Letní výsevy – zelenina, kterou můžete sklízet i na podzim

Letní výsevy – zelenina, kterou můžete sklízet i na podzim
Foto: Pixabay

Měli jste za to, že jediným časem, kdy stojí za to vysévat drobná zeleninová semínka, je jaro? Vyvedeme vás z omylu. I teď je toho k zasetí víc než dost.

Pravda, na nová rajčata, papriky a jinou plodovou zeleninu si teď budete muset nechat zajít chuť, ale spousta dalších druhů zeleniny jde vysévat několikrát ročně.

Saláty

Hlávkové saláty patří mezi časně jarní zeleninu, v horku a při větším slunečním svitu mají tendence vybíhat do květu. Proto teď raději sáhněte po semínkách salátů k řezu, polníčku nebo mangoldu.

Červená řepa

Kdo říká, že musíte ze záhonů sklízet řepy jako babka s dědkem v klasické pohádce? Ze semínek, která dáte do země teď, vyrostou do podzimu o něco menší bulvy, ale stejně lahodné a pro leckoho příjemnější na konzumaci.

Fenykl

Bulvový fenykl je vynikající a zdravou pochoutkou do salátů nebo na gril a ideální je pěstovat nadvakrát: brzy zjara a v létě. Semínka je lepší předpěstovat, teď je vysejte do sadbovačů a v průběhu prázdnin, až přejdou největší parna, ho přesaďte ven.

Ředkvičky

Protřelí zahradníci by vás ještě před pár desítkami let varovali, že ředkvičky v létě půjdou do květu. Naštěstí osivářské firmy už dávno vyšlechtily celoroční odrůdy, které tolik nevybíhají do květu a nedřevnatí. Přesně to jsou ty, které můžete vysévat i teď, v nejteplejší části roku.

Cukety a dýně

S touto zeleninou už je to teď trochu na hraně, ale jestli vám vyhovují menší plody, s klidem je vysejte i teď. U dýní na konci prázdnin nechte jen pár plodů, ostatní vylámejte, ať zvládnou do mrazů dozrát. Cukety jsou nejlahodnější malé, při pozdním výsevu a sklizni ve velikosti kolem 20 cm jich letos sklidíte ještě habaděj.

Mrkev a petržel

Podobné je to i s mrkví a petrželí, které ale při červencovém výsevu otestují vaši trpělivost. Musíte je dostatečně a dlouho zalévat, aby semínka nevyschla a naklíčila. Když to vydržíte, pozdě na podzim se dočkáte sklizně nepřerostlých kořenů.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), izahradkar.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*