Jak snížit riziko mrtvice (cévní mozkové příhody) a jak ji případně poznat

Jak snížit riziko mrtvice
Foto: Pexels.

Cévní mozkové příhody opravdu nikoho nediskriminují – mohou se stát komukoli a v jakémkoli věku. Čtvrtina lidí na světě umírá na mozkovou mrtvici, která je celosvětově hlavní příčinou zdravotního postižení a druhou nejčastější příčinou úmrtí. Přitom pro snížení rizika je možné udělat mnohé a skoro nic to nestojí.

1. Pravidelná kontrola krevního tlaku

Toto je nejdůležitější věc, protože nekontrolovaný krevní tlak je hlavní příčinou cévních mozkových příhod. Také platí, že pokud máte vysoký krevní tlak, užívejte při nachlazení spíše paracetamol (např. Paralen) než nesteroidní protizánětlivé léky jako ibuprofen nebo aspirin, které mohou krevní tlak zvyšovat.

2. Denní konzumace ovoce a zeleniny

Ano, zní to banálně a slyšeli jste to už mockrát. Ale podpora zdravé výživy srdce může v průběhu času pomoci snížit krevní tlak.

3. Dostatek spánku a odpočinku

Sedm až devět hodin kvalitního spánku každou noc objektivně zlepšuje funkci mozku. Naopak problémy s dýcháním související se spánkem mohou riziko mozkové mrtvice zvýšit, proto navštivte lékaře, pokud máte podezření na spánkovou apnoe nebo trpíte podobným problémem.

4. Vědomý dech

Cílené uvědomování si vlastního dechu pomáhá snižovat krevní tlak.

5. Pohyb

Dospělí by se měli týdně věnovat pohybové aktivitě po dobu alespoň 150 minut, nebo hodinu a čtvrt v případě intenzivní aktivity. Doporučuje se také dva dny v týdnu posilovat svaly, a to se střední až vysokou intenzitou.

Jak tento stav poznat?

A jak rozpoznat, že u člověka nastala cévní mozkové příhoda neboli tzv. mrtvice? Ve světě se používá anglická zkratka FAST – Face (pokles obličeje), Arm weakness (slabost paží), Speech difficulties (obtíže mluvení) a Time (čas pro zavolání záchranky). Pokud tedy u někoho zaznamenáte náznak obtíží mluvení proti běžnému stavu nebo pokles koutku úst či jedné strany obličeje nebo horší ovládání paže (typicky horší hybnost jedné strany), požádejte jej, ať se usměje, předpaží obě ruce současně, ať vám začne něco vyprávět a pak vyplázne jazyk. V případě mrtvice tyto úkony dotyčný nezvládne a jazyk bude patrně zkroucený do strany. Ihned volejte záchranku, protože čas je v takové chvíli to vůbec nejdůležitější, jde o minuty, jde o mozek.

Stopky.
Foto: Pixabay. Čas je v takové chvíli to vůbec nejdůležitější, jde o minuty, jde o mozek.

Nečte se to zrovna lehce, ale tyto znalosti patří k těm, které bychom měli mít, abychom byli schopni cévní mozkové příhodě předcházet, a současně reagovat ve chvíli, kdy se s ní setkáme u někoho druhého.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, thelancet.com

Další články z této rubriky

Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*