Vyplatí se nosit vysoké podpatky? Vědci mají doporučení

Boty na podpadku
Foto: Pixabay

Každý den se miliony žen oblékají podle módních trendů a své oblečení doplňují botami na vysokém podpatku všech možných barev, látek a stylů. Většina žen si je dobře vědoma nepohodlí, obtíží při běhání na MHD a daně, kterou si vybírají jejich nohy, když si každý večer sundají boty.

Na vysokou módu však nedoplácejí jen nohy. Pravidelné nošení vysokých podpatků může způsobit dlouhodobé poškození kyčlí, kolen a – zejména – páteře. Vysoké podpatky mění přirozené nastavení páteře a vystavují vás riziku budoucích bolestí zad.

Páteř se skládá z kostí (obratlů) uložených na sobě, mezi obratli jsou disky vyplněné rosolovitou hmotou, které slouží v podstatě jako polštáře. Její přirozený tvar je mírné esovité zakřivení, které ponechává prostor pro nervy, aby mohly hladce procházet centrálním kanálem páteře. Díky podpoře svalů a vazů je páteř vytvořena tak, aby rovnoměrně podpírala celé tělo. Pokud je souosost páteře narušena, tělo se snaží nerovnováhu kompenzovat ohýbáním nebo prohýbáním páteře a kyčlí a napínáním svalů lýtek, boků a zad. To je přímý recept na únavu, přetížení a nerovnoměrné opotřebení zadních vazů, kloubů a obratlových plotének.

Existuje mnoho způsobů, jak si poškodit záda. Přispívá k nim špatná strava, nedostatek pohybu, špatné až líné držení těla i způsob, jakým sedíte, otáčíte se a zvedáte. Ale vysoké podpatky, nošené pravidelně po celá léta, mohou hrát významnou roli při způsobování anatomických změn, jako je zesílení šlach, zkrácení lýtkových svalů a právě dokonce i zakřivení páteře. Mezi další problémy patří ischias nebo skřípnuté nervy, svalové křeče a posun částí horní páteře, které způsobují hrbení zad a ramen dopředu.

Pohled na dívku v bavlněné sukni co přes ruku má přehozené sako stejné barvy a materiálu

#207 Zpátky do sukní

Vlna nostalgického retra přináší do módy opět ženskou siluetu v šatech či sukni, což je oproti bokovkám s vylézajícími…
Číst dále

Existují dva hlavní anatomické důvody, proč mohou vysoké podpatky způsobovat bolesti zad. Prvním je, že vysoké podpatky nutí všechny svaly od chodidla až po záda k napětí. Plantární fascie, jeden z hlavních vazů chodidla, tvoří klenbu na chodidle. Spojuje se s lýtkovými svaly, které se napojují na hamstringy (svaly zadní strany stehen), ty se zase napojují na pánev a spodní část zad. Když tedy bota způsobí natažení plantární fascie, vše od chodidla až po záda se napne, což zatěžuje dolní část zad a způsobuje bolest.

Druhým anatomickým problémem je to, že nošení vysokých podpatků vás nutí chodit po ploskách nohou. V ploché obuvi je váha rovnoměrně rozložena na celé chodidlo. V podpatcích se však vaše váha a těžiště přesouvají dopředu, horní část těla se musí naklánět dozadu, aby udržela rovnováhu. Výsledné dlouhodobé klenutí způsobuje bolesti zad.

Nošení vysokých podpatků mění tvar vaší páteře, která pak při chůzi nemůže správně tlumit nárazy. Nerovnoměrné opotřebení obratlových plotének, kloubů a vazů časem způsobí bolesti.

Nejlepším způsobem, jak omezit poškození způsobené vysokými podpatky nebo jak mu předejít, je přestat je nosit. Hezká hraběcí rada, ne? Pokud však již nyní nemáte problémy se zády, nemusíte se jich vzdávat úplně. Můžete udělat několik jednoduchých věcí, které sníží zátěž vašich nohou a páteře.

Jak předcházet bolesti zad způsobené nošením vysokých podpatků

Před a po nošení vysokých podpatků se protáhněte. Protažením plantární fascie a lýtkových svalů uvolníte šlachy a snížíte riziko bolesti zad. Vyzkoušejte „válení chodidel“ na golfovém míčku nebo si zajděte na masáž chodidel, například na reflexní terapii.

Vyhněte se každodennímu nošení vysokých podpatků. Zkuste střídat „dny na vysokých podpatcích“ s „dny v botách bez podpatků“. Nebo, alespoň použijte boty s nižšími podpatky.

Čím vyšší podpatek, tím větší je riziko problémů. Pokud musíte nosit vyšší podpatky, dělejte to jen po nezbytně nutnou dobu.

Vybírejte boty se zaoblenými, nikoli špičatými špičkami. Ujistěte se, že vám boty správně sedí a mají kožené stélky, abyste omezili podklouznutí.

Nemusíte žít s bolestí nebo rizikem dlouhodobých následků, abyste byli „in“ a styloví. Věnujte pozornost svému tělu a kompenzujte jednostrannou zátěž. Nedovolte, aby drobné nepohodlí přerostlo ve vážný problém. Chovejte se ke svým nohám a zádům dobře a budou vám pak oporou až do pokročilého stáří.

Zdroj: Thirdage.com

Další články z této rubriky

Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…

Vánoční zvyky a obyčeje, znáte je všechny?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*