Vegetariánství jako životní styl, nebo nutnost?

Rychlé občerstvení pro návštěvy.
Foto: Pixabay

Na jedné straně stojí zarytí masožravci, proti nim se zvedá vlna vegetariánů, veganů a jiných odpůrců živočišných surovin. Jak jídlo vybalancovat tak, aby se mělo tělo dobře a Země nestrádala?

Není to tak dávno, co bylo maso v našich jídelníčcích jednou za čas, u bohatších jednou týdně. Jenže žijeme ve stále větším blahobytu a k tomu, abychom měli maso na talíři, už nemusíme udělat nic jiného než zajít si pro něj do obchodu. Je to dobře? Příroda říká jasné ne.

Hovězí maso jako zabiják planety

Pro svíčkovou nebo středně vypečený steak na talíři příroda docela dost trpí. Než se porazí hovězí dobytek, spotřebuje tisíce litrů vody, sní desítky tun píce a vyprodukuje nemalé množství metanu, plynu přispívajícího k vytváření skleníkových plynů. Když vše zjednodušíme, hospodářská zvířata chovaná na maso nebo mléko potřebují ke svému životu velké množství půdy (na které žijí a zároveň se pro ně pěstuje potrava), pojmou větší než malé množství vody (a to zejména při pěstování jejich potravy a následném zpracovávání masa) a zanechají po sobě pár obřích hromad hnoje, který přispívá k oteplování planety.

Jak ze začarovaného kruhu ven

Odborníci z řad ekologů bijí na poplach, protože současná situace začíná být neúnosná. Pokud totiž s našimi jídelníčky nic neuděláme, část populace na zeměkouli postihne hladomor. Místo plodin pro lidi se na polích pěstuje potrava pro zvířata. Zároveň se stále odlesňují plochy následně využívané pro chov dobytka. Ani omylem nezpomalíme oteplování planety a o zhoršeném ovzduší ani nebudeme hovořit.

Podle analýzy Světového institutu pro výzkum zdrojů by stačilo, aby průměrný Američan vyměnil třetinu hovězího masa, které zkonzumuje, za vepřové, drůbeží nebo luštěniny. Emise spojené s jeho jídlem by se snížily o 13 %. Kdyby to udělal každý člověk na planetě, bude to znatelný rozdíl.

Rozhodně z vás nechceme udělat lusknutím prstu vegetariány. Zkuste se ale zamyslet nad tím, jestli byste nedokázali alespoň část masa a mléčných výrobků nahradit třeba luštěninami nebo zeleninou. Ve finále uděláte pozitivní změnu pro planetu a rovnou i výrazně ozdravíte jídelníček.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Barva roku 2022, Veri Perigutentor-overlay

Barvou roku 2022 je „Very Peri“

Každý rok přichází americká společnost Pantone Color Institute s jednou (výjimečně více) barvou, která dostane označení „barva roku“. Pro letošek…
Revmatismus - bolestgutentor-overlay

Jak zatočit s revmatickou bolestí

Revmatismus je onemocnění pohybového aparátu, které pozná, dříve či později, mnoho z nás. Bolesti kloubů při každodenních činnostech trápí všechny…
Sněženkygutentor-overlay

Novoroční probouzení zahrady

Nový rok, nový začátek a opět stojíme na startovní čáře. Také už vám v lednu cukají netrpělivě ruce a nemůžete…
Snídaněgutentor-overlay

Snídejte brzy – vědecky potvrzeno

Dnes se zaměříme na důležitost snídaně ne po stránce obsahové, ale na dobu, kdy snídáte. Zamysleli jste někdy nad tím,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*