Vánoční stromy Rudolfa Těsnohlídka

Vánoční stromy Rudolfa Těsnohlídka
Foto: Pixabay

Vánoční stromy s příběhem – pro děti v nouzi

Od prvního stromu v Brně v roce 1919 se Těsnohlídkovy vánoční stromy staly ikonickou českou tradicí, oslavující ducha Vánoc a pomoci.

Historie Těsnohlídkova vánočního stromu sahá až do roku 1919. V předvečer Vánoc toho roku nalezl spisovatel Rudolf Těsnohlídek s přáteli v zasněženém lese v Bílovicích nad Svitavou téměř zmrzlé děvčátko, které se jim tehdy naštěstí podařilo zachránit.

Rudolf Těsnohlídek byl hluboce dojat tímto příběhem a rozhodl se, že každý rok bude v Brně stavět vánoční stromek na pomoc dětem. První Těsnohlídkovy vánoční stromy byly obvykle borovice, které byly zdobeny svícemi, ozdobami a dárky. 

Tradice Těsnohlídkova vánočního stromu se rychle rozšířila po celé České republice. Dnes se Těsnohlídkovy vánoční stromy staví v mnoha městech a obcích po celé zemi.

Zde jsou některé konkrétní události, které vedly k rozšíření tradice Těsnohlídkova vánočního stromu po České republice:

  • V roce 1924 byl v Brně postaven první veřejný Těsnohlídkův vánoční strom. Strom byl postaven na náměstí Svobody a byl zdoben svícemi, ozdobami a dárky pro děti.
  • V roce 1925 se tradice Těsnohlídkova vánočního stromu rozšířila i do jiných měst a obcí v České republice. Stromy byly postaveny v Praze, Ostravě, Plzni a dalších městech.
  • V roce 1929 se tradice Těsnohlídkova vánočního stromu stala oficiální. Československý červený kříž začal pořádat každoroční sbírku na pomoc dětem, která byla spojena s Těsnohlídkovými vánočními stromy.

V současnosti jsou Těsnohlídkovy vánoční stromy jednou z nejznámějších vánočních tradic v České republice. Stromy jsou symbolem pomoci dětem v nouzi a také symbolem naděje a radosti v období Vánoc.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Wikipedie.cz

Další články z této rubriky

Topiary – strom štěstígutentor-overlay

Topiary – strom štěstí

Od miniaturních „stromků štěstí“ až po velké instalace, topiary dodávají kouzlo a styl, obohacující jakýkoliv prostor.
Tajemství a magie cesmínygutentor-overlay

Tajemství a magie cesmíny

Přineste do svého domova kousek magie pomocí cesmíny. Slouží jako ochranný talisman a přináší vánoční duch. Vše o historii, magii…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*