Moravské pověsti

Moravské pověsti
Foto: Freepik

To nejlepší z rozhlasového pořadu Zdeňka Junáka

Oblíbený herec Zdeněk Junák (nar. 1951) představuje nejzajímavější pověsti z Moravy, které vyprávěl ve svém populárním pořadu Srdcovky Zdeňka Junáka, vysílaném v Českém rozhlase Brno a Zlín.

Moravské pověsti
Foto: se svolením nakladatelství Radioservis, a. s.

Malého i velkého čtenáře potěší více než šedesát pověstí a příběhů ze života obyvatel malebné Moravy. Jsou natolik působivé, napínavé a zajímavé, že se vyprávějí dodnes. Zavedou nás například do Orlovic, Radějova, Strážnice, Šatova, Včelar, do Hložku, Dobročkovic, Holešovic, Lanžhota nebo do Černé Hory, ale i do dalších moravských měst i vesnic.

Některé legendy se váží ke vzniku měst, jako ta o Babicích u Rosic, Pustevnách či hradu Boskovice, další připomínají bájné bytosti zasahující do života lidí. Patří k nim hrůzostrašné zvěsti o čertech, černokněžníkovi, permoníkovi, raráškovi, skřítcích, divožence nebo hastrmanech a hadím královi.

Mnohé líčí až neuvěřitelné události obyčejných lidí, prověřující jejich charakter, jako u lakomého uhlíře, který našel opuštěné plačící děťátko, zabalené v peřince a s pytlíkem dukátů pro nálezce, aby se o nebohé nemluvně postaral. Uhlíř se tak v prvním okamžiku rozhodl, pak ale převládla jeho lakota, peníze si nechal a dítě pohodil do nedalekého milíře. Dukáty mu ale štěstí nepřinesly a výčitky svědomí ho nakonec připravily o život.

Další příběh z Holešova vypráví o mlýně, v jehož rozlehlém sklepení se měl údajně skrývat poklad. Vypravil se ho tam hledat nebojácný mlynářský pomocník, kterého znenadání překvapil velký kohout. Jak to nakonec dopadlo? Nechejte se překvapit.

Pověsti, upomínající na sepětí člověka s přírodou či bájnými tvory, stejně jako na věčný souboj zla s dobrem, jímž je zkoušen, jsou v knize doprovázeny barevnými fotografiemi některých moravských míst. 

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), radioteka.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*