Sledování mobilního telefonu – co je možné a jak vám to může pomoci

Lupa na mapě
Foto: Pixabay.

Vyhledání jiné osoby kdykoli a kdekoli zní jako scéna z filmu Jamese Bonda. Ve starých filmech o agentech bylo k autu obvykle připojeno malé sledovací zařízení, aby bylo možné příslušný cíl sledovat. V době mobilních telefonů již není lokalizace lidí technickým problémem, protože chytré telefony mohou kdykoli zjistit přesnou polohu pomocí GPS senzoru, pokud to sám uživatel dovolí.

Jednotlivé aplikace mohou toto místo zobrazit na mapě a také jej odeslat dalším lidem. Ale co přesně je ve skutečnosti možné, a co ne? Co je povoleno a co zakázáno?

Pokud máte u sebe smartphone (tzv. chytrý mobilní telefon), je technicky možné vzdáleně určit jeho polohu. Mnoho lidí aktivně souhlasí s tím, aby jejich poloha mohla být dotazována a sledována hlavně proto, aby pokud se dostanou kvůli zdravotním či jiným problémům do potíží, mohli být lokalizováni a rychle nalezeni.

Dostáváme i dotazy, zda můžete být takto nalezeni i bez vašeho vědomí. Ano, ale jen ve výjimečných případech daných zákonem, a to policií, která si vyžádá informace od mobilního operátora. I policie k tomu potřebuje příslušný souhlas soudu apod., vše je upraveno v Zákoně o elektronických komunikacích. Jiné sledování by bylo trestným činem.

Jak ale na to, pokud sami chcete být sledováni třeba proto, že jdete na horskou túru, nebo chcete, aby vás mohli vaši nejbližší najít v případě nějaké zdravotní indispozice?

Jde to tak, že si předem nastavíte aktivní sdílení své polohy s těmito vybranými lidmi. Vše je tedy vázáno na váš souhlas a potřebujete k tomu konkrétní aplikace v telefonu. Jednou z těch, které to dokážou, je např. WhatsApp, který už hodně lidí pro tento účel používá. Z této aplikace můžete odeslat svou polohu a ukázat další osobě, kde se právě nacházíte. To je užitečné, pokud se například chcete někde setkat. Kromě toho lze také využít funkci Aktuální poloha, kterou si v telefonu k této aplikaci nastavíte (zapnete v nastavení polohové služby pro tuto aplikaci a pak v ní zvolíte Připojit – Poloha – Sdílet aktuální polohu). Druhá osoba pak uvidí na mapě, kde se pohybujete po dobu, po kterou to povolíte. Sami se tedy rozhodnete, komu a na jak dlouho svoje sledování povolíte.

Mladá žena se seniorkou nastavují mobilní telefon.
Foto: Pexels. Aktivní sdílení své polohy s těmito vybranými lidmi si nastavíte předem.

Aplikace WhatsApp ale samozřejmě slouží hlavně pro komunikaci. Existují však i speciální aplikace pro určování a sdílení polohy se členy rodiny apod. Doporučuji vám také ke sdílení polohy vyzkoušet oblíbenou aplikaci Mapy Google, kde je navolení sdílení jednoduché.

Takové aplikace jsou dnes velmi populární. Používají je rodiče ke kontrole, zda děti dorazily v pořádku do školy nebo třeba k babičce, nebo k odeslání výstrahy, že opustily předem vymezenou oblast. Je-li mobilní telefon vypnutý, lze přenést jeho poslední polohu. Pro rodinné sdílení se často používají aplikace GPS Tracker nebo Life360 – Rodinný lokátor.

Ještě jsem nezmínil, jak na to, pokud sami chcete najít svůj vlastní mobilní telefon. Jak iPhone, tak i telefony s operačním systémem Android mají v drtivé většině tuto funkci integrovanou. Ta se hodí například v případě ztráty nebo odcizení telefonu. Speciální webová stránka umožňuje na mapě zjistit, kde váš mobilní telefon je. Dokonce je možné na mobilní telefon poslat zprávu, zamknout ho nebo nechat zvonit.

Celé to funguje prostřednictvím takzvaného účtu Google nebo AppleID. Tuto funkci lze aktivovat na internetu: v případě iPhonu při znalosti svého AppleID na stránce https://www.icloud.com/find/  a u telefonů s Androidem při znalosti svého Google účtu na stránce https://www.google.com/android/find. Podmínkou je, že váš telefon musí být zapnutý a mít aktivní přístup k internetu (např. zapnutá mobilní data), jinak vyhledání nebude úspěšné. Proto je důležité začít hledat co nejdříve poté, kdy zjistíte ztrátu nebo odcizení telefonu. Rovněž zde existují i specializované aplikace jako Cerberus proti krádeži apod.

Zdroj: Milan Dobrovský, play.google.com

Další články z této rubriky

Jak zabezpečit online nákupy seniorůgutentor-overlay

Jak zabezpečit online nákupy seniorů

Tento článek přináší návod, jak pomoci seniorům bezpečně realizovat online nákupy a chránit se v digitálním světě. Představíme praktické kroky…
Závod hrůzy a nezlomné vůlegutentor-overlay

Závod hrůzy a nezlomné vůle

Rozvoj motorismu s sebou nesl i první pokusy o klání a srovnávání. Nejen na okruzích či okresních cestách – udatní…
Jak na bezpečné nákupy přes internetgutentor-overlay

Jak na bezpečné nákupy přes internet

Rádi byste si koupili zboží přes internet, ale k této službě nemáte důvěru? Nemusíte! Pokud dodržíte zásady nakupování na e-shopech,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*