Jsou lidé, kteří neustále chodí po bytě, oprašují svoje pokojové rostlinky, vytváří kolem nich vodní mlhu a přesouvají je z místa na místo, aby jim bylo co nejlíp. A pak jsme tu my ostatní. Také chceme mít na parapetu zeleň. Ale s péči, natož pravidelnou, jsme na štíru. Patříte rovněž do této party? Přečtěte si, jaké „pokojovky“ vyžadují nejméně práce a bude se jim bude dařit i u méně nadšených pěstitelů.
Kaktus
Všechny kaktusy jsou ze své domoviny zvyklé na dlouhotrvající sucha. Tím pádem je nedostatkem vody neutrápíte. Naopak, pravidelná a častá zálivka může u sukulentů vést k rozvoji hniloby a úmrtí rostliny. Často mívají jednu vadu, kterou jsou jejich ostny. Pokud jste ochotni tento drobný nedostatek tolerovat, máte vyhráno.
Tlustice
Do kategorie sukulentů patří také tlustice. Na rozdíl od klasických kaktusů ale nemá trny. Proto je vhodná i do rodin s dětmi nebo domácími zvířátky. Za rozmazlování bude považovat, když ji jednou za měsíc zalijete, ale spíš uvítá, když jí vodu dopřejete až ve chvíli, kdy začne krabatět listy. Vypadá krásně dekorativně, proto se bude vyjímat jako solitér na stole nebo světlém okně.
Tchynin jazyk
Tahle rostlina je tak houževnatá, až si pro svou vlastnost vysloužila trochu nelichotivé označení. Ovšem právě pro její odolnost ji všichni tolik milujeme. Má silné dekorativní listy a kvete velmi sporadicky drobnými kvítky. Líbit se jí bude na slunném stanovišti či v polostínu. Se zálivkou si téměř nemusíte lámat hlavu. Stačí jí „dát napít“ až ve chvíli, kdy substrát vyschne.
Orchidej
Přestože se traduje, že jsou orchideje náročné na pěstování, je to omyl. Většina druhů nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Jednou týdně je stačí trochu zalít, ale opravdu decentně, přemokření jim nedělá dobře. Je důležité nevylamovat vzdušné kořeny, kterými rostlina dýchá a zachycuje vlhkost z okolního vzduchu.
Šplhavnice
Krásné dekorativní listy ve tvaru srdce zaujmou na první pohled. Výhodou této „pokojovky“ je i to, že velmi rychle roste a tvoří dlouhé šlahouny. Hodí se proto jako převislá rostlina do závěsných květináčů, šlahouny je možné také motat nebo nechat vinout třeba po zdi pomocí vodicích lanek.
Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), wikipedia
Buďte první kdo přidá komentář