Umíte mluvit jazykem svých vnoučat?

Školáci.
Foto: Freepik.

Také mnohdy nevíte, o čem mluví vaše vnoučata ve věku 10–20 let? Pomůžeme vám se v jejich projevu trochu zorientovat.

„Dej si čil“, „Mám na něj kraš“. Cože? Teď už to pochopíte. Abyste se svými vnoučaty snáze našli společnou řeč, zorientujeme vás v terminologii, aby vás nepřekvapily věty jako: „Babi, už máš ekaunt na tyktoku?“

Ekaunt nebo anglicky psáno account je osobní účet na konkrétní sociální síti, v tomto případě čínské síti TikTok, která je populární mezi teenagery a na níž se sdílí hlavně krátká videa. Dnešní hektická doba a roztříštěná pozornost si vyžaduje zaujmout rychle a krátce – a jít zase dál.

Další výraz, se kterým jste se pravděpodobně již setkali, je wow, čti vau. Pochází z tvorby černošských rapových muzikantů, kteří jím napodobovali vytí vlků nebo zvuky startujících aut. Je to slovo, které můžeme označovat buď překvapení, např.: „Wow, to jsem nečekal.“, nebo spokojenost: „Wow, tohle se ti fakt povedlo!“

Jako troll se označuje člověk, který záměrně provokuje na sociálních sítích, aby vyvolal emoce nebo diskuze bez ohledu na obsah tématu jako takového. Hejtr, psáno hater, je pak někdo, kdo stejným způsobem vyvolává emoce negativní až nenávistné, snaží se škodit. A třetí podobný výraz je cheater, čti čítr. To je člověk, který záměrně vstupuje do počítačových her, aby rozbil to, co vytvářejí ostatní. Slovo toxický naopak znáte, třeba ve spojení toxický odpad, dnes ho však mladí používají často i ve spojení toxický člověk – tedy někdo, kdo se chová nevhodně, rušivě, snaží se ponižovat druhé apod. Pokud se diskuze vyhrotí, je to tzv. flame, čti flejm, tedy hádka.

Pojďme ale od negativních výrazů k těm, které jsou pozitivnější, a přitom také v kurzu. Je to třeba výraz imba, např. ve spojení: „Půjč mi na večer ty svoje skvělý imba šaty.“ Pochází z anglického imbalanced, které znamená nevyvážený, hodně odlišný od běžného standardu. Používá se opět ve slangu hráčů počítačových her, kde se jako imbo označuje nějaká netradiční postava nebo herní prvek.

Podobně výraz random už se nepoužívá jen jako synonymum slova náhodný, ale i divný. Máme tu i výraz cool, čti kůl. Když se řekne, že je něco cool, je to bezvadné, parádní, skvělé… je to superlativ.

A víte, co znamená slovo flexit? Např. „zase flexil s tím vytuněným autem“ nebo „často flexí se saltem vzad“. Jedná se v podstatě o synonymum výrazu chlubit se s něčím, předvádět se před druhými, dávat něco na odiv apod., donedávna byl podobně používán výraz machrovat. Blízký tomuto je i výraz hype aneb hajp či hajpovat. Znamená vzbudit rozruch, navnadit někoho na něco.

Možná už jste slyšeli anglický výraz používaný pro něco, co je snadné: easy, čti ízy. Ve výrazivu teenagerů nahrazuje termín jednoduché nebo snadné téměř při každém použití. Málo se ale ví, že se v této slangové mluvě začalo používat díky rapovým zpěvákům, kteří během slovních improvizací a rapových přestřelek pokřikovali na své soupeře: „Easy, easy!“

ROFL je zkratka pro hurónský smích, doslova válení se smíchy po podlaze. Nejčastěji se dnes používá třeba jako komentář k nějakému videu, podobně jako zkratky LOL, což je také zkratka výrazu pro něco, co vás pobavilo. Naopak údiv se vyjadřuje zkratkou WTF ve smyslu co to jako má znamenat? Co tohle je? Nutno podotknout, že v angličtině se jedná o vulgárnější výraz, v doslovném překladu: Co to k**va je?!

Pojďme se přenést dál teenagerovským světem emocí. Pro ty velmi pozitivní je tu výraz kraš, psáno crush. Chceme-li jej použít ve větě, pak takto: „Má na něho kraš,“ – což znamená obdivuje ho, zamilovala se do něho, zbožňuje ho apod.

Cringe, čti kryndž, je výraz pro trapno. Používá se tam, kdy se mluvčí stydí za to, co vidí. Je mu stydno za sebe v minulosti nebo za někoho jiného např. při sledování nějakého videa.

A článek o slangu dnešních mladých můžeme zakončit výrazem chill, čti čil, který označuje relax, pohodu, odpočinek. Snad jste se tedy v řadě výrazů zorientovali, a protože máme léto, užijte si jej a nezapomeňte chillovat.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Vypěstujte si malého zahradníka

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*