Čtyři nerozlučné sestry, jedno osudové setkání

Ahoj krásko
Foto: Freepik

Rodinná sága Ahoj krásko, odkazující v mnohém na román Malé ženy, je jednou z neoceňovanějších knih roku 2023

Rozkol, který všechno promění a zasáhne i další generaci. Rodinná sága Ahoj krásko, zasazená do současného Chicaga, navazuje v mnohém na nesmrtelnou klasiku Malé ženy.

Příběh z pera spisovatelky Ann Napolitano o čtyřech sestrách, do jejichž kruhu proniká osamělý cizinec, okouzlil literární veřejnost a získal titul kniha roku 2023 podle The New York Times, Washington Post, Time, Vogue, Glamour, Harper´s Bazaar, New York Post, She Reads a Bookporter. Oprah Winfrey si titul vybrala do knižního klubu. Produkční společnost manželů Obamových chystá tuto knihu převést do seriálové adaptace pro Netflix.

Příběh osudů americké rodiny vychází v nakladatelství Metafora z Nakladatelského domu GRADA.

Ahoj krásko
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

„Měly bychom ho pozvat k nám domů na večeři!“

William Waters vyrůstal v rodině zasažené tragédií, bez lásky a zájmu rodičů. Když v prvním ročníku na univerzitě potká energickou a ambiciózní Julii Padavanovou, rozzáří se mu celý svět. S Julií do Williamova života vstoupí i její rodina, především její tři mladší sestry: Julii nejbližší Sylvie, snílek a knihomolka, a dvojčata, bohémská výtvarnice Cecelie a laskavá pečovatelka Emeline. Všichni Padavanovi přijmou Juliina nového přítele s otevřenou náručí.

Do osudu všech zúčastněných však zasáhnou životní komplikace, které způsobí katastrofální rodinný rozkol. Ten mezi členy domácnosti zasadí velké nesváry, mnohé z nich dokonce rozdělí a zasáhne i další generaci. Dokáže takovou ránu vůbec někdy něco zacelit? 

Ann Napolitano považuje svůj čtvrtý titul za ten nejosobnější, jaký kdy stvořila. „Když jsem psala tuto knihu, měla jsem pocit, jako by se její děj odehrával přímo uvnitř mě samotné,“ vysvětluje spisovatelka. „Jako by mě spalovala horečka. Začala jsem cítit, že bych prostřednictvím čtveřice živých sester mohla uzdravit sebe i Williama,“ říká. 

Ann Napolitano

Americká spisovatelka s diplomem z newyorské univerzity MFA. Vyučovala tvůrčí psaní na Brooklyn College, na New York University i v rámci programu Gotham Writers Workshop.

Bodovala už se svým debutem Na dosah ruky, který se dočkal mimo jiné divadelního zpracování. Na úspěch navázala s titulem Milý Edwarde, jenž vystřelil na prodejní žebříčky The New York Times, a ani tentokrát dílo nezůstalo bez adaptace – loni podle Anniny předlohy natočil Apple TV+ vysoce hodnocený seriál.

Ahoj krásko je zatím její poslední počin a už sbírá jedno ocenění za druhým. Oprah Winfreyová ho zařadila do svého prestižního Oprah´s Book Club, produkční společnost manželů Obamových podle něj natáčí seriál pro Netflix a v neposlední řadě se kniha může pyšnit druhým místem v Goodreads Choice Awards. Napolitano svým rodinným příběhem skládá poctu románu Malé ženy Louisy May Alcottové a už nyní je literární veřejností považována za jejího novodobého nástupce.

Ohlasy na knihu:

„Skvělé, brilantně zpracované dílo. Práce Ann Napolitano… nepodléhá svodům laciné sentimentality a nikdy se nespokojí s jednoduchými odpověďmi na citové problémy, kterým čelí její postavy.“ – The New York Times Book Review

„Napolitano nás nutí přemýšlet o pestré mozaice rodinné lásky, která nás i přes smutek a ztráty nepřestává spojovat. Pomáhá nám vidět i sebe sama – a jeden druhého – v plnosti a celistvosti.“ – The Washington Post

„Ti, kdo ocenili román Malé ženy, si zamilují asociace na rodinu Marchovu – zde v podobě čtyř sester Padavanových. Milovníci rozsáhlých rodinných ság mohou s pohnutím sledovat jejich životní cestu od chvíle, kdy nejstarší dcera Julia potká Willa, muže, jejž dostihne jeho tragická minulost a bezmála zničí celou rodinu.“ – Harper’s Bazaar

Ahoj krásko nám přináší příběh rodiny – takové, do jaké jsme se narodili, ke které se připojíme sňatkem, i té, již nakonec sami vytvoříme – a o tom, jak navzdory bolesti a rozbitým vztahům můžeme vždycky nalézt naději… Napolitano píše s vervou a soucitem o přechodu od idylického mládí k labyrintu dospělosti: o lásce a ztrátě, o nebezpečných slovech a tajemství, které lidi spojuje, ale i rozděluje. Kniha Ahoj krásko je prodchnuta emocionalitou, a právě to ji činí tak silným a strhujícím dílem.“ – Amazon, Editors’ Picks

„Ann Napolitano zkoumá v tomto působivém příběhu o čtveřici sester z Chicaga a mladém muži, který vstoupí do jejich života, význam lásky a rodiny… Své postavy dokázala obdařit skutečným životem a proniká i do nitra jejich myslí, když postupně nalézají smysl svého života. Tato kniha pohne každým čtenářem.“ – Publishers Weekly

Ukázka:

„Kolik máš sourozenců?“ zeptala se ho Emeline nebo Cecelia. Dvojčata nebyla úplně stejná, ale Will je od sebe nebyl schopný rozeznat. Obě dívky měly tutéž olivovou pleť a světle hnědé vlasy.

„Sourozenců? Žádného,“ odpověděl, ale samozřejmě si hned vzpomněl na zarámovanou fotografii zrzavého batolete v obýváku svých rodičů.

Julia už věděla, že je jedináček – byla to jedna z věcí, na které se ho zeptala hned zkraje jejich prvního telefonátu –, ostatní tři dívky ale jeho odpověď až komicky šokovala.

„To je strašné!“ zděsila se Cecelia nebo Emeline.

„Měly bychom ho pozvat k nám domů na večeři,“ usoudila Sylvie a ostatní dívky přikývly. „Vypadá osaměle.“

A tak William po čtyřech měsících na univerzitě shledal, že začal chodit se svou první dívkou a že našel i novou rodinu.

Zdroj: Tereza Schillerová, grada.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*