Franz Joseph Haydn (31. 3. 1732 – 31. 5. 1809): autor, bez něhož by se smyčcové kvartety a symfonie nestaly důležitými hudebními formami

Franz_Joseph_Haydn_skladatel
Foto: Freepik

Hudební skladatel, dirigent, muzikolog, klavírista a hudebník patřící právem do „vídeňského trojhvězdí“ Mozart – Haydn – Beethoven, kterými vyvrcholilo období hudebního klasicismu, máme-li na mysli tzv. vídeňskou školu.

Joseph Haydn se narodil 31. března 1732 v dolnorakouské obci Rohau v rodině kolářského mistra. Ač v jeho rodině nebyli žádní profesionální hudebníci, od malička se s hudbou setkával, protože jeho otec byl velkým milovníkem hudby. A tak i když jeho rodina neměla finanční prostředky, díky příbuzným, kteří mu pomohli, dostalo se chlapci potřebného vzdělání.

Nejdříve se jako šestiletý začal vzdělávat u Johanna Mathiase Francka, který byl ředitelem školy a kůru v Hainburgu. V roce 1740 Haydna přijal varhaník vídeňské katedrály sv. Štěpána (tehdy nejvýznamnějšího chrámu v celé zemi) do sboru. Zde Haydn působil až do svých sedmnácti let. V této době byl pochopitelně neustále v kontaktu s hudbou a setkával se s významnými hudebníky.

Ukázka: Youtube – Surprise (Symphony no. 94)

Poté se po dobu deseti let živil vyučováním hudby a zabýval se také vlastním studiem hudby. Zajímavé je, že žádné klasické studium kompozice neabsolvoval, skládat se naučil studiem skladeb, které nejvíce obdivoval.

V roce 1759 se stal kapelníkem u hraběte Morziniho, kde působil dva roky. Pak byla kapela kvůli hospodářským problémům rozpuštěna. Avšak na doporučení hraběte Morziniho získal Haydn místo zástupce kapelníka u významného rodu Esterházyů v Eisenstadtu, kde měl za úkol zajišťovat především instrumentální a světskou hudbu. Od roku 1766, kdy se stal kapelníkem, už měl na starosti i hudbu duchovní a samozřejmě již skládal. Zde měl k dispozici orchestr s vynikajícími hudebníky a komponoval pro ně symfonie a kvartety, písně, klavírní skladby, duchovní hudbu i opery. Tady působil dlouhých třicet let. V této době už byl populární i v Paříži, kde dosáhl právě se svými symfoniemi velkého úspěchu. Jeho sláva se šířila po celé Evropě.

Ukázka: Youtube – Symphony No.

V roce 1790 byl knížecí orchestr rozpuštěn, ovšem Haydnovi byla nadále vyplácena penze. Přestěhoval se do Vídně, kde jej vyhledal Johann Peter Salomon, houslista a impresário působící v Londýně, a pozval ho do tohoto významného hudebního centra. V Anglii slavil Joseph Haydn úspěchy právě se svými symfoniemi. Na Oxfordské univerzitě získal čestný titul „doktor hudby“. Když se v roce 1792 vracel z Anglie, v Bad Gogesbergu se setkal s mladým Ludwigem van Beethovenem, kterého povzbuzoval ve studiu hudby a posléze se stal jeho učitelem.

Roku 1794 podnikl znovu cestu do Anglie a opět s velkým úspěchem. Haydn v rámci Solomonových koncertů představil své nové symfonie, klavírní tria i smyčcové kvartety. A dostalo se mu pocty nejvyšší, byl přijat anglickým králem Jiřím III., který jej dokonce přemlouval, aby v Anglii zůstal. To však Haydn odmítl a v roce 1795 se vrátil domů.

Byl povolán zpět ke knížecímu rodu Esterházyů a pro tuto rodinu komponoval mše a oratoria, díky kterým dosáhl v rakousko-uherské monarchii obrovské popularity.

Na sklonku svého života byl známý, uznávaný i oceňovaný. Zemřel ve věku sedmasedmdesáti let 31. května 1809.

Ukázka: Youtube – Symphony No. 101 „The Clock“

Joseph Haydn se velmi zajímal o lidovou tvorbu, kterou uměl ve svých skladbách uplatnit. Ve své tvorbě dokázal být aktuální a moderní a vývoj hudby se odehrával i v jeho díle. Právě ve svých skladbách, jimiž jsou smyčcové kvartety a symfonie, dosáhl klasické struktury. A svými velkými oratorii, v nichž navázal na Händelova oratoria, dokázal spojit barokní tradici s vídeňským klasicismem.

Zdroj: redakce – Olga Skálová, Wikipedie, Youtube

Další články z této rubriky

Valérie Perrinová: Třigutentor-overlay

Valérie Perrinová: Tři

Francouzská spisovatelka Valérie Perrinová (nar. 1967), jejíž knihy se prodávají po celém světě v miliónech výtisků, vydala roku 2021 svůj…
Literatura s názorem již 90 letgutentor-overlay

Literatura s názorem již 90 let

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace…
Kočičí slovníkgutentor-overlay

Kočičí slovník

Kočičí slovník je jednou z mála populárních knih, která poučuje stručně, výstižně, laskavě, s humorem a navíc i trefnými kresbami.…
Jako tygr ve sněhugutentor-overlay

Juhea Kimová: Jako tygr ve sněhu

Juhea Kimová (nar. 1987) se narodila v jihokorejském Inčchonu nedaleko Soulu, odkud se v devíti letech přestěhovala do oregonského Portlandu.…
My kluci z Brnagutentor-overlay

My kluci z Brna

Rodilý Brňan Jaroslav Kravka (nar. 1952) vystudoval práva, ale místo nich se věnoval novinařině a po tři desetiletí byl dramaturgem…
Farma Rybníček. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.gutentor-overlay

Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…
77 tipů pro zdravá střevagutentor-overlay

77 tipů pro zdravá střeva

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na…
Hory, mlha, láska a jágutentor-overlay

Hory, mlha, láska a já

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*