Učte se v každém věku

Žena za u notebooku telefonuje.
Foto: Freepik

Vzdělávání se není jen doménou mladých. V posledních letech se roztrhl pytel s možnostmi rozšiřovat své vědomosti i pro ty, co mají na krku o pár křížků víc. Víte, co všechno můžete zkusit?

Univerzita třetího věku

Stát se studentem i ve vyšším věku už dávno není sci-fi. Koncepce univerzit třetího věku u nás vznikla sice už v roce 1986, naplno se ale rozjela až v roce 2000. Nejde o studium na vysoké škole v pravém slova smyslu, protože studenti na konci nedostávají vysokoškolský diplom, ale certifikát o absolvování. Proto se o přednáškách hovoří častěji jako o kurzech. Ty jsou zpoplatněné, většinou v řádu několika set za semestr, aby byly dostupné opravdu všem. Stačí si vybrat vysokou školu (univerzitu třetího věku u nás nabízí téměř každá) a pak si navolit „předměty“, které vás zajímají.

Kromě vědomostí získáte i partu podobně smýšlejících lidí a třeba i přátelství až do konce života.

Sdružení pro seniory

Slyšeli jste někdy o nadaci Elpida? Je to kulturní a vzdělávací centrum pro seniory v Praze. Kromě možnosti se vzdělávat nabízí i příležitost pro setkání. Elpida je známá celorepublikově, díky celé řadě charitativních projektů, ale podobné organizace najdete po celé republice. Např. v Brně funguje organizace Spokojený senior – KLAS z.s. a menší projekty má většina větších českých měst.

Kurz čehokoliv

Jestli se vám nechce navštěvovat dlouhodobé kurzy nebo školu, můžete jen jednorázově rozšířit svoje vědomosti v oblasti, která je vám blízká. Třeba portál naucmese.cz nabízí kurzy od pečení chleba, zakládání zahrádky až po programátorské kurzy. Nabídka zahrnuje 14 českých měst a několik kurzů i na Slovensku. Během pandemie covidu vznikla i řada on-line kurzů. V tomto ohledu neexistují limity a z nabídky si vybere úplně každý.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, naucmese.cz, KLAS, Elpida

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*