Lékaři odhalili zvýšené riziko selhání ledvin u 17 % lidí

Lékaři odhalili zvýšené riziko selhání ledvin u 17 % lidí
Foto: Freepik

Lidí, kterým hrozí život ohrožující selhání ledvin, bude nadále přibývat. Podle European Kidney Health Alliance má na svědomí smrt 130 000 Evropanů ročně, celosvětově se však do roku 2040 stane pátou hlavní příčinou úmrtí. Tedy častější než všechny typy rakoviny, Alzheimerova choroba, diabetes, HIV a tuberkulóza.V Česku trpí zhruba 10 % lidí chronickým onemocněním ledvin (CKD). Pokud není správně léčeno, může dojít až k selhání ledvin. Mnozí se však o své nemoci dozví až v pokročilém stádiu – protože nechodí na preventivní prohlídky, kde je možné odhalit nemoc v bezpříznakové fázi.   

S cílem ukázat a vysvětlit, že vyšetření funkce ledvin je nenáročné, vznikly v Praze a Olomouci na několik dní v září bezplatné test pointy na veřejných místech. Zde se mohl nechat otestovat kdokoliv. Účelem akce, jejímž organizátorem byla společnost AstraZeneca Czech Republic, s. r. o., byla podpora prevence a osvěta široké́ veřejnosti v oblasti chronického onemocnění ledvin. Odbornými garanty akce byly Institut klinické́ a experimentální́ medicíny, Fakultní́ nemocnice Olomouc a celá akce se konala pod záštitou Ministerstva zdravotnictví́ České́ republiky, České́ nefrologické společnosti a Sdružení praktických lékařů ČR.

„Chronické́ onemocnění ledvin vzniká́ většinou civilizačními vlivy, mezi nimiž vede vysoký́ krevní́ tlak a diabetes. Selhání ledvin přitom vznikne asi u 1 promile pacientů. V polovině z těchto případů pacient nevěděl, že má nemocné ledviny. Přitom by se dalo onemocnění ledvin zjistit při preventivní prohlídce,“ vysvětluje Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie a vedoucí́ Transplantační́ laboratoře (IKEM) a předseda České́ nefrologické společnosti. Prohlídku u praktického lékaře, jejíž součástí́ je orientační́ vyšetření moči, hradí́ pojišťovna každé́ dva roky. Dále u pacientů ve věku nad 50 let trpících cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními komplikacemi je každé́ 4 roky její́ součástí́ i vyšetření kreatininu v krvi a odhad glomerulární́ filtrace.

Výsledky testování

Zájemcům provedli zdravotníci v test pointech několikaminutové vyšetření. Skládalo se z měření krevního tlaku a odběru drobné kapky krve z prstu. Přístrojový analyzátor pak během chvíle vyhodnotil, jaké́ jsou ve vzorku krve hodnoty kreatininu a glykémie. Všechny naměřené́ hodnoty posoudil přítomný lékař. Buď pacientovi sdělil, že je jeho či její riziko chronického onemocnění ledvin nízké, nebo doporučil další podrobnější vyšetření a úpravu životního stylu, jídelníčku a pitného režimu.

Móda pití vody

Móda pití vody

Pokud se zajímáte o téma zdravého životního stylu, pravděpodobně jste si všimli, že téměř každý…
Číst dále

Celkem bylo během pěti dnů vyšetřeno 883 pacientů. 148 z nich bylo doporučeno další vyšetření: 33 pacientů si lékaři kvůli vysokému nálezu pozvali přímo na svá nefrologická pracoviště, 115 pacientům doporučili podrobnější a přesnější vyšetření u praktického lékaře. V procentuálním vyjádření se tedy jedná o 17 % osob (16,76 %), kteří měli hodnoty krevního tlaku a hladiny kreatininu a glykémie ukazující na zvýšené riziko CKD. 

Lidé s rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak a diabetes, mají výrazně vyšší riziko rozvoje chronického onemocnění ledvin. Navíc také platí, že čím více rizikových faktorů jedinec má, tím víc jeho riziko roste. To znamená, že by se o zdraví svých ledvin měli zajímat také kuřáci, lidé s nadváhou a obézní, kardiaci a každý ve věku nad 60 let. Není však výjimkou, že je onemocnění ledvin diagnostikováno u mnohem mladšího člověka. Například pan Vojtěch vděčí za včasné odhalení onemocnění právě pečlivé prohlídce při přechodu od dětského k praktickému lékaři.

Důležité odkazy:

  • Mapa nefrologických pracovišť: www.nefrol.cz
  • Online kalkulátor rizika rozvoje CKD: www.vysetriledviny.cz

Obsah článku vznikl v rámci osvětové kampaně zaměřené na chronické onemocnění ledvin.

Zdroj: Lenka Hájková, Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., ekha.eu

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*