Rybičko zlatá, přeju si…

Dřevěné domečky a baňka - zlatá rybička.
Foto: Freepik

Rozdávám letos s vánočním přáním i zlaté rybky. Jsou křehké, vyrobené na Vsetíně (ta předložka je správně, když jste zdejší) a výtěžek z jejich prodeje jde na obnovu výsadby ryb v otrávené Bečvě.

Upřímně doufám, že obdarovaní nebudou z daru otrávení a

že jim rybička splní každé přání.

V pohádce má rybář přání tři, a protože je ve volbě nerozumný, je záhy po jejich splnění nešťastnější než dříve. Jako ten pán z vtipu, co zakopne v lese o pichlavou kouli a místo přání zvolá: Do řiti s ježkem! Další jeho přání je nasnadě. Není to moc sváteční vtip, ale já doufám, že vás to nepohoršuje. Protože je to vtipné. Když se dívám na některé uštvané obličeje nebo sleduji počínání některých zdivočelých jedinců, říkám si sama pro sebe, že tam toho ježka ještě pořád mají. Je proto důležitá všechna přání nevyčerpat najednou. Jsou chvíle, kdy potřebujete ještě jeden zázrak, a to dost naléhavě.

V tradiční koledě se vinšuje štěstí, zdraví, pokoj svatý. Možná jsou to ta správná tři přání. Protože si samozřejmě můžete přát velké věci, plachetnice, domy, auta, cestu kolem světa. Někdo chce být slavný (pak už nikdy nebude mít pokoj), jiný bohatý (ale zdraví si stejně nekoupíte), někdo hledá pro život spřízněnou duši (ovšem nikdo jiný než vy sami, vás šťastným neudělá). Takže možná budou mít lidé s kouzelnou zlatou rybkou větší problém, než dokud ji neměli. A jsme zase u toho rybáře z pohádky. Jenže já si myslím, že pokora a přání nejdou dohromady.

Je asi jedno, jestli chcete malé věci nebo chcete měnit řád světa.

Nejdůležitější je nějaká přání mít.

Nejen ta obecná, kolední, zásadní, známá. Ale hlavně specifická, osobní, bláznivá a vizionářská. Přání je otcem myšlenky. Když si nic nepřejete, nic nedostanete. Když s budete přát malé věci, nikdy nevzlétnete ke hvězdám. Pořekadlo sice říká, kdo chce moc, nedostane nic. Prozradím vám tajemství: není to pravda. Je to pohádka.

Takže vám přeju, abyste si uměli správně přát. Abyste uměli zformulovat, co byste vlastně chtěli. Abyste se nebáli to přání vyslovit a věřit, že se splní (když tomu štěstíčku půjdete naproti). Ať už máte zlatou rybku nebo v zadku ježka, vždycky s tím můžete něco udělat.

Je čas Vánoc, čas zázraků. Ať se Vám splní všechno, co si přejete!

Vaše Úžasná Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Matka s dcerou mají kávu v platovém kelímku při procházce.gutentor-overlay

O matkách a dcerách

Odpočítávání dnů je děsivější, než jsem si kdy myslela. Zatímco v jiných případech, třeba když vojáci stříhali metr do civilu, šlo o to…
Nejoblíbenější zelenina Čechůgutentor-overlay

Nejoblíbenější zelenina Čechů

Podle analýzy Českého statistického úřadu z minulého roku u nás vzrostla konzumace zeleniny. Jaká patří mezi ty nejoblíbenější?
žena se dívá do zrcadlo a usmívá se.gutentor-overlay

You are so beautiful

Tak se mi zalíbily ty názvy písní v titulku, že v tomto experimentu pokračuji. Joe Cocker a jeho slavný song se k dnešnímu blogu velmi hodí.
Seznamte se: kombuchagutentor-overlay

Seznamte se: kombucha

Osvěžující nápoj, na léto ideální, ale podle mnohých také elixír zdraví. Jestli jste kombuchu doteď neznali, je nejvyšší čas to…
Kdo uteče, vyhraje!gutentor-overlay

Kdo uteče, vyhraje!

Nevím, jakou máte zkušenost s naštvanými, přetaženými, nemyslícími lidmi, ale já je vidím letos úplně všude. Místo hlavy mají papiňák,…
Staré fotografie na stolegutentor-overlay

Pozor, vyletí ptáček!

Kolik máte fotografií svých praprarodičů z doby jejich mládí? Na kožešině od fotografa, od prvního přijímání, sváteční rodinnou fotku, možná portrét ze školního tabla a pak svatební…
balkon s květinamigutentor-overlay

Mikrovýzvy v makrovýzvě

Krásné vzpomínky vám nikdo nevezme ani nesežere. Proto je dnes třeba žít tak, aby bylo zítra na co krásného vzpomínat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*