Vypěstujte si rajčata, která vám budou všichni závidět

Zrala i nezralá rajčata na keříku.
Foto: Freepik

I když historicky rajčata do našich zahrad nepatří, pochází totiž ze Střední a Jižní Ameriky, dávno u nás zdomácněla a zařadila se na pozici nejoblíbenějšího druhu zeleniny.

Jak si vypěstovat zdravé a hodně plodící rostlinky? Zkuste náš postup.

Kdy se semínky do země

Rajče roste relativně rychle, proto ho stačí vysévat až v druhé polovině března. Do jednoho políčka sadbovače s výsevním substrátem dejte maximálně dvě semínka, ať mají dost prostoru na kořínky.

Semínka nezapomeňte pravidelně zalévat – než vykouknou ven sazeničky, je lepší rosit rozprašovačem. Také je důležité dopřát jim dostatek slunečního světla.

Jednocení sazenic

Jakmile malé sazeničky dorostou do fáze, kdy mají dva panenské a dva pravé lístky, je na čase je vyjednotit. Každou dejte do samostatného květináčku a zahrňte substrátem až těsně ke spodním lístkům. Tento postup zopakujte před přesazením do záhonu ještě jednou, jakmile dorostou do cca 15 cm.

Šup s nimi do záhonu

Ideální chvíle pro stěhování do venkovního záhonu pro rajčata (i většinu jiné předpěstovávané zeleniny) nastává až po zmrzlých mužích, kteří přicházejí v půlce května. Pak už by neměly hrozit přízemní mrazíky, které jsou pro citlivou vegetaci likvidační.

Sazenice dávejte od sebe alespoň 80 cm, aby mezi nimi mohl proudit vzduch, až budou velké. Fintou zkušených zahradníků je sázení rajčat našikmo do země. Umí totiž kořenit i ze stonku, takže když vykopete hlubší rýhu, do které naležato položíte sazenici tak, aby byla pod zemí až po spodní listy, přispějete k bohatšímu a silnějšímu kořenovému balu.

Jak se starat o rajčata, aby co nejvíc rodila

Hlavním předpokladem pro to, abyste se dočkali bohaté úrody, je předejít obávané plísni, která umí zlikvidovat celou rostlinu velmi brzy. Částečně jí předcházíte výsadbou s většími rozestupy. Nikdy rajčata nesázejte po cuketách, bramborách nebo tam, kde jste pěstovali tuto zeleninu v minulých dvou letech. V průběhu sezóny rostliny zalévejte jen ke kořenům, nikdy ne přes listy. Vyplatí se je také preventivně stříkat roztokem z mléka a vody v poměru 1:1 – tuk v mléce nedovolí plísním, aby se uchytily na listech.

Aby se tyčková rajčata příliš nerozvětvila a mohla svou energii vkládat do plodů, je potřeba vyštipovat boční výhony. Ty rostou už na raných sazenicích, proto se vyplatí začít s tím co nejdříve. Pokud byste je nechali, bude se rostlina víc a víc rozvětvovat a plodů bude mít méně.

Zralé plody odebírejte, nenechávejte je na keříčkách zbytečně dlouho. Dáte tak šanci rychleji dozrát i těm, co jsou zatím malinké.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Trendy v zahradničenígutentor-overlay

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…
Letní výsevy – zelenina, kterou můžete sklízet i na podzimgutentor-overlay

Letní výsevy – zelenina, kterou můžete sklízet i na podzim

Měli jste za to, že jediným časem, kdy stojí za to vysévat drobná zeleninová semínka, je jaro? Vyvedeme vás z…
Chřest a můj tatínek Jakub Bezděkgutentor-overlay

Chřest a můj tatínek Jakub Bezděk

Duben a květen jsou měsíce, kdy nejen obchody se zeleninou a supermarkety, ale také různé kulinářské pořady v TV, internetové…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*