Jak vybrat přístroj na měření krevního tlaku pro domácí použití?

Foto: Pikwizard

Jestliže z nějakého důvodu potřebujete domů pořídit přístroj na měření krevního tlaku, pravděpodobně jste si již všimli, že jich existuje celá řada. Jak ale vybrat ten pravý model? Na internetu najdete spousty recenzí tonometrů a mnoho různých, často si vzájemně odporujících, komerčních článků s „testy měřičů krevního tlaku“. Proto jsme pro vás vyhledali jedno opravdu nezávislé vodítko, kterým byste se při výběru vhodného domácího tlakoměru mohli řídit jímž je test německého spotřebitelského pořadu Kassenstrunz, který před rokem prověřil dvanáct tlakoměrů, z nichž se většina prodává i na českém trhu.

A víte, co se ukázalo? Že osm z těch dvanácti měří nepřesně – bez ohledu na cenu a různé doplňkové funkce, které mají. Metodika byla jednoduchá a řídila se mezinárodním standardem: v nemocnici byly měřeny vždy čtyři osoby příslušnými domácími tlakoměry a poté nezávisle dvěma lékaři pomocí profesionálních přístrojů. Pokaždé proběhlo dvanáct měření, přičemž za dobrý výsledek byla považována odchylka menší než 5 mm Hg. A závěr? Testem prošel úspěšně jen jeden ze šesti tlakoměrů na zápěstí a polovina tlakoměrů na paži.

Přizvaná expertka a prezidentka Švýcarské společnosti pro hypertenzi Isabella Sudano v rámci hodnocení přisuzovala špatné výsledky tlakoměrů na zápěstí velké vzdálenosti od srdce, neboť měření na paži je vždy spolehlivější. Dnes nabízí měření tlaku kdejaký sporttester a mnohá víceúčelová „chytrá“ zařízení, spolehlivost takového výsledku je však poměrně diskutabilní.

velmi důležitý je způsob, jakým krevní tlak domácím tlakoměrem měříte.
Foto: Pikwizard Velmi důležitý je způsob, jakým krevní tlak domácím tlakoměrem měříte.

Výsledky porovnání tlakoměrů

A které tři tonometry na paži tedy uspěly? Byl to jak levný výrobek Medisana BU 535, který lze zakoupit od cca 700 Kč, a také dva výrobky, které se na internetu pohybují kolem 1 200 korun: Omron M3 a Beuer BM 58.

Pokud při domácí kontrole krevního tlaku chcete získat opravdu přesné výsledky, nesmíte zapomenout, že velmi důležitý je způsob, jakým krevní tlak domácím tlakoměrem měříte. Alespoň hodinu před měřením proto vynechte kávu nebo cigaretu a neměřte se ani po cvičení nebo koupeli. Pro dlouhodobé sledování výsledků se snažte měřit vždy ve stejnou denní dobu, nejlépe ráno před snídaní a večer s odstupem po večeři. Před samotným měřením je potřeba být alespoň pět minut v klidu, v odpočinkovém režimu. Poté si nasaďte manžetu tlakoměru na holou paži s dlaní nahoru tak, aby její okraj byl cca dva centimetry od loketní jamky a hadička vedla středem dolů. Jak moc přiškrtit paži? Tak, aby se vám pod ni natěsno vešly dva prsty. Předloktí položte na stůl, obě nohy mějte na zemi a spusťte měření. Během měření buďte v klidu, nemluvte, nečtěte, nehýbejte paží apod., ale také nezadržujte dech. Po vypuštění manžety počkejte tři až čtyři minuty v klidu a proveďte měření znovu. Průměrný výsledek obou měření si zaznamenejte.

Na co si dát při měření pozor

Myslete také na to, že hodnoty měření se mohou lišit i na jednotlivých pažích. Vyzkoušejte si tedy měření na obou pažích a posléze měřte dlouhodobě na té, kde naměříte vyšší hodnoty. Pokud se léčíte s poruchami srdečního rytmu, poraďte se o výběru správného tonometru se svým kardiologem – budete totiž potřebovat přístroj, který umí vyhodnocovat hodnoty i při nepravidelném srdečním rytmu.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Ikem.cz

velmi důležitý je způsob, jakým krevní tlak domácím tlakoměrem měříte.
Foto: Pikwizard Předloktí položte na stůl, obě nohy mějte na zemi a spusťte měření.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*