Nepodstatný gen

recept_teply_salat_z_cerne_cocky
Foto: Olga Skálová

„Naše vnučka je celá po mně!“ zkonstatoval zálibně můj manžel, když byl přítomen jedné debatě, kdy jsme se vnučku s naší dcerou snažily u večeře, která sestávala z chlebů se sýrem a z množství očištěné zeleniny, přinutit, aby ochutnala rajčátko. „Taky nemám rajčata rád!“ Po našem tatínkovi jsme s dcerou louply okem v jasném souznění, že to jsme opravdu v tuto chvíli potřebovaly slyšet, zatímco čtyřletá vnučka se na dědu spiklenecky „zakřenila“.

„V tomto ohledu opravdu není po nás dvou,“ prohlásila jsem, když malá i děda zmizeli v jiném pokoji. „Nám někdo takhle chystat ovoce a zeleninku, jako já jí, byly bychom spokojené.“

„To si piš!“ potvrdila moje dcera.

Onehdy jsme měli vnučku na pár dní samotnou u nás. Já jsem byla s malou ve městě, byl ještě krásný podzimní den, vyřídila jsem vše potřebné a na náměstí jsme se zastavily na zmrzlinu. Když navečer přišel z práce děda, hned se nás vyptával, co jsme celý den dělaly. A vnučka nadšeně vykřikovala, že jsme byly na zmrzlince. „A jakou sis dala? Čokoládovou a jahodovou, jako já, že jo!“ Ona přikývla a děda celý spokojený, protože tohle je jeho oblíbená kombinace, chrochtal blahem. Při té příležitosti neopomenul zase podotknout, že je celá on.

„Ano? A v které fázi života jsi, prosím tě běhal?“ otázala jsem se s despektem, protože v naší rodině se tato záliba opravdu nevyskytuje. Jsme založením hodně pohodoví a klidní. Já se trochu vymykám, protože chodím hodně pěšky, takže se pohybuji rychle. Manžel a dcera mě, pokud někam jdeme, vždycky upozorňují, že dnes neletíme na čas na autobus. Po chvíli pomalé chůze, která mě nebaví, zavrčím, že pokud ještě trochu zpomalím, budu za chvíli couvat.

Ovšem ze strany svého otce podědila naše vnučka úplně jinou výbavu. Tatínek mého zetě běhá maraton, jeho maminka jezdí na in-linech a můj zeť hraje aktivně florbal. Vnučka sama běhání, skákání a veškerý sport miluje.

„Jeden nepodstatný gen, který podědila po druhém dědečkovi,“ spíš zavrčel, protože se mu tato informace nehodila.

Přestože můj manžel opravdu syrová rajčata nejí, v teplé kuchyni mu naštěstí nevadí a čočkový salát s cherry rajčaty, který vařím, si dokonce oblíbil.

recept_teply_salat_z_cerne_cocky

Teplý salát z černé čočky s cherry rajčaty

Olga Skálová
Vytisknout

Suroviny
  

  • 40 dkg černé čočky
  • 25 dkg pokrájených cherry rajčat
  • 2 meší cibule pokrájené na drobné kostičky
  • 3 stroužky prolisovaného česneku
  • trocha oleje na osmažení cibulky
  • sůl, pepř, bazalka – dle potřeby

Postup
 

  • Černou čočku propláchneme, zalijeme studenou vodou a 25 minut vaříme odkrytou. Poté necháme deset minut dojít pod pokličkou.
  • Ve větším hrnci na rozpáleném oleji osmahneme nadrobno pokrájenou cibulku dozlatova. Přidáme pokrájená cherry rajčátka (malá stačí překrojit napůl, větší na tři části), promícháme a necháme pět minut prohřát. Poté přidáme prolisovaný česnek, trochu bazalky, sůl a pepř. Jen necháme chvíli povařit a pak přidáme uvařenou čočku, vše promícháme a případně podle chuti dosolíme a opepříme.
  • Servírujeme se steaky, talířovým či grilovaným kuřetem nebo uzeným masem.

Poznámky

Olga Skálová

Další články z této rubriky

Rodinné zvyky při vařenígutentor-overlay

Rodinné zvyky při vaření

Možná i ve vaší rodině existují nějaké zvyky, jejichž dodržování je dlouholetou tradicí. My s mámou jsme takový „rituál“ dodržovaly…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*