Topiary – strom štěstí

Topiary – strom štěstí
Foto: Pixabay

Zimní exkluzivní dekorace interiérů i exteriérů

Od miniaturních stromků štěstí až po velké instalace, topiary dodávají kouzlo a styl, obohacující jakýkoliv prostor.

Topiary, známé také jako „stromky štěstí“, jsou vyrobeny z přírodních nebo umělých materiálů a v dnešní době bývají využívány jako populární dekorativní prvek. Tyto umělecké kreace mohou být různé velikosti – od miniaturních kousků o několika centimetrech až po velké instalace. Často se stávají ozdobou interiérů, kde je možné je umístit na police, stoly nebo větší verze dokonce přímo na podlahu jako dominantní pokojovou rostlinu či dekoraci.

Topiary jsou vlastně stylizované imitace stromů s korunou různých tvarů – běžné jsou kulaté, kuželovité, či kubické formy. Kmen může být přímý a jednoduchý, nebo složitější: zkroucený nebo spletený z několika větví. Každá topiary je umístěna v adekvátně velkém a často i dekorativně zdobeném květináči.

Původ slova „topiary“ lze vysledovat až k latinskému „topiarius“, což znamená „krajina“, a „ars topiaria“ označuje „zahradnické umění“. Tradiční topiary byly ve svém počátku živé stromy nebo keře, ořezávané do různých tvarů, obvykle v parkových nebo zahradních prostředích.

Toto umění, které se zrodilo na Blízkém východě, se rozšířilo do Evropy během Římské říše a dále se popularizovalo v období renesance. S postupem času prošla „rostlinná architektura“ obdobími vzestupů a pádů – od šlechtických zahrad až po klášterní areály, kde se topiary udržely i v dobách, kdy byly „mimo módu“.

V posledním století se topiary staly běžným prvkem jak soukromých zahrad, tak i ve veřejných parcích. Výroba a údržba těchto „zelených soch“ je poměrně náročná, jelikož rostliny mají tendenci růst a měnit tvar a nepříznivé povětrnostní podmínky mohou omezovat jejich užívání po celý rok. Z tohoto důvodu se v posledních desetiletích stala populární tvorba umělých topiary, které nevyžadují zalévání, ochranu proti škůdcům ani pravidelný střih.

Tvorba topiary může být také krásným dárkem, například stromek zdobený umělými květinami či kávovými zrny přináší radost a symbolizuje přání štěstí a vitality. Topiary nemusí mít vždy konkrétní symbolický význam, mohou být čistě dekorativní a záleží pouze na tvůrčí představivosti autora.

Výroba vánoční topiary vlastníma rukama začíná výběrem správných materiálů a základní formy, jako je pěnové poleno nebo kužel pro zimní téma. Přírodního materiálu na výrobu najdete při procházkách určitě dostatek. Důležitou součástí je i výzdoba, ale vánoční ozdoby, kterými můžete doplnit své dílo, objevíte určitě i doma.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, sberbankaktivno.ru

Další články z této rubriky

Topiary – strom štěstígutentor-overlay

Topiary – strom štěstí

Od miniaturních „stromků štěstí“ až po velké instalace, topiary dodávají kouzlo a styl, obohacující jakýkoliv prostor.
Tajemství a magie cesmínygutentor-overlay

Tajemství a magie cesmíny

Přineste do svého domova kousek magie pomocí cesmíny. Slouží jako ochranný talisman a přináší vánoční duch. Vše o historii, magii…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*