Snídejte brzy – vědecky potvrzeno

Snídaně
Foto: Pixabay

Dnes se zaměříme na důležitost snídaně ne po stránce obsahové, ale na dobu, kdy snídáte. Zamysleli jste někdy nad tím, že i tohle může být pro vaše tělo důležité?

Vědci z University of New York zjistili souvislost mezi dobou, kdy člověk snídá, a délkou jeho života. Ukázalo se, že nejzdravější doba pro snídani je mezi šestou a sedmou hodinou ranní.

Studie se zúčastnilo přibližně 34 000 osob ve věku 40 a více let žijících v USA. Vědci dlouhodobě sledovali stravovací návyky těchto lidí: jak brzy snídají a jaký to má vliv na úmrtnost.

Výzkumníci zjistili, že ti, kteří snídali mezi 6:00 a 7:00, měli o 6 % nižší pravděpodobnost předčasného úmrtí než ti, kteří jedli kolem 8:00, a o 12 % nižší pravděpodobnost úmrtí než lidé, kteří posnídali před 10:00.

Zatím nevědí, proč tomu tak je. Domnívají se však, že rozhodující roli hrají „potravinové hodiny“ v těle. Tyto hodiny regulují produkci hormonů, například inzulínu, jejichž množství se zvyšuje nebo snižuje v závislosti na denní době. Ty pochopitelně ovlivňují kvalitu zpracování potravy v těle.

Například hladina glukózy v těle dosahuje vrcholu v určitou denní dobu. Potravní hormony tuto glukózu z krve spálí. Pozdní snídaně může způsobit, že hladina glukózy zůstane vysoká. To pak může vést k cukrovce, obezitě a srdečním chorobám.

Snídat po desáté hodině ovšem není nic nebezpečného. Snídat dříve je však objektivně pro dlouhodobé dožití vhodnější.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, muni.ped.cz

Další články z této rubriky

Šípkový čaj.gutentor-overlay

Šípky a jejich účinky

Nasbírali jste si letos také zásobu šípku, ale nevíte, co s ním? Nebo chcete zjistit pro další léta, jak na…
Ženu bolí v krku.gutentor-overlay

4 domácí recepty na bolení v krku

Škrábání v krku bývá prvním indikátorem toho, že organismus bojuje s nemocí. Když začnete řešit své zdraví hned při prvních…
6 zajímavostí o vaší páteřigutentor-overlay

6 zajímavostí o vaší páteři

Stejně jako loni si i letos připomínáme Světový den páteře. Zatímco v loňském roce jsme vám přinesli informace o tom,…
Nejoblíbenější zelenina Čechůgutentor-overlay

Nejoblíbenější zelenina Čechů

Podle analýzy Českého statistického úřadu z minulého roku u nás vzrostla konzumace zeleniny. Jaká patří mezi ty nejoblíbenější?
Seznamte se: kombuchagutentor-overlay

Seznamte se: kombucha

Osvěžující nápoj, na léto ideální, ale podle mnohých také elixír zdraví. Jestli jste kombuchu doteď neznali, je nejvyšší čas to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*