Vybíráme kolo pro seniory – jak na to?

Jízdní kolo s košíkem.
Foto: Pixabay.

Několikrát jsme v předchozích článcích narazili na téma aktivního životního stylu, na nezbytnost udržet se fit i v době, kdy člověka stále častěji něco bolí a stává se méně mobilním. Jednou z možností je jízda na kole, v poslední době často i elektrokole.

Kolo je rozhodně výborný prostředek k tomu, jak se zbavit nadváhy, protože jízda na něm zapojuje všechny svalové skupiny, pomáhá okysličovat celý organismus, prokrvit tkáně, zlepšit fyzickou kondici – a dokonce vám může i zlepšit zrak. Jak je to možné? Střídavé zaostřování na blízké a vzdálenější objekty při jízdě na kole pomáhá procvičovat oční svaly. Rozhodně ale budete mít také lepší náladu – a psychická kondice je nedílnou součástí dobrého zdravotního stavu.

Jestliže máte problémy s prokrvováním dolních končetin, poraďte se o vhodnosti cyklistiky se svým praktickým lékařem. Pokud byste jezdili delší trasy a nevhodně seděli, docházelo by ke stahování cév a zhoršení průtoku krve. Nezapomeňte také na vhodné oblečení – zde se nevyplatí šetřit.

A jaké kolo si tedy vybrat? Hlavními kritérii by měla být bezpečnost a pohodlnost. Přeci jen už pohyblivost dolních končetin není nebo nebude optimální, sníží se flexibilita nohou, dojde ke změnám v kloubech atd., proto můžeme jen doporučit vždy zvažovat kritérium váhy samotného kola. Jak budete kolo používat? Budete ho někdy přenášet? Nosit do schodů? Váhu nepodceňte, stejně tak jako samotný rám kola a jeho odpružení. Volte kolo bez vysokého rámu, počítejte s co nejsnazším nastupováním a seskakováním, flexibilita nohou se časem nezlepší.

Jízdní kola v přírodě.
Foto: Pixabay. A jaké kolo si tedy vybrat? Hlavními kritérii by měla být bezpečnost a pohodlnost.

Odpružení je zase důležité jako prevence potíží se zády, tedy s páteří (v případě tlumení zadního kola) a pažemi (u předního kola). A nemusíme zdůrazňovat, jak důležité pro sedací nervy, prostatu apod. je dobré a pohodlné sedlo. Nejmenovaný diskontní řetězec nedávno prodával za nízkou cenu sedlo, které pak chválilo množství uživatelů na sociálních sítích ještě měsíce po akci. Sedlo kupte měkké a široké, aby nedocházelo k útlaku krevních cév a nervových zakončení. A pokud máte jakýkoliv problém s rovnováhou, rovnou pořiďte tříkolku. Není to žádná ostuda, naložíte i leccos s sebou a získáte mnohem lepší stabilitu, vyvarujete se pádu.

Dnes je možné kolo koupit běžně na internetu, ale my to zrovna u jízdního kola nedoporučujeme. Považujeme za nezbytné si několik kol vyzkoušet, probrat zkušenosti prodejce v cykloprodejně, osahat si kolo doslova na vlastní ruce a zadnici.

Detail jízdního kola.
Foto: Pexels. Dnes je možné kolo koupit běžně na internetu, ale my to zrovna u jízdního kola nedoporučujeme.

A pokud uvažujete o novém kole, vyražte do prodejny nejpozději ihned. Pandemie způsobila, že dobrá kola nejsou a hned tak nebudou, výrobci mají problém s dodávkami jednotlivých komponent a mnohdy se téměř rozpadl celý dodavatelsko-odběratelský řetězec. Proto pokud nové kolo, pak čím dříve, tím lépe. A příště se podíváme na téma elektrokol a řekneme si i nějaké konkrétní tipy.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Thespruce.com

Další články z této rubriky

Psaní adresy na balíček.gutentor-overlay

Jak levně poslat balíček

Dnes více než dříve nakupujeme on-line a přemýšlíme, jakou službu k dodání zboží využít. Rovněž často využíváme služby dopravců pro…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*