Jak vyzdobit okna – TIPY na malování a lepení

Vánoční výzdoba na okno
Foto: Freepik

Zimní období, zvlášť ve spojení s adventním časem, přímo vyzývá ke zkrášlování našich obydlí, a to uvnitř i zvenčí. V poslední době je čím dál oblíbenější zdobení a malování na okna a jiné prosklené plochy. Podívali jsme se blíže, jak dosáhnout výzdoby, která potěší oči – kolemjdoucích i ty naše.

Samolepky/nálepky

Nejsnazší cestou, jak vyzdobit prosklené plochy, je zakoupení samolepek. Vybírat můžeme z velkého množství motivů propracovaných do detailů. Aplikace je snadná, stačí dobře očistit a osušit zvolenou plochu, odlepit nálepku z podkladu a přilepit ji na sklo. Pomocí hřbetu ruky nebo stěrky potom samolepku vyhladíme, abychom dosáhli vzhledu bez bublinek a jiných nerovností. Výhodou samolepek a nálepek je to, že je lze jednoduše nalepit i odstranit a jsou take vícekrát použitelné. Nevýhodou samolepek je často jejich kvalita, kdy na skle nedrží dle našich představ, proto doporučujeme nekupovat ty nejlevnější varianty.

Nálepky na okno, Vánoce
Foto: Freepik Ukázka nálepky na okno

Papírové ozdoby

Pokud patříte mezi zručné jedince, kteří mají rádi originální ruční výzdobu, potom se můžete pustit i do práce s papírem. Samozřejmě tento typ dekorace není vhodný do oken, která se zapařují nebo vlhnou. Na papír libovolného formátu si předkreslíme nebo vytiskneme motiv, který pečlivě vystřihneme nebo vyřežeme. Důležité je zachovat papír neporušený, aby v okně vypadal hezky. Lepit můžeme například pomocí tubového lepidla nebo vaječného bílku. Obě varianty lze následně dobře umýt a přitom perfektně drží, nejsou vidět a papír nezničí.

Vánoční výzdoba na okno
Foto: Lushome Návod na paírovou vločku do okna
Vánoční vločky návod
Foto: Zatusim.com Návod na paírovou vločku do okna

Malování na sklo

Kreativní a umělecky zaměření tvůrci rádi sáhnou po malbě na okno. Dobré je si motiv předem namalovat na papír jako předlohu malby, abychom si tak dopředu promysleli umístění, vzhled a celkovou kompozici. Malovat pak můžeme třeba barvami na sklo, které bývají zakončeny ,,zobáčkem” a svádí k malování jasných obrysů a tvarů. Na skle skvěle a dlouho drží. Můžeme je zakoupit přímo i s předkreslenými šablonami a usnadnit si tak práci. Vhodné jsou spíše pro dospělé nebo starší děti.

Další možností jsou fixy na sklo, které jsou ideální pro tvorbu s vašimi malými pomocníky, ale i pro dospělé, kteří chtějí zdobit čistě a jednoduše. U fixek je velkou výhodou široká škála síly hrotů, na rozdíl od barev, ze kterých často vyjde větší množství materiálu než potřebujeme. Fixy jsou velice jednoduše smazatelné a působí jemnějším dojmem.

Poslední variantou – ideální pro ty, kteří nechtějí příliš investovat – jsou tempery. Patří mezi nejjednodušší způsob, jak si vyzkoušet malování na sklo, a přitom nehledat specializovaný obchod nebo jak dát prostor dětem, aby mohly tvořit a nás to nestálo velké peníze. Tempery nanášíme štětcem, takže díky zvolené tloušťce jsme schopni malovat jakýkoliv motiv. Musíme si hlídat poměr vody – nejlépe naprosté minimum, aby tempera nestékala. Pak by zničila celý a náš výtvor a za své by vzalo i umyté okno. Smýt jdou následně velmi jednoduše.

Video: Home by sebech Ukázka malování dekorace na sklo

Zdroj: redakce – Antonie Podhradská, Zatusim.com, Lushome

Další články z této rubriky

Revmatismus - bolestgutentor-overlay

Jak zatočit s revmatickou bolestí

Revmatismus je onemocnění pohybového aparátu, které pozná, dříve či později, mnoho z nás. Bolesti kloubů při každodenních činnostech trápí všechny…
Snídaněgutentor-overlay

Snídejte brzy – vědecky potvrzeno

Dnes se zaměříme na důležitost snídaně ne po stránce obsahové, ale na dobu, kdy snídáte. Zamysleli jste někdy nad tím,…
Staří lidé sedí na laviččce.gutentor-overlay

Žít dlouhý život – ale jak?

Dobrá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v nedávno vydané knize (zatím v německém jazyce) Das lange…
Žena pečuje o pleť.gutentor-overlay

Jak pečovat v zimě o pleť

Zima může být výzvou pro všechny typy pleti: normální, suché, mastné i smíšené. Hydratační krémy a pleťové vody je důležité…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*