Jako každý rok se FlixBus připojil ke svátku Giving Tuesday

Jako každý rok se FlixBus připojil ke svátku Giving Tuesday
Foto: Pixabay

Poslední předadventní úterý je již tradičně zasvěceno benefičním aktivitám. FlixBus svoji dobročinnost realizuje v průběhu celého roku, nicméně i na toto datum připravil zajímavý program pro skupinu aktivních seniorů z centra Elpida. Jelikož je FlixBus synonymem pro pohodlné a udržitelné cestování autobusem, nabízí výlet na právě otevřený adventní trh v bavorském Regensburgu.

Svátek Giving Tuesday je reakcí na konzumní den Black Friday, kdy se obchody předhánějí ve slevách a snaze nalákat zákazníky ke koupi. V roce 2012 inicioval vznik svátku altruistického, s naprosto opačnou filozofií oproti Black Friday, Henry Timms s podporou Nadace Organizace spojených národů. Zatímco Black Friday je dnem konzumu a posiluje obchodní výměnu, Giving Tesday   pracuje s přirozeným tíhnutím lidí ke konání dobra, snaze darovat potřebným a být prospěšný své komunitě. Tento den je pohyblivým svátkem vždy 5 dní po americkém Dni díkuvzdání, datově tedy může obsadit 27. listopadu až 3. prosince.

Jako každý rok se FlixBus připojil ke svátku Giving Tuesday
Foto: Tomáš Beránek

FlixBus se do iniciativy zapojuje již od roku 2018, již od té doby se datuje také spolupráce s Elpidou. První výlet se uskutečnil za adventním trhem v Českém Krumlově, v roce 2019 pak vyrazila skupina seniorů poprvé do Regensburgu. „Po covidové přestávce jsme pokračovali v roce 2022 výletem do Drážďan, velký zájem nás přesvědčil o úspěchu této aktivity. Nenavštívili jsme jen Striezelmarkt, s pomocí Německé turistické centrály se nám podařilo připravit také zasvěcenou prohlídku centra města,“ vysvětluje loňskou aktivitu Tomáš Beránek, tiskový mluvčí FlixBusu.

„Výlet s FlixBusem bereme jako poděkování seniorům, kteří se aktivně zapojují do práce centra Elpida, vedou tu semináře, připravují program. Zájezd na vánoční trh je pěkná tečka za každoroční spoluprací, které si velmi vážíme,“ uvádí David Drvota z centra Elpida. „Velmi rádi darujeme svůj čas a to, co umíme nejlépe – možnost cestovat a poznávat,“ ukončuje mluvčí FlixBusu.

Na cestu za vánoční atmosférou vyrazilo sedmnáct seniorů, dva zástupci Elpidy. Pobyt i nákupy proběhly úspěšně. Hned po vystoupení z autobusu začala prohlídka města – od antických počátků přes vazby Řezna na české země až po zajímavou kapitolu podnikatelského rodu Thurn-Taxis, který byl zakladatelem pošty v Evropě, jak jsme ji donedávna znali, ale také původcem několika překážek na Velké Pardubické. Ochutnali jsme spolu pravděpodobně nejstarší klobásky na světě a obdivovali panoráma města ze starobylého mostu přes Dunaj.  

Rozchod využil každý po svém, všichni se však ohřáli svařákem, který je v Regensburgu pověstný. S pátou hodinou už všichni spěchali na autobus, který účastníky bezpečně dopravil do Prahy.  

Regensburg je synonymem pro vánoční trh

Vánoční trhy v Německu jsou mezi Čechy velmi oblíbené. Nejraději vyráží do Drážďan nebo Norimberka. Drážďanský Striezelmarkt je dosažitelný z Prahy za necelé dvě a půl hodinky, na Christkindlmarkt v Norimberku trvá cesta autobusem o hodinku déle. Přibližně tři a půl hodiny budou cestovat senioři z Elpidy také do Regensburgu.

