Je lepší živý nebo umělý vánoční stromeček?

Vánoční dělení. Vánoční nadělení.
Foto: Pexels

Řešíte každý rok před svátky dilema, jestli koupit živý nebo umělý vánoční stromeček? Podívali jsme se stromkům „na zoubek“ a shrnujeme pro vás výhody a nevýhody každé z možností.

Umělý vánoční stromeček

Na první pohled se může umělý stromek jevit jako ideální a ekologická varianta. Cenově i přes vyšší pořizovací cenu vyjde nejpříznivěji, protože vydrží celou řadu let. To je ale asi jediná výhoda.

Velkou nevýhodou je to, že nevoní a je plastový. Nejčastěji se vyrábí v Číně z PVC, nezřídka do ovzduší vypouští chemické látky, které zdraví příliš neprospějí. I přes výrazný posun v technologiích a designu ho většinou odhalíte na první pohled. Vypadá tak dokonale, jak by to příroda nikdy nedokázala.

A teď se ještě vraťme k ekologii. V tomto případě to totiž také není příliš růžové. Na výrobu jednoho stromku se spotřebuje takové množství kyslíku, na jakém pracuje několik stovek živých stromků asi 10 let. O uhlíkové stopě, která souvisí jen s dopravou z Asie k nám raději ani nemluvíme.

Živý vánoční stromek

Živé stromky do vánočních domovů se pěstují na speciálních plantážích. O osudu každého z nich je tak rozhodnuto už ve chvíli, kdy se sazenice dotkne země. Než jeden strom vyroste do podoby vánoční dekorace, trvá to asi dvanáct let. Pak se uřízne a putuje k prodejcům. Není proto třeba se obávat toho, že koupí živého stromku přispíváte k drancování českých lesů.

Nevýhodou živého stromečku je to, že opadává, a na Tři krále už bude zralý na vyhození. Pokud disponujete zahrádkou, můžete větve „naštěpkovat“ a použít jako mulč na záhony. Vy, co bydlíte ve městě, máte možnost odložit stromek vedle popelnic. Skončí pak ve speciálním zařízení, kde se buď nadrtí a použije v kompostárně do kompostu nebo se využije na výrobu mulče. Šanci na smysluplný konec ale má jen pečlivě odstrojený stromeček bez zbytků řetězů a ozdob.

Živý, co neumře  

Variant, jaký stromeček zvolit, je ale více. V posledních letech je stále oblíbenější živý stromeček v květináči. Na Vánoce ozdobí byt, po nich balkón nebo zahradu.

Aby tato varianta fungovala, je potřeba stromek aklimatizovat, než ho dáte do obýváku. Z venku je zvyklý na chlad, a tak byste ho měli už pár týdnů přes svátky postupně stěhovat do teplejšího a teplejšího prostředí. Jinak byste mu způsobili fatální teplotní šok. Ideální je ho nejprve umístit do zádveří, pak do chladného sklepa, chodby a až na konec do teplého pokoje. Stejný postup, jen opačný, je potřeba dodržet i při stěhování stromečku zpět ven.

zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Vánoční houskagutentor-overlay

Vánoční houska

Zní vám to podivně? Přitom si na ní každé Vánoce pochutnáváme a je ozdobou svátečního stolu. Ano, řeč je o…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*