Therese Anne Fowlerová: Kde všechno začíná

Therese Anne Fowlerová: Kde všechno začíná
Foto: Pixabay

Americká spisovatelka Therese Anne Fowlerová (1967) se proslavila románem Z jako Zelda, jenž byl úspěšně zfilmován. Její knihy, objevující se mezi bestsellery, čtenáře ihned pohltí a nejinak je tomu i v románě Kde všechno začíná.

Therese Anne Fowlerová: Kde všechno začíná
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada Publishing

Když Marti Gellerová, matka tří dospělých dcer, vážně onemocní a její život se chýlí ke konci, rozhodne se jim svojí závětí originálně věnovat poslední díl své lásky a porozumění promyšleným způsobem tak, aby příznivě nasměrovala jejich další životy a podpořila je v uskutečňování plánů. „Některé věci vás nikdy neopustí, i když jste vy opustili je. Jako dcera to Marti moc lehké neměla, zato pozdější role matky byla lepší, než čekala.“ Bylo to tím, že své dcery dokázala citlivě vnímat, chápat a podporovat nenápadným, ale účinným způsobem. Stálo to hodně důvtipu, neboť každá z nich byla naprosto jiná. Samy se kvůli tomu často neshodly, pociťovaly vzájemné napětí, řevnivost a soutěživost. Po smrti matky měly splnit její přání a prodat rodinnou chatu u jezera na Mount Desert v Maine, kam samy jezdily jen zřídka nebo vůbec. Jakmile si ale uvědomí, že by o ni přišly, nejsou si tím krokem docela jisty, ale poslední vůli je třeba dodržet.

Není to tak úplně jednoduché i kvůli rozdílnosti jejich povah, zkušeností a názorů. Beck je pragmatická novinářka, v soukromí obětavá a citlivá, toužící napsat vlastní román, Claire, svědomitá dětská kardioložka, bývá někdy poněkud ukvapená v názorech a Sophii naplňuje náročná práce asistentky majitele galerie, cestuje po světě a její život je šílenou jízdou v luxusu se známými celebritami.

Dosud čilý, ale stereotypní životní styl tří sester se začíná tříštit, rozpadat a zase tmelit po smrti matky a následujících změnách. Jsou nuceny pravdivě nahlédnout na své životy i na sebe navzájem. Na povrch vyplouvají netušené souvislosti v jejich životech, ale i nepřiznané křivdy z neporozumění. Problémy, které každá z nich řeší, včetně způsobu naplnění závěti, je nakonec spojí. Uvědomí si, že i když vždycky nemůžou mít to, co chtějí, můžou dostat aspoň to, co potřebují, když se budou snažit. Umožní jim to novou vnitřní proměnu, jež má pro každou jiné, avšak prospěšné vyústění, navíc když se nečekaně objeví potenciální kupec, Coleman J. Reynolds, jenž si říká C. J. a má za sebou pohnutou minulost.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz     

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*