Nejste v tom sami

Nejste v tom sami
Foto: Freepik

Kde hledat pomoc při psychických potížích

Nečekejte, až bude pozdě. Zjistěte, který odborník je ideální pro vaše duševní potřeby a kde hledat pomoc.

Duševní zdraví je klíčové pro náš celkový pocit pohody. Pokud však zažíváme psychické obtíže, nejsme na to sami a máme mnoho možností, kde hledat pomoc.

Když mluvíme o duševní péči, první, co nás často napadne, jsou psychologové, psychoterapeuti nebo psychiatři. Avšak je zde řada dalších profesí, které se specializují na péči o duševní zdraví.

Praktický lékař je často prvním místem, kam se obrátíme, pokud nás trápí psychické potíže. Může nás nasměrovat ke specializované péči nebo v případech, kde je psychiatrická péče méně dostupná, navrhnout léčbu pomocí psychofarmak.

Sociální pracovníci nám mohou poskytnout podporu, pokud jsou naše duševní potíže spojeny s existenciálními nebo finančními problémy. Navrhnou kroky, jak změnit naši situaci a zlepšit náš duševní stav.

Peer konzultanti jsou ti, kteří sami prošli duševním onemocněním a mohou nabídnout jedinečnou perspektivu a podporu, založenou na osobní zkušenosti.

Adiktologové se specializují na prevenci a léčbu závislostí, ať už jde o drogy, alkohol, nebo jiné formy závislosti.

Ergoterapeuti nám mohou pomoci dosáhnout duševního zdraví a pohody prostřednictvím smysluplných aktivit, které nám pomáhají zapojit se do společnosti a zvládat každodenní činnosti.

Psychiatrické sestry a bratři poskytují odbornou péči těm, kteří trpí duševními onemocněními, a pomáhají jim zotavit se a integrovat se zpět do společnosti.

V případě krize mohou krizová centra a linky poskytnout bezprostřední podporu, ať už prostřednictvím telefonu, chatu, nebo osobní návštěvy.

A nakonec: Centra duševního zdraví nabízí komplexní služby spojující nemocniční a domácí péči s týmem složeným z různých odborníků, kteří se mohou podílet na péči o pacienty s duševními onemocněními.

Je důležité si uvědomit, že pokud máme psychické problémy, neměli bychom váhat hledat pomoc. Čím dříve se svým problémům začneme věnovat, tím lépe můžeme zahájit cestu k zotavení.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, psychologytoday.com, psychopomoc.cz

Další články z této rubriky

Jak na stravování ve vyšším věkugutentor-overlay

Jak na stravování ve vyšším věku

Možná zjistíte, že potraviny, které pro vás byly na jídelníčku kdysi velkým potěšením, vám nyní působí potíže. Co to znamená?…
Proč nepijeme dost?gutentor-overlay

Proč nepijeme dost?

Když dostatečně pijeme, umožnujeme celému organismu optimálně fungovat. Podporujeme metabolismus, trávení, hubnutí i kvalitu pleti, pozitivně ovlivňujeme také psychiku a…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*