Patříte mezi alergiky? Přispějte ke zmírnění příznaků

Patříte mezi alergiky? Přispějte ke zmírnění příznaků
Foto: Freepik

V České republice trpí některou z forem alergií odhadem 2 miliony lidí, přibývá vážnějších reakcí na alergeny a roste počet těch, co mají nějakou formu potravinové alergie nebo nesnášenlivosti. 

Uf. Data nehovoří nijak optimisticky, na druhou stranu je pozitivní to, že vědecký vývoj jde stále kupředu a život alergiků je dnes řádově kvalitnější než před několika desítkami let. Pokud víte, na co jste alergičtí nebo co vás dráždí, můžete svou léčbu podpořit svým chováním. Jak?

Vyhýbejte se svým alergenům

Existuje několik přístupů, jedni tvrdí, že pokud tělo nebudete vystavovat “svým” alergenům, bude na ně reagovat stále výrazněji. Takový přístup ale můžete volit pouze v období, kdy váš alergen spí. Typickým příznakem je pylová senná rýma. Existuje teorie podpořená zkušenostmi řady pacientů, kteří v období zimy užívali granulovaný pyl nanošený včelami do úlu a na jaře byla jejich alergie o něco mírnější.

Obecně je ale lékaři doporučovaný druhý přístup, a to vyhýbat se látkám, které vaše tělo dráždí. Je totiž předpoklad, že se jim nedokážete vyhnout ve 100 %, tudíž s nimi bude váš organismus i tak konfrontován.

Posilujte imunitu

Oslabený organismus bojuje s čímkoliv mnohem hůř, než když imunita jede na plné obrátky. Aby bylo tělo v kondici, můžete ho podpořit i běžně dostupnými bylinkami. Skvělý je kopřivový nebo šípkový čaj, kurkuma nebo echinacea.

Jezte přirozené jídlo

Jíst vyváženou stravu, v ní dostatek vitamínů, fermentovaných potravin a ryb by mělo být naprostou samozřejmostí. Stejně tak vyhýbání se průmyslově zpracovaným potravinám, polotovarům a tzv. junk food (nezdravým jídlům). Pamatujte, že čím jednodušeji budete jíst, tím spíš i zdravěji.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, vzp.cz, pleva.cz

Další články z této rubriky

Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Jak na stravování ve vyšším věkugutentor-overlay

Jak na stravování ve vyšším věku

Možná zjistíte, že potraviny, které pro vás byly na jídelníčku kdysi velkým potěšením, vám nyní působí potíže. Co to znamená?…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*