Žádosti o příspěvek na bydlení budou kompletně on-line a jednodušší. Novela přináší i změny v čerpání rodičovské dovolené a sociální podpory v hmotné nouzi

Příspěvek na bydlení
Foto: Freepik

Pro příjemce příspěvku na bydlení bude jednodušší dokládat příjmy a výdaje, interval jednou za tři měsíce se prodlužuje na jednou za půl roku. Také nebude zapotřebí žádat o dávku každý rok znovu, ale žádost bude vyřízena na dobu neurčitou. Nebude také nutný podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením, tak jako tomu bylo doposud. Kromě zjednodušení administrace příspěvku na bydlení jde o rozšíření výčtu možných situací, kdy lze žádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Jednoduchý formulář pro žádost bude od 1. července kompletně online.

Zjednodušení přinese novela o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi, kterou 24.6. 2022 schválila Sněmovna hlasy všech 117 přítomných poslanců.

Rodičovskou dovolenou budou moci rodiče s nízkými výdělky čerpat rychleji díky možnosti zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10.000 korun na 13.000 korun. Podle ministerstva práce a sociálních věcí si tak v době zdražování budou moci rodiny zvednout příjem, celkovou částku příspěvku ale budou čerpat rychleji. Celkový růst částky rodičovské dovolené, jak navrhovala opoziční strana ANO, se neprosadilo, požadovala zvýšení o 100.000 korun na 400.000 Kč a SPD na 360.000 korun.

Příspěvek na bydlení

„MPSV digitalizuje a velmi brzy bude možné o dávky žádat online. Od 1. 7. o příspěvek na bydlení, od 1. 8. o rodičovský příspěvek a od 1. 9. o přídavek na dítě. Zbytečná administrativa by neměla lidi odrazovat. Nabízíme řešení všem, kteří potřebují pomoc. Slíbil jsem důkladnou revizi systému a nyní přicházíme s konkrétním řešením. Jeho součástí je zjednodušení celého procesu a plná digitalizace, tedy podávání žádostí bez nutnosti navštívit pobočku Úřadu práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Žádost o příspěvek se zjednoduší hned v několika ohledech. Předně nebude nutné žádat o něj každoročně, bude poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pouze pololetně, nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb. Doklady bude možné nahrát elektronicky. Údaje, které stát může získat nebo ověřit sám, nebude muset klient dokládat. „Plně digitální a zjednodušenou žádost o příspěvek představíme příští týden a chystáme také informační kampaň, aby lidé věděli, co k vyplnění potřebují a jak přesně mají vyplnit žádost,“ dodal ministr Jurečka.

Mimořádná okamžitá pomoc – větší individualizace potřeb

Přestože MOP je jednorázová dávka, lze ji poskytnout vícekrát v jednom kalendářním roce. Ke změnám, které úprava přináší, patří například rozšíření výčtu možných situací, ve kterých lze o dávku zažádat. „V současné době, kdy jsme čelili pandemii, energetické krizi, vysoké inflaci a uprchlické krizi, je nutné tuto formu pomoci revidovat. Narůstá okruh lidí a domácností, které jsou přímo ohroženy například ztrátou bydlení nebo sociálním vyloučením,“ uvedl Marian Jurečka.

Úřady práce budou moci více přihlížet k náhlým individuálním potřebám žadatele. Mění se i pravidla pro posuzování příjmu tak, aby pomoc zohledňovala v co největší míře skutečnou situaci žadatele a jeho majetkové poměry. Zjednoduší se i správní řízení, aby pomoc byla co nejrychlejší.

Rodičovský příspěvek – větší flexibilita

Nová úprava vychází vstříc především nízkopříjmovým rodičům. Zvyšuje možnost volby při čerpání dávky tak, aby co nejlépe vyhovovala potřebám dané rodiny. Další změnou je možnost čerpání měsíčního příspěvku až do výše 13 000 korun, namísto dosavadních 10 000 korun.

Novela, která obsahuje tyto tři zásadní úpravy, nyní zamíří k posouzení do Senátu. Většina změn by měla platit už od července.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, MPSV.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*