Na jižní Moravě jako v Provence – ohlédnutí za létem

Jako v Provence se můžete cítit díky krásné aktivitě rodiny Bízových, která provozuje ve Starovičkách na Břeclavsku levandulovou farmu: pole, obchod i chráněnou dílnu.
Foto: Pixabay

Jako v Provence se můžete cítit díky krásné aktivitě rodiny Bízových, která provozuje ve Starovičkách na Břeclavsku levandulovou farmu: pole, obchod i chráněnou dílnu.

Před několika lety se Stanislav Bíza po úrazu ocitl na invalidním vozíku. Na osud ale nezanevřel, začal se věnovat závodění na handbiku a nakonec se rozhodl založit na Moravě vlastní levandulovou farmu. Farmaření bylo vždycky jeho sen a napadlo jej, že změna klimatu a teplé suché prostředí v oblasti Pálavy by mohlo být ideální právě pro levanduli – suchomilnou léčivou bylinku, typickou především pro francouzskou oblast Provence. S pomocí rodiny zasadil na poli prvních 40 000 keříků této bylinky vlastníma rukama a s jedním traktorem.

Postupně vymýšlel nové a nové produkty, které dostaly po několika letech BIO certifikaci. Dnes Staňa zaměstnává 13 lidí s různým druhem handicapu, obhospodařovává pole, které se od té doby stihlo rozrůst, a dál vymýšlí nové výrobky, na nichž spolupracuje s lokálními farmáři a výrobci. 

Levandulová farma na jižní Moravě. Buďte jako v Provence.
Foto: Levandulová farma jižní Morava

Mezi jeho zákazníky je nejoblíbenějším produktem levandulová limonáda s originální recepturou. Své fanoušky si ale našla i levandulová čokoláda, levandulová káva, levandulové víno a další produkty prodávané pod značkou Lavandia. Bízovi aktuálně připravují novou výrobní linku na limonády, které jsou doslova prodejním hitem. V průběhu roku je možné navštívit ve Starovičkách obchůdek a vychutnat levandulovou kávu, levandulovou zmrzlinu nebo úžasné dezerty. V sezoně květu (v červnu a červenci) se pak sjíždějí návštěvníci ze širokého okolí přímo na levandulové pole za účelem relaxace nebo i samosběru. Pokud se chcete podívat na více podrobností z farmy, navštivte www.levandulezmoravy.cz.

Redakce: Podporil jsem tuto výrobní linku a máme radost, že se podařilo!

Další články z této rubriky

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*