Pozor na domácí pasti pro děti

Pozor na domácí pasti pro děti
Foto: Freepik

Jak zajistit, aby u vás byla vnoučata v bezpečí

Malí průzkumníci jsou nezastavitelní a dospěláci často nedomyslí, co všechno se může stát. I když si říkáte, že domov nebo prostředí u babiček a dědečků je pro děti bezpečné, zpravidla tomu tak není.

Pojďme si na začátek říci pár čísel ze statistik: zhruba ve čtvrtině českých domácností se každý rok zraní děti tak, že je potřeba vyhledat lékaře, kolem třiceti tisíc dětí je dokonce hospitalizováno. Přitom si drtivá většina rodičů a prarodičů myslí, že je jejich domácnost bezpečná. Patříte mezi ně? Tak si pojďme společně připomenout, na co si dát při návštěvě vnoučat pozor.

Nebezpečné jedy z dosahu očí i ručiček

Všimli jste si, že některé léky vypadají jak oblíbené dětské bonbony? A že lahvička s aviváží může lákat k ochutnání, protože vypadá skoro jako limonáda? Vás by nejspíš ani ve snu nenapadlo zkoušet, jak tyto věci chutnají, děti ale neumí číst ani nerozumí výstražným piktogramům na obalech. Nic proto neriskujte a veškeré léky, čistidla i prací prostředky dejte z dosahu všetečných dětí a ideálně pod zámek.

Není potřeba dostat přes prsty

Říká se, že i když budete dětem stokrát říkat, ať někam nestrkají prsty nebo na něco nesahají, stejně to udělají. Zkušenost je prostě nepřenositelná. Jistě, je potřeba je nechat občas “natlouct si nos”, ale je na dospělých, aby to bylo v situacích, které nejsou životu nebezpečné. Proto nikdy nedopusťte, aby děti strkaly prsty do elektrických zásuvek, a zaslepte je.

Voda jako vražedná zbraň

Těžko říct, proč děti tak milují vodu a hrátky s ní. Nenechávejte je ale cachtat se o samotě, ani ve chvílích, kdy máte pocit, že je to naprosto bezpečné. K utonutí stačí při shodě nešťastných náhod i lžíce vody, takže všechna v létě napuštěná vědra, vaničky nebo kbelíky s vodou jsou potenciální (sebe)vražednou zbraní. O tom, že byste měli mít zabezpečené venkovní bazény a jezírka, už bylo napsáno tolik výstražných článků, přesto každý rok čteme několik zpráv o nešťastných utonutích.

Malí kuchaři nebo malí sebevrazi?

Většina dětí touží být jako maminka nebo tatínek, a tak napodobují činnosti dospělých. Jakmile se o to pokoušejí v dosahu kuchyně, zbystřete. Jen málokterá místnost v domě skrývá tolik nebezpečí a takové množství vražedných nástrojů pohromadě jen tak nenajdete (možná jí může konkurovat tatínkova dílna). Nože, mixéry, struhadla, horká rychlovarná konvice, hrnce na sporáku a v nich vařečka lákající k zamíchání obsahu, rozpálená trouba…

Pokud máte v rodině malé děti, zvykněte si používat jen zadní část linky, horké hrnky a konvice nenechávejte nikdy stát na kraji. U sporáku zapomeňte na přední plotýnky. Nože a ostatní nebezpečné nástroje skladujte ve vyšších poličkách nebo skříňky zajistěte bezpečnostními sponami. A až budete používat troubu, nikdy ji nenechte bez dozoru, dokud je horká.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), Česká pojišťovna

Další články z této rubriky

Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*