Snídejte brzy – vědecky potvrzeno

Snídaně
Foto: Pixabay

Dnes se zaměříme na důležitost snídaně ne po stránce obsahové, ale na dobu, kdy snídáte. Zamysleli jste někdy nad tím, že i tohle může být pro vaše tělo důležité?

Vědci z University of New York zjistili souvislost mezi dobou, kdy člověk snídá, a délkou jeho života. Ukázalo se, že nejzdravější doba pro snídani je mezi šestou a sedmou hodinou ranní.

Studie se zúčastnilo přibližně 34 000 osob ve věku 40 a více let žijících v USA. Vědci dlouhodobě sledovali stravovací návyky těchto lidí: jak brzy snídají a jaký to má vliv na úmrtnost.

Výzkumníci zjistili, že ti, kteří snídali mezi 6:00 a 7:00, měli o 6 % nižší pravděpodobnost předčasného úmrtí než ti, kteří jedli kolem 8:00, a o 12 % nižší pravděpodobnost úmrtí než lidé, kteří posnídali před 10:00.

Zatím nevědí, proč tomu tak je. Domnívají se však, že rozhodující roli hrají „potravinové hodiny“ v těle. Tyto hodiny regulují produkci hormonů, například inzulínu, jejichž množství se zvyšuje nebo snižuje v závislosti na denní době. Ty pochopitelně ovlivňují kvalitu zpracování potravy v těle.

Například hladina glukózy v těle dosahuje vrcholu v určitou denní dobu. Potravní hormony tuto glukózu z krve spálí. Pozdní snídaně může způsobit, že hladina glukózy zůstane vysoká. To pak může vést k cukrovce, obezitě a srdečním chorobám.

Snídat po desáté hodině ovšem není nic nebezpečného. Snídat dříve je však objektivně pro dlouhodobé dožití vhodnější.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, muni.ped.cz

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…
Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…
Čas a řečigutentor-overlay

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a čekám.…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*