Vypěstujte si rajčata, která vám budou všichni závidět

Zrala i nezralá rajčata na keříku.
Foto: Freepik

I když historicky rajčata do našich zahrad nepatří, pochází totiž ze Střední a Jižní Ameriky, dávno u nás zdomácněla a zařadila se na pozici nejoblíbenějšího druhu zeleniny.

Jak si vypěstovat zdravé a hodně plodící rostlinky? Zkuste náš postup.

Kdy se semínky do země

Rajče roste relativně rychle, proto ho stačí vysévat až v druhé polovině března. Do jednoho políčka sadbovače s výsevním substrátem dejte maximálně dvě semínka, ať mají dost prostoru na kořínky.

Semínka nezapomeňte pravidelně zalévat – než vykouknou ven sazeničky, je lepší rosit rozprašovačem. Také je důležité dopřát jim dostatek slunečního světla.

Jednocení sazenic

Jakmile malé sazeničky dorostou do fáze, kdy mají dva panenské a dva pravé lístky, je na čase je vyjednotit. Každou dejte do samostatného květináčku a zahrňte substrátem až těsně ke spodním lístkům. Tento postup zopakujte před přesazením do záhonu ještě jednou, jakmile dorostou do cca 15 cm.

Šup s nimi do záhonu

Ideální chvíle pro stěhování do venkovního záhonu pro rajčata (i většinu jiné předpěstovávané zeleniny) nastává až po zmrzlých mužích, kteří přicházejí v půlce května. Pak už by neměly hrozit přízemní mrazíky, které jsou pro citlivou vegetaci likvidační.

Sazenice dávejte od sebe alespoň 80 cm, aby mezi nimi mohl proudit vzduch, až budou velké. Fintou zkušených zahradníků je sázení rajčat našikmo do země. Umí totiž kořenit i ze stonku, takže když vykopete hlubší rýhu, do které naležato položíte sazenici tak, aby byla pod zemí až po spodní listy, přispějete k bohatšímu a silnějšímu kořenovému balu.

Jak se starat o rajčata, aby co nejvíc rodila

Hlavním předpokladem pro to, abyste se dočkali bohaté úrody, je předejít obávané plísni, která umí zlikvidovat celou rostlinu velmi brzy. Částečně jí předcházíte výsadbou s většími rozestupy. Nikdy rajčata nesázejte po cuketách, bramborách nebo tam, kde jste pěstovali tuto zeleninu v minulých dvou letech. V průběhu sezóny rostliny zalévejte jen ke kořenům, nikdy ne přes listy. Vyplatí se je také preventivně stříkat roztokem z mléka a vody v poměru 1:1 – tuk v mléce nedovolí plísním, aby se uchytily na listech.

Aby se tyčková rajčata příliš nerozvětvila a mohla svou energii vkládat do plodů, je potřeba vyštipovat boční výhony. Ty rostou už na raných sazenicích, proto se vyplatí začít s tím co nejdříve. Pokud byste je nechali, bude se rostlina víc a víc rozvětvovat a plodů bude mít méně.

Zralé plody odebírejte, nenechávejte je na keříčkách zbytečně dlouho. Dáte tak šanci rychleji dozrát i těm, co jsou zatím malinké.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Jak nejlépe uskladnit jablkagutentor-overlay

Jak nejlépe uskladnit jablka

Sezóna sklizně jablek je v plném proudu a pro řadu zahradníků nastává obligátní otázka: kam s nimi? Jestli se vám…
Co se dá vysévat v létěgutentor-overlay

Co se dá vysévat v létě

I když se letní měsíce nesou ve znamení sklizně, je spousta zeleniny, kterou můžete vysévat. Prodloužíte si tak zahradnickou sezónu…
Tajemství správné letní zálivkygutentor-overlay

Tajemství správné letní zálivky

Léto je v plném proudu, úroda ze zahrady pomalu dozrává a nastává období, kdy je potřeba zemi dodávat vláhu. Spousta…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*