Jako každý rok se FlixBus připojil ke svátku Giving Tuesday
Foto: Tomáš Beránek

Řezno nabízí celou řadu pamětihodností celoročně. Právem je zapsané na světovém seznamu UNESCO. Chlubí se již antickou historií, kdy bylo jako Castra Regina nejsevernějším opěrným bodem římské říše na Dunaji. Ve středověku bylo významným regionálním centrem, odkud mimo jiné přijali křesťanskou víru vládci českého kmene. Největší vliv a slávu prožívalo město ve středověku, centrum je obrovskou sestavou stavebních památek upomínajících na toto období. Regensburg bylo město věží – patricijské rodiny si dokazovaly svoji moc právě výstavbou vysokých věží, které neměly jiný účel než právě ukázat bohatství rodu. Přes Dunaj se klene nejstarší kamenný most v zaalpské Evropě, postavený v románském stylu v letech 1135-1146.  Nejvýznamnější památkou města je pravděpodobně katedrála svatého Petra, nádherný dóm je postavený ve stylu francouzské gotiky, což je v Německu celkem rarita.

Před Vánoci se celé Řezno ponoří do stylové atmosféry. Věže starých kostelů jsou svátečně nasvícené, úzké uličky vánočně ozdobené.  Několik trhů je rozmístěno na různých místech centra města. Hlavní adventní trh Christkindlmarkt se koná na Neupfarrplatz a v přilehlých uličkách. Jde o nejstarší trh, jehož počátky sahají až k roku 1790. Atmosféru dotvářejí stánky s regionálními řemeslnými výrobky a kulinářskými pochoutkami. Tento trh byl zvolen jedním z nejkrásnějších vánočních trhů v Německu. 

Na zámku rodu Thurn-Taxis se každoročně koná „Romantický adventní trh“. Malebné kulisy kláštera svatého Jimrama dodávají „Romantickému vánočnímu trhu“ neopakovatelnou atmosféru. Každoročně se sem sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se nechali unést do doby kočárů tažených koňmi, šlechticů a dvorních dam. Vnitřní nádvoří chráněné impozantní fasádou zámku je osvětleno nesčetnými svíčkami, lucernami a pochodněmi v měkkém, atmosférickém světle. Uprostřed láskyplně vyzdobené vesnice dřevěných domků se vyjímá mohutný, nádherně ozdobený vánoční strom.

Dalším trhem hodným navštívení je Adventsmarket im St.Katharinenspital. Koná se ve Stadtamhofu, což je historická část Regensburgu na severním břehu Dunaje. Odtud je krásný výhled na most a chrám svatého Petra. Na návštěvníky čekají útulné chvíle u ohně, vynikající kulinářské pochoutky, tradiční svařené víno a sladké dobroty. A každý, kdo hledá neobvyklé vánoční dárky, si jistě přijde na své: ať už se jedná o šperky od stříbrníka, výrobky z ovčí kůže nebo krásné předměty z olivového dřeva – jednotlivé stánky budou inspirací pro nejeden nápad na dárek.

Vánoční pobyt v Řeznu je rozhodně jedním ze zážitků, které by si cestovatelé i milovníci Vánoc měli přidat do tzv. bucketlistu. Vůně svařeného vína nebo punče, klobásek, perníčků, celá řada vkusných regionálních výrobků tvoří ten nejlepší start pro letošní Vánoce.  FlixBusem lze do Regensburgu dojet několikrát denně, cena začíná již od 319 korun.

O společnosti Flix

Společnost Flix je průkopníkem v oblasti dopravy, spolu se svými značkami FlixBus a FlixTrain nabízí ke klimatu šetrné, pohodlné a cenově dostupné cestování. Díky výjimečnému obchodnímu modelu a inovativním technologiím vytvořila společnost Flix největší síť dálkových autobusů v Evropě a rychle expanduje v globálním měřítku včetně Spojených států, Kanady a Brazílie jako průkopník udržitelné dopravy.

Zdroj: Tomáš Beránek, flixbus.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*