Půst jako klíč ke zdraví?

prázdný talíř
Foto: Freepik

V médiích čtete, slyšíte a vidíte v poslední době mnoho informací o půstu. O tom, jak je oním zázračným šémem našeho zdravotního stavu a jak je potřeba současně dbát opatrnosti.

Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey moc nejí. Ne proto, že by neměl dost peněz na jídlo – právě naopak. Spolu s ním mnoho celebrit vychvaluje zázračné účinky hladovění a nazývá ho novodobým způsobem sebezdokonalování. Je půst opravdu k něčemu dobrý? Je půst vhodný pro každého? Nakolik je tento způsob rekonvalescence přijatelný pro osoby starší 45 let?

Půst je v Hollywoodu v módě. Jack Dorsey na své stránce napsal, že si „už nějakou dobu hraje s půstem“: postí se 22 hodin denně (jí jen oběd), vyzkoušel třídenní půst a nyní je na vodě. Milionář dodává, že si všiml, „jak moc se čas zpomalil“: „Den se zdá mnohem delší, když ho nerozdělíte snídaní, obědem a večeří“.

Novinářka Arwa Madhavi mu oponovala: „Mám stejnou zkušenost. Tohle a další vedlejší účinky hladovění jsem zažila jako teenager a říkalo se tomu anorexie.“ Arwa Madhavi píše, že v důsledku hladovění utrpěla vážnou újmu na zdraví a dlouho se zotavovala.

Jak to tedy je?

V roce 2016 získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství japonský profesor Yoshinori Osumi za svůj přínos k pochopení mechanismů autofagie. Jedná se o proces buněčné obnovy, při kterém naše tělo odstraňuje poškozené buněčné složky, a také využívá vlastní zdroje při nedostatku živin zvenčí. A právě hladovění stimuluje proces autofagie. „Tento proces pomáhá chránit před nemocemi, jako je Parkinsonova choroba, Huntingtonův syndrom a některé formy demence. Pomáhá také chránit před infekcemi a zmírňuje záněty,“ komentuje Dr. David Rubinstein, profesor na univerzitě v Cambridge. Vědci doufají, že se jim podaří vynalézt léky, které uměle stimulují právě proces autofagie. 

Jak se tedy postit?

Existuje několik druhů půstu. Jednak půst každý druhý den. Pak takzvaná dieta 5:2: pět dní plnohodnotného stravování, po nichž následují dva dny, během nichž můžete „sníst“ maximálně 500 kalorií denně.

V současné době neexistuje v praktické medicíně plná shoda o prospěšnosti půstu. Odpůrci léčebného hladovění považují tuto metodu za nefyziologickou, vedoucí k závažným biochemickým změnám v organismu spojeným se změnou metabolismu. Zastánci a propagátoři této metody ji považují naopak za univerzálně prospěšnou, nepřinášející žádné nežádoucí důsledky.

U starších osob nemusí být hladovění bezpečné, a proto není indikováno. Po 45. roce věku se zpomaluje metabolismus, klesá hladina hormonů, zpomaluje se dělení buněk, takže je velmi obtížné předvídat, co se s organismem člověka stane během hladovění. V pokročilém věku není půst kategoricky doporučován, protože může mít velmi negativní následky.

Až do tmy

Dnes se za jeden z druhů půstu považuje i omezené stravování, které není omezeno množstvím jídla, ale délkou dne. Studie ukazují, že naše tělo nejlépe tráví potravu ráno a odpoledne, kdy je denní světlo. Z tohoto důvodu někteří vědci doporučují jíst pouze od rána do podvečera. Dr. Satchin Panda, odborník na výzkum cirkadiánních rytmů (tyto biorytmy udávají kolísání aktivity a bdělosti během dne, měsíce a roku) a autor světoznámé knihy Cirkadiánní kód, tvrdí, že dodržování takového harmonogramu zlepšuje metabolismus. Izraelští vědci při experimentu zjistili, že se u účastníků s nadváhou výrazně zlepšila hladina cukru a inzulinu a snížilo se riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jejich nejvýznamnějším jídlem byla snídaně, menším oběd a velmi malá byla večeře. „Slunce vychází ve dne a zapadá večer, v noci potřebuje mozek spánek, aby se zotavil, a všechny ostatní orgány a systémy potřebují čas na obnovu,“ komentuje doktor Panda.

Ostatně staré anglické přísloví říká: “Snídani sněz sám, o oběd se rozděl se svým přítelem a večeři daruj svému nepříteli.”

Zdroj: Sberbankaktivno.ru

Další články z této rubriky

Křesla.gutentor-overlay

Jaký je nejobvyklejší kus nábytku?

nohdy řešíme design celého bytu nebo domu: od sedačky po koupelnu nebo bytové doplňky. Ovšem naopak málokdy řešíme jeden typ…
Lékař měří krevní tlak.gutentor-overlay

Zachovejme si zdravé srdce

Také se vám až rozbušilo srdce? Tak s tím bušením zase opatrně. Pro uchování zdravého srdce můžete ve svém denním…
Muž a smějící se žena se objímají.gutentor-overlay

Pojďme se trochu víc smát

Už to slyším. Smát se teď, v dnešní době? Asi se zbláznila… Tak nezbláznila, ale chci nám všem nabídnout lék,…
Dvě starší dámy se drží za ruce.gutentor-overlay

Rozdíl mezi slyšením a nasloucháním

Nestačí jen slyšet, je třeba umět naslouchat. Ano, umět, což znamená učit se naslouchat. Tato dovednost nám pomůže v porozumění…
Svatojánské byliny.gutentor-overlay

Sami sobě lékařem

Duševně mladá, bohužel už dlouho… Proto tělo vykazuje naprosto jiné znaky a signály než duše. Při běhu za vnoučaty mysl…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*