Snídejte brzy – vědecky potvrzeno

Snídaně
Foto: Pixabay

Dnes se zaměříme na důležitost snídaně ne po stránce obsahové, ale na dobu, kdy snídáte. Zamysleli jste někdy nad tím, že i tohle může být pro vaše tělo důležité?

Vědci z University of New York zjistili souvislost mezi dobou, kdy člověk snídá, a délkou jeho života. Ukázalo se, že nejzdravější doba pro snídani je mezi šestou a sedmou hodinou ranní.

Studie se zúčastnilo přibližně 34 000 osob ve věku 40 a více let žijících v USA. Vědci dlouhodobě sledovali stravovací návyky těchto lidí: jak brzy snídají a jaký to má vliv na úmrtnost.

Výzkumníci zjistili, že ti, kteří snídali mezi 6:00 a 7:00, měli o 6 % nižší pravděpodobnost předčasného úmrtí než ti, kteří jedli kolem 8:00, a o 12 % nižší pravděpodobnost úmrtí než lidé, kteří posnídali před 10:00.

Zatím nevědí, proč tomu tak je. Domnívají se však, že rozhodující roli hrají „potravinové hodiny“ v těle. Tyto hodiny regulují produkci hormonů, například inzulínu, jejichž množství se zvyšuje nebo snižuje v závislosti na denní době. Ty pochopitelně ovlivňují kvalitu zpracování potravy v těle.

Například hladina glukózy v těle dosahuje vrcholu v určitou denní dobu. Potravní hormony tuto glukózu z krve spálí. Pozdní snídaně může způsobit, že hladina glukózy zůstane vysoká. To pak může vést k cukrovce, obezitě a srdečním chorobám.

Snídat po desáté hodině ovšem není nic nebezpečného. Snídat dříve je však objektivně pro dlouhodobé dožití vhodnější.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, muni.ped.cz

Další články z této rubriky

Revmatismus - bolestgutentor-overlay

Jak zatočit s revmatickou bolestí

Revmatismus je onemocnění pohybového aparátu, které pozná, dříve či později, mnoho z nás. Bolesti kloubů při každodenních činnostech trápí všechny…
Snídaněgutentor-overlay

Snídejte brzy – vědecky potvrzeno

Dnes se zaměříme na důležitost snídaně ne po stránce obsahové, ale na dobu, kdy snídáte. Zamysleli jste někdy nad tím,…
Staří lidé sedí na laviččce.gutentor-overlay

Žít dlouhý život – ale jak?

Dobrá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v nedávno vydané knize (zatím v německém jazyce) Das lange…
Žena pečuje o pleť.gutentor-overlay

Jak pečovat v zimě o pleť

Zima může být výzvou pro všechny typy pleti: normální, suché, mastné i smíšené. Hydratační krémy a pleťové vody je důležité…
prázdný talířgutentor-overlay

Půst jako klíč ke zdraví?

V médiích čtete, slyšíte a vidíte v poslední době mnoho informací o půstu. O tom, jak je oním zázračným šémem…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*