Podvody, které mohou ohrozit vaše peníze

Podvody, které mohou ohrozit vaše peníze
Foto: Pixabay

Přinášíme vám vzorové příklady podvodů, se kterými se můžete aktuálně setkat v běžném životě. A dále několik tipů, na co si dát pozor, a co nikdy nedělat.

Vishing

Víte, čemu se říká vishing?  Začíná to telefonátem: „Haló, tady je vaše banka. Váš účet je v nebezpečí.“  Tyto podvodné telefonáty jsou označovány jako vishing. Člověk na druhé straně telefonní linky se vám snaží dát záminku k tomu, abyste si buď rychle vzali půjčku nebo vybrali své úspory a vložili je přes bankomat na „ověřený účet“.  V tom je právě ten háček. Váš účet v tu dobu nikdo nenapadl a „ověřený účet“ na který byste své peníze vložili, je účtem podvodníka. V tomto případě doporučujeme telefon zavěsit, zavolat do své banky a ověřit si, zda je opravdu vše v pořádku. Pokud totiž voláte na telefonní číslo své banky, máte jistotu, že jste se dovolali právě bankéři, který vám situaci prověří, a vy se vyvarujete toho, abyste naletěli podvodníkovi, i kdyby zněl jakkoli věrohodně.

Investiční podvody

Našli jste na internetu lákavou reklamu na snadné investování do kryptoměn, které často propaguje známá osobnost? Zbystřete, jedná se o podvodné investiční reklamy. Podvodníci to zkouší i touto cestou, protože spousta lidí si řekne, že když to říká tato známá tvář, tak to asi bude pravda. Mnohdy o tom ale známé osobnosti dokonce ani nevědí, a jedná se o zneužití jejich jména. Když na takovou nabídku zareagujete, zpravidla následuje telefonát od „investičního poradce“. Ten vám sdělí, že je potřeba do vašeho počítače stáhnout program pro vzdálený přístup. Tím ho ovšem následně může ovládat, a pak s vaší součinností následují platby a žádosti o půjčku. Peníze, které dle jeho pokynů pošlete, už nikdy neuvidíte.  Pokud byste opravdu rádi investovali, kontaktujte vždy svou banku nebo opravdu prověřenou společnost a nedejte na reklamy.

Soutěže

Účastníte se na sociálních sítích soutěží o zajímavé výrobky a vouchery? Vše je v pořádku, pokud sdílíte příspěvek a máte dát pouze „like“. Jakmile po vás chtějí údaje z platební karty nebo zaplatit kartou (klidně i jednu jedinou korunu), zpozorněte. Jedná se totiž o podvod, a vy vyplněním údajů dáváte přístup ke svému účtu podvodníkovi. Nikdy nezadávejte citlivé údaje, ani údaje z platební karty do odkazu, který vám někdo zaslal.

Inzeráty

Pokud kupujete nebo prodáváte zboží na některém z inzertních portálů, je vše v pořádku.  Ale zpozorněte, když vám protistrana pošle odkaz na platební bránu, a chce provést platbu tímto způsobem. To je sice běžné, pokud nakupujete na e-shopech, ale není to tak, pokud nakupujete přes inzertní portál. Jedná se vždy o podvod za účelem vylákat z vás přístupové údaje ke kartě. Také u obchodů přes inzeráty nedoporučujeme platit předem.

Phishing

Co je phishing? Určitě jste se s ním již potkali, protože těchto e-mailů či spamů chodí hodně, a některé jsou tak věrohodné, že je lehké jim uvěřit. Proto na tento typ e-mailů dejte vždy dobrý pozor. A jak může takový e-mail vypadat? Třeba takto: „Dobrý den, tady je (vaše banka) a právě jsme vám zablokovali přístup do internetového bankovnictví. Pro odblokování klikněte sem.“ Odkaz vás navede na věrnou kopii přihlašovací stránky do internetového bankovnictví, kam vyplníte své údaje. A v tom je ten háček, protože v tu chvíli se nepřihlašujete do své banky, ale právě jste podvodníkům dali přístup ke svým penězům. Na podobné zprávy nikdy nereagujte a do odkazů nikdy nic nevyplňujte. Pro váš klid ihned zavolejte do své banky a ověřte si, zda je vše v pořádku.

Nigerijské dopisy a láska přes internet

Často chodí i e-maily se srdceryvným obsahem. Na ně si dejte velký pozor.
Mohou vypadat třeba takto: „Ahoj, jsem voják v Afghánistánu a potřeboval bych pomoci. Mám tu balíček cenností, které potřebuji dopravit do České republiky. Pomůžeš mi? Stačí jen zaplatit poplatky za dopravu. Slibuji, že hned, jakmile to bude možné, vše vrátím a pošlu ještě něco navíc.“

„Ahoj, moc se mi líbí váš profil. Žiji v zahraničí a rád bych usadil v České republice a seznámil se s vámi. Bohužel ale nemám peníze na cestu. Pošlete mi, prosím, peníze na letenku. Přijedu a budeme spolu žít šťastně až do smrti.“

Zní to neuvěřitelně, ale řada e-mailů je mnohem věrohodnější než tyto příklady výše a nevěřili byste, kolik lidí dokáže na takové zprávy reagovat. Tento typ podvodů je velmi častý a populární. E-mail obsahuje vždy krátký životní příběh, aby ve vás vzbudil důvěru. Někdy se jedná i o získávání důvěry postupně během několika měsíců, nemusí se jednat jen o jeden e-mail. Většinou vám slibují lásku na celý život nebo spoustu bohatství. Vše je podmíněno pouze tím, že jim pošlete v dobré víře peníze.  Pokud na jejich hru přistoupíte, budou chtít stále více peněz a vy pisatele nikdy neuvidíte. Stejně jako své peníze.

Buďte vždy pozorní jak v telefonátu, tak v e-mailové komunikaci nebo na internetu. Nikdy nesdělujte informace ke svému účtu, a to ani do telefonu ani přes jakýkoliv jiný nástroj na internetu.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, wikipedie

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*