Od šálku s espressem k výkonu na trati

Od šálku s espressem k výkonu na trati
Foto: Freepik

Jak může káva posílit vaši sportovní výkonnost?

Káva není jen ranním společníkem při probouzení do nového dne, ale také může být významným pomocníkem v dosažení lepšího sportovního výkonu. Káva a sport – na první pohled se může zdát, že tyto dva světy spolu nesouvisejí. Avšak, když se podíváte blíže, překvapí vás to.

Káva – tato aromatická tekutina skrývá mnohá tajemství, která mohou sportovcům nabídnout překvapivé výhody. Kofein, hlavní účinná látka kávy, je ve sportovním světě znám jako legální stimulant, který dokáže povzbudit tělo i mysl a dodat potřebnou energii pro lepší výkon.

Kofein se v lidské historii objevil již před dvěma stoletími, kdy německý chemik Friedlieb Runge objevil tuto povzbudivou látku v kávových zrnech. Odtud vstoupil kofein do světa sportu jako přírodní stimulant, který nabízí řadu výhod. Může zlepšit koncentraci, zvýšit hladinu energie a také fyzickou výdrž.

Kofein působí na naše tělo na několika úrovních. Nejprve stimuluje nadledviny k uvolňování hormonů, jako je adrenalin a dopamin, které připravují tělo k akci. Dále kofein jako stimulant centrální nervové soustavy blokuje adenosinové receptory v mozku, čímž zvyšuje naši ostražitost a pozornost. A nakonec: kofein může zvýšit hladinu tuku v krvi, což umožňuje tělu používat tuk jako hlavní zdroj energie během cvičení, a to může zrychlit spalování tuků.

Doporučená dávka kofeinu se pohybuje mezi dvěma až šesti miligramy na kilogram tělesné hmotnosti, což znamená, že osoba vážící 70 kilogramů by měla před sportovním výkonem zkonzumovat mezi 140 a 420 miligramy kofeinu (jeden šálek kávy obsahuje v průměru 80–120 miligramů). Nejlepší čas na konzumaci kofeinu je 45-60 minut před výkonem, aby mohl kofein dosáhnout své maximální koncentrace v krvi a nabídnout všechny výhody.

Káva může být výjimečným pomocníkem na cestě za lepšími sportovními výkony. Ať už jste profesionální atlet, nebo jen někdo, kdo hledá způsob, jak zlepšit svůj výkon v posilovně, užití kofeinu ve vašem sportovním režimu může být jednou z možností.

Chcete-li experimentovat s množstvím a načasováním, abyste zjistili, jak vám káva může pomoci dosáhnout vašich sportovních cílů, pak pamatujte, že jako u všeho i zde platí zásada míry.

Takže příště, než navštívíte posilovnu nebo se vypravíte na běžeckou dráhu, zvažte, zda si předtím dopřejete šálek kávy.

Ženu bolí záda

22. 1. 2021

Myšlenka dne Kdo zanechal tělesných cvičení, často churaví, neboť síla jeho orgánů následkem nedostatku pohybu…
Číst dále

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, sanasport.cz, lazenskakava.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*