230 Kč.

Při procházce Prahou nejspíše nevynecháte Pražský hrad, v jehož blízkosti se nachází komplex palácových zahrad zvaný Zahrady pod Pražským hradem.
Foto: PragueEU Při procházce Prahou nejspíše nevynecháte Pražský hrad, v jehož blízkosti se nachází komplex palácových zahrad zvaný Zahrady pod Pražským hradem.

TIP 4: Průhonický park

Jen pár kilometrů od hlavního města na vás čeká pohádková příroda, ve které poznáte zákoutí několika známých pohádek. Zámecký park se nachází v údolí říčky Botič. Když se sem vydáte koncem května, uvidíte kvést úchvatné rododendrony. Park, jehož součástí jsou také vodopády nebo cizokrajné dřeviny a v němž se můžete projít po čtyřiceti kilometrech upravených cest, vás ovšem uchvátí v kteroukoli roční dobu.

Otevřeno je po celý rok, vstupné se liší podle toho, zda zahrady navštívíte během hlavní, nebo vedlejší sezony. Jako dospělí tak zaplatíte 100 Kč (resp. 70 Kč), zlevněný vstup vás vyjde na 60 Kč (resp. 40 Kč) a rodinný na 260 Kč (resp. 180 Kč).

Tip redakce: Kousek od vchodu do Průhonického parku je skvělá francouzská cukrárna, mají užasné zákusky – doporučujeme! 😉

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě n…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*