Poznejte prvních tisíc let české historie s knihou Bohemané

Bohemané
Foto: Pixabay

Vydejte se na knižní pouť od soumraku keltské civilizace přes dobu římskou, zahrnující vládu krále Marobuda i markomanské války, příchod Slovanů do středoevropského prostoru až po období Sámovy říše, Velké Moravy a prvních přemyslovských knížat s novinkou Bohemané: Prvních tisíc let českých dějin od zkušeného autora a publicisty Jana Hrdiny.

Bohemané
Foto: se souhlasem nakladatelství Cosmopolis

Na základě historických pramenů i nejnovějších poznatků archeologie a historie kniha čtivě a erudovaně v uceleném přehledu mapuje nejstarší dějiny české kotliny, které zůstávají ve stínu slavnějších a lépe zdokumentovaných epoch posledních Přemyslovců, Lucemburků, husitů či habsburské monarchie.

Vymezené období je zároveň zasazeno do kontextu evropských dějin, hledá analogie, paralely, přímé i nepřímé souvislosti dějin českých s dějinami obecnými, a předkládá tak komplexní obraz o dějinném vývoji naší země do doby krize českého státu kolem roku 1000.

Dějinný vývoj kniha dokresluje narativními pasážemi v podobě smyšlených memoárů, vyprávění, rozhovorů i barevným obrazovým doprovodem. Knihu vydává Nakladatelský dům GRADA pod značkou Cosmopolis a její autor Jan Hrdina bude hostem na květnovém knižním veletrhu Svět knihy 2024.

Anotace:

Kolik nám toho zanechali keltští Bójové? Jakou úlohu sehrály germánské kmeny v našich dějinách? Proč na českém území nevznikla provincie římského impéria? Plnil francký kupec Sámo tajný úkol? Co znamenala vražda knížete Václava pro český stát?

Nejstarší české dějiny jsou plné otázek. Na řadu z nich tato kniha odpovídá a představuje naši ranou historii v nejširších souvislostech čtivým, zároveň však fakty podloženým vyprávěním. Kniha je zároveň průvodcem po nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších místech naší dávné minulosti.

O autorovi:

Mgr. Jan Hrdina (1980) vystudoval historii a klasickou archeologii na Filozofické fakultě MU v Brně a vzdělání si rozšířil studiem historie na University of Groningen v Nizozemí. Od roku 2001 píše, publikuje a překládá, pracoval též jako redaktor a fotograf. V současnosti je publicistou a historikem na volné noze.

Dlouhodobě se věnuje popularizaci historie, spolupracuje s časopisem Živá historie a dalšími tituly z rodiny časopisů 100+1. Jako odborný konzultant se podílel na přípravě expozic v pražských památkových objektech, na projektu na podporu výuky dějepisu i projektech filmových a dokumentárních.

Specializuje se na dějiny antiky a raného středověku. Zvláštní oblastí jeho zájmu jsou dějiny a kultura Skotska. Je autorem románu Tajemství skotské krve, knihy Skotsko – země dávných tajemství a stejnojmenného seriálu Českého rozhlasu, který vznikl podle prvního vydání knihy. Jeho netradiční průvodce Skotskem po stopách seriálu Cizinka se dočkal několika dotisků. Z angličtiny přeložil knihu MacBeth – velekrál skotský. Jako odborný korektor se podílel na překladech knih z francouzštiny, italštiny a němčiny. Rád cestuje, v roce 2009 se účastnil české expedice Brazilia Encantada, pátrající po pozůstatcích vyspělé indiánské civilizace.

Zdroj: Pavla Linhartová, grada.cz

Další články z této rubriky

Rotraut Susanne Bernerová: Důmgutentor-overlay

Rotraut Susanne Bernerová: Dům

Cenami ověnčená německá malířka Rotraut Susanne Bernerová (nar. 1948 ve Stuttgartu) patří k nejuznávanějším a nejoblíbenějším ilustrátorům dětských knih v…
Sestry pod vycházejícím sluncemgutentor-overlay

Sestry pod vycházejícím sluncem

Heather Morrisovou z Nového Zélandu přitahují silné příběhy pozoruhodných lidí, kteří v životě projevili odvahu překonávat mezní situace. Vydala o…
Každý den je Valentýngutentor-overlay

Každý den je Valentýn

Nová kniha Anety Kollerové Maškové Každý den je Valentýn slibuje čtenářům humorný a něžný příběh, jehož hlavním motivem je láska.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*