Nové typy podvodů na seniory

Zažili jste někdy podezřelý telefonát nebo vám přišel pochybný e-mail? Patrně ano. Policie a státní zástupci varují, že podvody proti seniorům jsou opět na vzestupu na celostátní úrovni.

A jak vypadají některé podvody zaměřené na nás starší?

    Jedná se například o podvody s loterijním telefonem. Volající přesvědčují seniory, že před obdržením výher z loterie musí být zaplacen nějaký poplatek.     Dokonce se vyskytl i dopis, který na seniory naléhal, že jejich vnoučata byla zatčena a potřebují peníze.

    Výjimkou nejsou ani takzvané romantické podvody. V těch nepoctivci obětem namlouvají, že jejich nový „partner na dálku“ potřebuje peníze, aby za nimi mohl přijet nebo aby se mohl léčit apod.

Na žádné nabídky zasílané do e-mailu nebo telefonáty z neznámých čísel, nezasílat své údaje.

    Chraňte sebe a své blízké pomocí těchto tipů:

    E-maily vyžadující vaše osobní údaje, jako jsou rodné číslo, adresa, číslo bankovního účtu nebo dokonce informace o kreditní kartě, jsou jednoznačně podezřelé.

    NIKDY tyto informace neposkytujte e-mailem!

    Informace, které vám poskytl volající, si ověřujte. Pokud volající řekne, že má nějaký váš blízký potíže a potřebuje pomoc, zavolejte tomuto příbuznému nebo někomu, kdo jej také zná, a ověřte, zda je to pravda.     Nevěřte žádným slibům. Nepředávejte osobní údaje nikomu, kdo slibuje výhru v loterii nebo soutěži.

    Celkově je nejlepší nereagovat na žádné nabídky zasílané do e-mailu nebo telefonáty z neznámých čísel, nezasílat žádné údaje a už vůbec ne peníze.

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Podvody, které zrovna letí

Přinášíme vám pár vzorových příkladů podvodů, se kterými se můžete aktuálně setkat v běžném životě. …

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*