Výstava MILENY DOPITOVÉ: EVEN ODD
je metaforou evropské společnosti 

Výstava MILENY DOPITOVÉ
Foto: Národní galerie Praha

Národní galerie Praha 10. listopadu otevřela ve Veletržním paláci v Malé dvoraně reprízu výstavního projektu Mileny Dopitové EVEN ODD, který měl svou premiéru v bruselském Bozar v roce 2022 v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie.  Výstavu se silným morálním přesahem tvoří soubor objektů, které reagují na téma sounáležitosti evropské společnosti. Projekt s tímto mimořádně aktuálním tématem, které rezonuje ve všech sférách společnosti, tak symbolicky zakončí sérii výstavních projektů, které v roce 2023 Národní galerie Praha pro své návštěvníky připravila. 

Intermediální umělkyně Milena Dopitová vstoupila na českou výtvarnou scénu začátkem devadesátých let dvacátého století, která po roce 1989 otevřela nová témata a možnosti tvorby ve výtvarném umění. Hlavním těžištěm jejích děl se stal zájem o člověka a jeho intimní prožívání každodennosti. Milena Dopitová pracuje s identitami v jednoduchých, až metaforických objektech, a přetavuje tak mnohdy všední účel objektů do hlubšího sdělení. V její současné tvorbě rezonuje téma kolektivních sportů a provázání společnosti skrze spolupráci a souhru, je představitelkou silné generace umělkyň a umělců devadesátých let, její přístup je však velmi vnímavý.

Výstava MILENY DOPITOVÉ: EVEN ODD
Foto: Se svolením Národní galerie Praha

Ten zvolila i pro projekt, který vznikl pro prezentaci českého umění v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a byl prezentován v prostorách bruselské galerie Bozar. Výstava akcentuje sounáležitost navzdory rozdílnostem v evropské společnosti. Milena Dopitová představuje společnost jako majestátní stavbu. Vazby, jež nás váží dohromady, zajišťují stabilitu celé konstrukce. Zároveň jsou pohyblivé natolik, aby celek mohl být v neustálém pohybu. Ve svých objektech umělkyně poukazuje na rozdílnost, která společnost v širokém slova smyslu charakterizuje. Malá dvorana Veletržního paláce se tak mění nejen na výstavní prostor, ale transformuje se v místo setkávání a vzájemné výměny názorů i prožitků. 

Výstava zdůrazňuje, že právě odlišnost jednotlivých prvků i segmentů společnosti ji posiluje a vytváří vzájemnou harmonii. Ve světě, jehož napětí stále graduje, je podle Mileny Dopitové rovnováha privilegiem a empatie spolu s citlivostí jsou hodnotami, které je třeba kultivovat.  

Milena Dopitová: EVEN ODD 
Veletržní palác, Malá dvorana, 10/11/2023 – 3/3/2024  

Kurátorka: Eva Skopalová 

Architekti výstavy: Jakub Červenka (Objektor Architekti s.r.o.) 

Grafik výstavy: Štěpán Marko 

Otevírací doba
úterý – neděle 10 – 18 hod.
každá první středa v měsíci 10 – 20 hod.

Zdroj: MgA. Adam Steinwitch, Národní galerie Praha, foto: Národní galerie Praha

Další články z této rubriky

Tajemná Indonésiegutentor-overlay

Tajemná Indonésie

Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*