Nová díla Západočeské galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni
Foto: se souhlasem Západočeské galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni uspořádala ve výstavní síni „13“ výjimečnou expozici s názvem Kubišta, Pinkas, Sekal et al. Akvizice ZČG z let 2012–2021, představující veřejnosti nové umělecké přírůstky.

Prestižní Západočeská galerie v Plzni svými cennými sbírkami, jejich prezentací, vydavatelskou činností a aktivitami v propagaci kultury proslula doma i v zahraničí. Její obdivuhodný sbírkový fond zahrnuje vzácné artefakty z období od 14. století po současnost včetně české moderny a kvalitní kubistické tvorby.

Mnoho unikátních děl přibylo díky akvizičnímu programu, který se soustřeďuje na získávání prací autorů oceňovaných nejen v České republice, ale i v evropském kontextu.

Z bohatého fondu lze ve výstavní síni „13“ obdivovat díla vysoké hodnoty, jež galerie nakoupila v posledních deseti letech. Jde v menší míře o starší práce, převládá tematická tvorba obou totalit a současného období v podobě soch, maleb, kreseb, koláží či grafiky, některé z nich veřejnost uvidí poprvé.

Západočeská galerie v Plzni
Foto: se souhlasem Západočeské galerie v Plzni

Autory jsou slavní tvůrci – August Piepenhagen, Gabriel von Max, Soběslav Pinkas, působící střídavě v Praze a ve Francii, Bohumil Kubišta, spoluzakladatel české moderny, prezentující se svými lepty. Nechybí všestranně nadaný, proslulý režisér animovaného filmu a světově oceňovaný ilustrátor Jiří Trnka, narozený v Plzni, výjimečná malířka, grafička a sochařka Adriena Šimotová, avantgardní umělec Zbyněk Sekal nebo skvělý plzeňský malíř Bohumil Krs.

Západočeská galerie v Plzni
Foto: se souhlasem Západočeské galerie v Plzni

Zastoupeni jsou rovněž regionální umělci Jiří Patera, jenž výrazně formoval plzeňskou výtvarnou scénu, jeho žák – malíř, performer a konceptuální umělec Milan Maur, či Josef Hrubý, spisovatel, básník a výtvarník, který se po sametové revoluci dočkal mezinárodního ohlasu.

Západočeská galerie v Plzni
Foto: se souhlasem Západočeské galerie v Plzni

Historik Mgr. Petr Jindra, kurátor výstavy, ji rozčlenil do šesti časových úseků: Staré umění a umění 19. století, Moderní umění do I. světové války, Meziválečné umění, Čtyřicátá a padesátá léta 20. století, Umění šedesátých let, Současné umění.

Západočeská galerie v Plzni
Foto: se souhlasem Západočeské galerie v Plzni

U příležitosti výstavy vydala Západočeská galerie v Plzni publikaci Petra Jindry Kubišta, Pinkas, Sekal et al. Akvizice ZČG z let 2012–2021, o jejíž grafickou podobu se zasloužil Luboš Drtina.

Komentovanou výstavu si lze s jejím kurátorem prohlédnout 14. září 2022 od 17 hodin. Pamatováno je také na rodiče s dětmi, pro něž jsou připraveny programy tvůrčích dílen ve dnech 18. srpna a 8. září 2022.

Západočeská galerie v Plzni
Foto: Dana Vondrášková

Expozice ve výstavní síni „13“ v Pražské ulici č. 13 je otevřena do 28. září 2022 denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, www.zpc-galerie.cz

Další články z této rubriky

Znovuzrození v gobelínugutentor-overlay

Znovuzrození v gobelínu

V Císařské konírně Pražského hradu se od 1. února do 23. dubna 2023 koná výstava ukázek mistrovské práce Moravské gobelínové…
Dobře utajené fotografie Gustava Aulehlygutentor-overlay

Dobře utajené fotografie Gustava Aulehly

Pražská Leica Gallery uspořádala reprezentativní výstavu z díla fotografa Gustava Aulehly, kterou je možno navštívit. S proslulými fotografiemi oceňovaného umělce…
„Hvězda Aleny Ladové“ na Vyšehraděgutentor-overlay

„Hvězda Aleny Ladové“ na Vyšehradě

U příležitosti třicátého výročí úmrtí malířky a ilustrátorky Aleny Ladové (1925-1992) pořádá Galerie Vyšehrad prezentaci jejího díla v první samostatné…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*