Trendy v zahradničení

Trendy v zahradničení
Foto: Freepik

Co hýbe světem zahrad a na co se připravit

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální se nesou v duchu návratu k přírodě a udržitelnosti.

Nebojte se, nebudeme vás nutit překopávat svůj dvorek. Možná ale objevíte v trendech něco, co byste si rádi do svého mikrovesmíru přenesli. Takhle vypadají ty nejžhavější.

Udržitelnost

Hned první bod byste asi čekali. Ano, udržitelnost se stala velkým tématem ve všech oblastech a i když se najdou lidé, které zatím nechává chladnými, víc už je těch, co se snaží chovat ohleduplně k planetě. V zahradách stačí maličkosti: místo neustále nových plastových květináčů opečovávat a renovovat ty staré nebo si pořizovat nové z recyklovaných materiálů. To se týká nejen květináčů, truhlíků a jiných nádob, ale i zahradního nábytku. Mimochodem, víte, jak krásně vypadá kombinace starých a nových věcí? Nebojte se vedle sebe postavit oprýskaný džber po mamince, věci s duší mají neopakovatelné kouzlo, a designový moderní kousek ze zahradnictví. Kontrast krásu obou ještě znásobí.

Do stejné kategorie patří i kompostování. Protřelí zahradníci nedají na domácí kompost dopustit, moderní lidé nad ním v minulých letech ohrnovali nos. Přitom kompostovat už dnes dokáže každý, bez ohledu na to, zda a jak velkou zahradu vlastní. Kromě zahradních kompostérů (samozřejmě z recyklovaných materiálů) už existuje spousta alternativ do bytů nebo na balkóny. Třeba vermikompostéry nebo bokashi kompostéry.

Komunitní zahrady

Lidé stejného ražení se rádi setkávají, a tak se není co divit, že komunitní zahrady rostou jak houby po dešti. Dnes už je najdete na každém rohu a skvělé je, že svůj záhon nebo řádek zeleniny na nich můžete mít, i když nemáte ani centimetr vlastní zahrady. Boom komunitních zahrad nastal už před pár lety, covidová epidemie ale ještě umocnila jejich léčivé a sociální účinky.

Ergonomie

Tohoto trendu se aktuálně drží výrobci zahradního nářadí a nábytku, kteří se snaží vyrábět takové věci, z jejichž (po)užívání vás nebudou bolet ruce, záda ani nohy. Zahradničení dokáže být pěkná dřina, a tak je na místě si ho co nejvíc usnadnit.

Konec škrobenosti

Pamatujete si na ty zahrady, ve kterých bylo vše jak z hodin geometrie? Člověk se v nich pomalu bál šlápnout na trávu, aby ji nepolámal… Tomu naštěstí odzvonilo a do zahrádek vtrhla volnost. Je jen na vás, jak bude vaše zahrádka vypadat, pohodlí a příjemný pocit je nadevše. Jestli máte rádi divočinu, klidně si ji do zahrady vpusťte, hrajte si a tvořte podle svého.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, zelenekolo.cz, kokoza.cz, zahrada.cz

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*