Nové typy podvodů na seniory: Aktualizace pro rok 2024

Podvody, které mohou ohrozit vaše peníze
Foto: Pixabay

Zažili jste někdy podezřelý telefonát nebo vám přišel pochybný e-mail? Patrně ano. Policie a státní zástupci varují, že podvody proti seniorům jsou opět na vzestupu na celostátní úrovni.

A jak vypadají některé podvody zaměřené na nás starší?

Jedná se například o podvody s loterijním telefonem. Volající přesvědčují seniory, že před obdržením výher z loterie musí být zaplacen nějaký poplatek. Dokonce se vyskytl i dopis, který na seniory naléhal, že jejich vnoučata byla zatčena a potřebují peníze.

Výjimkou nejsou ani takzvané romantické podvody. V těch nepoctivci obětem namlouvají, že jejich nový „partner na dálku“ potřebuje peníze, aby za nimi mohl přijet nebo aby se mohl léčit apod.

Chraňte sebe a své blízké pomocí těchto tipů:

E-maily vyžadující vaše osobní údaje, jako jsou rodné číslo, adresa, číslo bankovního účtu nebo dokonce informace o kreditní kartě, jsou jednoznačně podezřelé.

    NIKDY tyto informace neposkytujte e-mailem!

Informace, které vám poskytl volající, si ověřujte. Pokud volající řekne, že má nějaký váš blízký potíže a potřebuje pomoc, zavolejte tomuto příbuznému nebo někomu, kdo jej také zná, a ověřte, zda je to pravda.     Nevěřte žádným slibům. Nepředávejte osobní údaje nikomu, kdo slibuje výhru v loterii nebo soutěži.

Celkově je nejlepší nereagovat na žádné nabídky zasílané do e-mailu nebo telefonáty z neznámých čísel, nezasílat žádné údaje a už vůbec ne peníze.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, thespruce.com

Další články z této rubriky

1 Comment

  1. Zatím jsem články uložila k přečtení do „oblíbených“, až bude čas, ale rady tohoto typu považuji za velmi potřebné a hodně užitečné. Uvítala bych jak použít správně (myslím polopatický návod 🙂 USB flash(ku), jak na ní převést fota (aby se z nich dala udělat fotka, kalendář atd. v obchodu), a co je potřeba k uložení třeba dokumentů apod. Jak dobře natáčet video na iphonu a jiné rady. Hodně by to pomohlo. Prosím o neuveřejňování mého jména ani mailu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*