Honza Vedral: Katherine

Honza Vedral: Katherine
Foto: Freepik

Katka Žbirková: Můj život s Mekym

Miro Žbirka očima holky z jeho nejznámější písničky, která se pro něj stala osudovou láskou a partnerkou v osobním i pracovním životě… 

To je Katherine. Zachycuje nejen příběh hudebníka, ale i jeho nevšední životní osud mezi režimy a národnostmi, ve kterém kromě hudby hrála zásadní roli i zamilovanost a láska. Autorem otevřeného a přímočarého povídání o životě Katky Žbirkové s Mekym je Honza Vedral.

Honza Vedral: Katherine
Foto: se svolením nakladatelství BizBooks

„Po napsání životopisu Zblízka, přípravě filmu Meky a životopisné výstavě Roky a dni jsme s Katkou zjistili, že je tu stále část příběhu, kterou si fanoušci zaslouží znát,“ vzpomíná Honza Vedral a pokračuje: „Kniha vznikala na základě našeho povídání. Na jeho začátku jsme si dali jen jedno pravidlo, a to být co nejotevřenější, i když to občas nemusí být příjemné. Moc si vážím Katčiny důvěry i toho, že se v rukopisu při autorizaci nic nečistilo, ani necizelovalo. Zachycuje tak příběh Katky i Mekyho se vším všudy. Jak už to tak v životě chodí…“

Kniha je plná šťastných, humorných i bolestivých zážitků slavného páru, který spolu prožil 37 let, a obsahuje nikdy nezveřejněné fotografie a dopisy ze soukromého archivu Žbirkových. Fanoušci v ní Mekyho poznají mnohem víc jako člověka z masa a kostí. Tedy nejen zábavného a talentovaného muzikanta, ale i člověka, který měl gloriolu Zlatého slavíka, ale přitom prožíval život, v němž byly kromě úspěchů i pády, pochybnosti a démoni stejně jako drobné životní radosti. A ve kterém se nakonec všechno muselo podřídit hudbě.

Katherine mapuje život Katky Žbirkové od seznámení s Mekym až po jeho bolestný odchod. Postupně se dozvídáme víc i o Katce, o tom, z jaké rodiny pochází, a hlavně o jejím životě s Mekym. Nejen osobním, ale i o pracovním, kdy se rozhodla, že se nebude věnovat své kariéře a že stane se jeho manažerkou. „Je to příběh velké lásky, pochopení a porozumění druhému,“ uzavírá Honza Vedral.

Kateřina Žbirková

Vystudovala Obchodní fakultu VŠE. V roce 1988 se vdala za Mira Žbirku a vychovali spolu děti Lindu a Davida. Vlastní firmu Miro Agency a manažersky a produkčně se podílela na organizaci koncertů v O2 aréně, O2 universu, talkshow Doupě Mekyho Žbirky pro ČT Art a realizaci několika alb Mira Žbirky, včetně posledního oceňovaného, nazvaného Posledné veci. Připravila také velkou retrospektivní výstavu Roky a dni v Národním muzeu, která se pak přesunula do Slovenského národního muzea v Bratislavě. V současnosti působí jako osobní manažer.

Honza Vedral

Novinář, spisovatel, šéfredaktor hudebního časopisu Headliner a muzikant. Od roku 2017 působí jako předseda rady České hudební akademie. Je autorem knih Miro Žbirka: Zblízka (2016), Neuvěřitelný Ivan Král (2019) či Roy Ellis: The Boss Skinhead (2023), spoluautorem filmů Meky (2020), Modrý album: The Making Of (2021) a Ivan – Král tří akordů (2023). S Mekym Žbirkou spolupracoval také jako scenárista talkshow Doupě (ČT Art) a v roce 2022 byl jedním z kurátorů a autorem doprovodných textů výstavy Roky a dni v Národním muzeu a na Bratislavském hradě.

Zdroj: Eva Karasová, albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

Sestry pod vycházejícím sluncemgutentor-overlay

Sestry pod vycházejícím sluncem

Heather Morrisovou z Nového Zélandu přitahují silné příběhy pozoruhodných lidí, kteří v životě projevili odvahu překonávat mezní situace. Vydala o…
Každý den je Valentýngutentor-overlay

Každý den je Valentýn

Nová kniha Anety Kollerové Maškové Každý den je Valentýn slibuje čtenářům humorný a něžný příběh, jehož hlavním motivem je láska.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*