Tipy na zdravotní vánoční dárky pro seniory aneb na poslední chvíli

Babička dostává dárek od vnučky.
Foto: Freepik

Pojďte se s námi podívat na pár tipů, s kterými nešlápnete vedle a užije je každý v pokročilejším věku.

1. Pulzní oxymetr

Je jedním z nejdůležitějších přístrojů v domácí lékárničce během této pandemie. Měří nasycení krve kyslíkem, tedy množství kyslíku v krvi. Tento ukazatel se často používá při rozhodování o hospitalizaci v případě virové pneumonie (infekční choroba, která má podobný průběh jako zápal plic, ale je virového původu). Pulzní oxymetr vám pomůže zjistit, zda se váš stav nezhoršuje, nebo se ujistit, že se jedná o mírný průběh onemocnění.

Přístroj funguje velmi jednoduše – stiskem tlačítka jej zapnete a vložíte libovolný prst. Hodnota nasycení 96 % až 100 % je normální. A naopak méně než 90–92 % je špatný výsledek a v takovém případě kontaktujte lékaře minimálně ke konzultaci vašeho aktuálního zdravotního stavu.

2. Glukometr

Glukometry měří hladinu glukózy v krvi a jsou nezbytné pro diabetiky. Hladinu cukru v krvi zjistíte pomocí něho tak, že do otvoru v glukometru vložíte testovací proužek. Poté si musíte důkladně umýt a dezinfikovat ruce a píchnout se do prstu speciálním perem (obvykle se dodává se sadou glukometru). Na testovací proužek se nanese kapka krve a počká se na výsledek na displeji – objeví se za 10-30 sekund.

Glukometry jsou velmi kompaktní a některé z nich mají i zabudovanou paměť: můžete se podívat, jak se vaše hodnota změnila za poslední týden, a informovat o tom následně svého lékaře.

V současné době existují i neinvazivní glukometry, které nevyžadují vpich do kůže, ale jejich údaje jsou zatím považovány za méně přesné. Tato zařízení také vyžadují stálý spotřební materiál – speciální senzory, které se připevňují na povrch kůže.

3. Chytrá váha

Chytrá (nebo diagnostická) váha vám nejen „řekne“, zda jste přibrali nebo přibíráte, ale také vám ukáže poměr tuku, vody, svalů a kostí v těle. Jak je to možné? Váha doslova naskenuje vaše tělo slabými, sotva znatelnými elektrickými pulzy, a poté údaje zobrazí na displeji nebo odešle do mobilní aplikace, kterou si nainstalujete do svého chytrého telefonu. Budete moci sledovat nejen samotnou váhu, ale i souvislost s životním stylem, fyzickou aktivitou, stravou a spánkem. Až budete mít dostatek dat, zobrazí se v aplikaci v grafu. Stupnice vám ukáže, které ukazatele jsou mimo normální rozmezí, a poskytne vám doporučení. Například výrazný pokles kostní hmoty ve věku nad 55 let je důvodem k návštěvě lékaře.

4. Dávkovač léků s časovačem

Každodenní užívání léků a vitamínů vyžaduje disciplínu a dobrou paměť. Může být obtížné zapamatovat si, které léky se mají užívat po jídle a které naopak nalačno. Existuje pomůcka, jež vám pomůže, abyste se nespletli. Krabička na pilulky s časovačem vám připomene, že si máte vzít léky. Na začátku týdne je třeba rozdělit tablety do sedmi přihrádek – na každý den – a nastavit „budík“. Krabička s léky, které si dnes potřebujete vzít, bude blikat v době, kdy je potřebujete. Pokud potřebujete užívat medikamenty několikrát denně, je jednodušší koupit si pomůcku se třemi přihrádkami, která vám připomene, že si máte vzít léky ráno, odpoledne a večer.

Mimochodem existují také dávkovače tablet aktivované chytrým telefonem. Vědí, jak předem upozornit na to, že vám léky docházejí, abyste měli čas si je od lékaře nechat předepsat.

5. Chytré náramky

Tyto jednoduché náramky na ruku dnes mají plno funkcí a neslouží jen sportovcům k měření jejich výkonnosti, ale právě i seniorům. Mnohé z nich nestojí ani tisíc korun. A přitom kromě toho, že dokážou sledovat spánek, měřit tep, mají krokoměr, určují hladinu stresu a mohou mít ještě spoustu dalších funkcí.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský

Další články z této rubriky

Jak si udržet tělo a mysl v kondicigutentor-overlay

Jak si udržet tělo a mysl v kondici

Zlepšení fyzické kondice a duševního zdraví je klíčem k vyváženému a spokojenému životu. Prozkoumejte různé možnosti, jak zůstat ve formě…
Obranyschopnost v podzimním obdobígutentor-overlay

Obranyschopnost v podzimním období

Imunitní systém je náš štít proti vnějším hrozbám. Proč někdy tělo bojuje až příliš silně, a kdy naopak selže?
Trápí vás rýma?gutentor-overlay

Trápí vás rýma?

Potřebujete účinné řešení pro rýmu? Přečtěte si naše doporučené metody a tipy pro rychlé uzdravení.
Nejste v tom samigutentor-overlay

Nejste v tom sami

Duševní zdraví je klíčové pro náš celkový pocit pohody. Pokud však zažíváme psychické obtíže, nejsme na to sami a máme…
Jak načerpat novou energii?gutentor-overlay

Jak načerpat novou energii?

V dnešním uspěchaném světě je klíčem k šťastnému životu správná rovnováha. Ale jak ji najít? Nabízíme vám 8 tipů!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*