Lucie Hlavinková: Bylinková babička

Lucie Hlavinková: Bylinková babička
Foto: Pixabay

Aneb kouzelné pohádky na dobrou noc, ve kterých to voní bylinkami

Byla jednou jedna babička a ta měla sedm vnoučat: čtyři holčičky a tři kluky. Kromě nich však měla také velké tajemství. Nikdo totiž netušil, že je kouzelná! V přírodě vždy dokázala najít neviditelné, tajuplné a čarovné věci, o kterých jiní lidé nemají ani tušení.

O téhle babiččině schopnosti nevěděla ani její vnoučata, ale to se jednoho dne změnilo. Jakou moc ukrývá třezalka, hluchavka, chrpa, dobromysl nebo heřmánek? To všechno se dozvíte během pohádkových letních prázdnin u bylinkové babičky! Bylinková babička od Lucie Hlavinkové s krásnými a hravými ilustracemi Alžběty Z. Göbelové vychází nyní v nakladatelství Albatros.

Lucie Hlavinková: Bylinková babička
Foto: se souhlasem nakladatelství Albatros

Bylinková babička je knížkou pro děti a jejich rodiče. Podporuje vztah k přírodě a vypráví o různých bylinkách, o tom, jak fungují, a o psychosomatice a alternativních způsobech léčby. Ve druhé linii se rozvíjí téma rodiny, výchovy, respektu a řešení problémů. Klíčový je vztah k babičce, která představuje klid, pohodu, zastavení, odpočinek, usebrání se, ale také moudrost, duševní vývoj a porozumění, kterého se dětem za normálního chodu věcí nedostává. Babička léčí, přichází na neduhy a problémy dětí, protože jim opravdu naslouchá, a bere je jako sobě rovné. Může být katalyzátorem dalšího vývoje a po létě stráveném u babičky už nejsou věci takové jako předtím. Děti se vracejí domů o něco moudřejší, o něco dospělejší, ale také sebevědomější.

Příběhy Bylinkové babičky nejdříve vyšly v rozhlasové podobě v pořadu Hajaja Českého rozhlasu. Na to, jak nápad na Bylinkovou babičku vznikl, autorka vzpomíná: „Když jsem přemýšlela o námětu pohádek na dobrou noc, byla jsem zrovna na chalupě v Beskydech. Seděla jsem na lavičce pod lípou, ve které bzučely včely, a kolem všechno kvetlo. Vzpomněla jsem si na svoji babičku, která mě učila názvy květin a bylin. A pak taky na moji maminku, která nemá vnoučat sedm jako Bylinková babička, ale šest. To taky není málo a všechny si je s dědou berou v létě na týden na chalupu.“

O autorce:

Lucie Hlavinková se narodila a celý život žije v Brně. Studovala historii a religionistiku na FF MU. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2016 zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros s knihou pro děti s názvem Projekt pes (ten můj), která se dočkala několika pokračování. U knížek pro děti zůstala a navázala neméně úspěšnou sérií Sesterstvo. První kniha pro dospělé s názvem Sestry Foxovy, životopisný historický román o zakladatelkách spiritismu, autorce vyšla v roce 2017. O dva roky později vydala v nakladatelství Motto historický román s detektivní zápletkou Apatykář, román o osudech slavného salonu v 50. letech Kdo šije u Podolské? a v roce 2022 román Pravda nebyla k dostání.

Zdroj: Eva Karasová, albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

My kluci z Brnagutentor-overlay

My kluci z Brna

Rodilý Brňan Jaroslav Kravka (nar. 1952) vystudoval práva, ale místo nich se věnoval novinařině a po tři desetiletí byl dramaturgem…
Farma Rybníček. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.gutentor-overlay

Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…
77 tipů pro zdravá střevagutentor-overlay

77 tipů pro zdravá střeva

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na…
Hory, mlha, láska a jágutentor-overlay

Hory, mlha, láska a já

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*