Každý den ráno si do kuchyně přijdete udělat snídani, připravujete oběd a den následně uzavíráte přípravou večeře. Možná máte pár svých vychytávek tak, abyste měli vše správně „po ruce“ nebo se právě teď můžete inspirovat několika nápady. To, co nám usnadní každodenní práci v kuchyni, je její účelné a praktické uspořádání, ve kterém se vám bude dobře vařit…i dařit.
Pracovní plocha
Trendy vaření v kuchyni se v posledních letech změnily. Dříve se vařilo výhradně čelem ke zdi, nyní bývá součástí kuchyně i ostrůvek. Pokud máte dostatek místa, určitě si jej do kuchyně naplánujte. Jestliže dostatek prostoru nemáte, zvažte pořízení přídavného stolku, který lze zasunout do stávající kuchyňské linky. Můžete si opatřit stolek s kolečky, který si vždy při větším vaření vytáhnete a pracovní plochu si tímto způsobem rozšíříte.
Úložné prostory
Většina starších kuchyňských linek má spodní skříňky s policemi. Menší investicí je však možné tyto skříňky předělat na pojízdné výsuvy (šuplíky). Do spodních skříněk se šuplíky lze ukládat jak nádobí přímo na vaření (hrnce a pokličky), tak talíře, skleničky i hrnky. Pokud je budete mít ve větších šuplících, vždy si vyberete ten váš oblíbený a nebudete muset vyskládat kus poličky, abyste jej nalezli, protože při ukládání čistého nádobí skončil v poličce až někde vzadu.
Pokud vám mezi kuchyňskou linkou a zdí zbyl prostor o šíři třeba jen 30 cm a žádná skříňka by se na toto místo již nevešla, zvažte výsuv. Jsou k dostání již úzké od 20 cm nebo si jej můžete nechat vyrobit přesně do prostoru, který vám mezi linkou a stěnou zůstal. Výsuv je skvělá věc. Může sloužit například k ukládání dóz s potravinami nebo v něm můžete mít uloženy čisté utěrky a ručníky. Máte pak vše hned „po ruce“ a kuchyňská linka, která navazuje přímo na zeď vypadá uceleněji.
Nebojte se drobností
Držák na papírové kuchyňské utěrky? Říkáte si zbytečnost. Dopřejte si tuto vychytávku a role pak bude vždy na místě, kde ji potřebujete a „neodcestuje“ vám vždy, když si potřebujete příslušný kus utěrky odtrhnout. Pár dalších drobností také zvažte: držák na vařečku, boxy na kořenky, box na příbory, dózu na pečivo, chlebník, dózu na máslo, koš na ovoce. Jsou to malé věci, které vám však pomohou v kuchyni udržet pořádek.
Dodržujte zóny v kuchyni
Fyzickou námahu, čas, a někdy i energie vás usnadní uspořádání kuchyně. První v pořadí je zóna přípravy jídla (tedy omytí potravin, porcování, čištění), následuje zóna varná, na kterou navazuje zóna mytí. Pořadí zakončuje zóna přípravy servírování hotového jídla. Pokud vám kuchyňská linka dovolí, upravte si je tak, aby na sebe plynule navazovaly.
Osvětlení pracovní plochy
Pokud jste neměli kuchyň plánovanou nějakým kuchyňským studiem, může se stát, že nad pracovní deskou chybí osvětlení. Zvažte jeho dodatečnou montáž. Výrobci kuchyní i velké obchodní řetězce s nábytkem nabízí tato osvětlení, která jsou k montáži velmi jednoduchá. Pokud nemáte možnost napojení elektřiny například pod vrchními skříňkami kuchyně, můžete přidat i osvětlení na baterie, kde celé světlo funguje jako vypínač. Baterie vám vydrží dlouho, protože toto osvětlení obsahuje úsporné LED žárovičky. Bohatě si s ním v menší kuchyni vystačíte. Osvětlení můžete také doplnit LED páskami. Jejich instalace také není nikterak složitá, a navíc jsou v obchodech dostupné za rozumnou cenu.
Jen tak pro radost
V kuchyni trávíte spoustu času, proto si jednou za čas udělejte radost a přikupte si nové utěrky, chňapky nebo malé ručníky na utírání rukou. Můžete si jich koupit několik od stejné barvy nebo podle nálady, či třeba pro jednotlivá období, barvy obměňovat. Možná si říkáte, že zrovna tohle je vyloženě maličkost, ale proč si ji nedopřát, když změna barvy u takových drobností vám vykouzlí lehký úsměv na tváři a hned se budete v kuchyni cítit lépe.
Buďte první kdo přidá komentář