Renata Raduševa Herber, Kateřina Svrčinová: Kouzelná lékárna

Renata Raduševa Herber, Kateřina Svrčinová: Kouzelná lékárna
Foto: Freepik

Minerály a vitaminy

Renata Raduševa Herber (nar. 1962) se dlouhodobě věnuje přírodnímu léčitelství a lékárnice PharmDr. Kateřina Svrčinová provozuje homeopatickou poradnu a zajímá se o fytoterapii. Nabyté znalosti a zkušenosti shrnuly do společné knihy o minerálech a vitaminech, nezbytných pro naše zdraví.

Renata Raduševa Herber, Kateřina Svrčinová: Kouzelná lékárna
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group

Pro zdravý život a správné fungování těla jsou vitaminy a minerály nepostradatelné. Podporují například metabolismus živin, růstové či regenerační procesy a jsou důležité i jako prevence. Tělo si tyto látky většinou neumí vytvořit (kromě vitaminu D), a proto je třeba pravidelně je konzumovat v potravinách nebo v umělé formě. Jejich nedostatek bývá příčinou nejrůznějších zdravotních potíží a nemocí. Bohužel jejich obsah ve stále vyčerpanější půdě, a tím i v pěstovaných plodinách, je téměř nepatrný. Proto je nutné je tělu dodávat pomocí kvalitních doplňků stravy, nejlépe na doporučení zkušeného lékárníka.

V přehledně uspořádané knize nás autorky seznamují s obdivuhodnými vlastnostmi minerálů a vitaminů i jejich účinky a uvádějí seznam ohrožených skupin, jež potřebují zvýšené dávky vitaminů a minerálů. Jde především o seniory, lidi na redukční dietě, ženy těhotné, kojící a po menopauze, novorozence, vrcholové sportovce a sportující lidi, vegetariány a vegany, nemocné či po nemoci a také ty, kteří pijí alkohol a kouří.

V obou částech, věnovaných zvlášť vitaminům a minerálům, se autorky o každém z nich podrobně zmiňují. Popisují účinky na zdraví, která onemocnění léčí, jak působí na ostatní vitaminy, uvádějí projevy při jejich nedostatku či případném předávkování a další důležité údaje. Vítané jsou doporučené denní dávky, zda je užívat před, s jídlem, anebo po něm a v jakých případech je třeba dávku navýšit. Ve zvláštním rámečku je popsána zajímavost, která se k určitému vitamínu či minerálu váže, a čtenář ocení i praktická „doporučení lékárníka“.

Závěrem je uveden stručný přehled některých indikací. Například při bušení srdce se doporučuje doplnit hořčík, u aftů a rozpraskaných rtů vitaminy B2 a B6, při chřipce vitaminy C a D i zinek, na klouby kromě vitaminu C a manganu doplnit i síru, pevnost kostí a zubů podpoří vápník, hořčík, fosfor, vitamin D3 a K2 a podobně. Jen škoda, že chybí obsah i rejstřík.

Přínosná a výborně zpracovaná kniha přinese užitek všem, kteří chtějí získat jednoduchý a srozumitelný přehled o vitaminech a minerálech, bez nichž by tělo nefungovalo, jak má. Pokud je užíváme pravidelně a v dostatečném množství, významně ovlivníme a upevníme své zdraví a tato kniha nám bude vítanou pomocí.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz

Další články z této rubriky

Rotraut Susanne Bernerová: Důmgutentor-overlay

Rotraut Susanne Bernerová: Dům

Cenami ověnčená německá malířka Rotraut Susanne Bernerová (nar. 1948 ve Stuttgartu) patří k nejuznávanějším a nejoblíbenějším ilustrátorům dětských knih v…
Sestry pod vycházejícím sluncemgutentor-overlay

Sestry pod vycházejícím sluncem

Heather Morrisovou z Nového Zélandu přitahují silné příběhy pozoruhodných lidí, kteří v životě projevili odvahu překonávat mezní situace. Vydala o…
Každý den je Valentýngutentor-overlay

Každý den je Valentýn

Nová kniha Anety Kollerové Maškové Každý den je Valentýn slibuje čtenářům humorný a něžný příběh, jehož hlavním motivem je láska.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*