Jak v zimě pečovat o pokojovky, aby jim to prospělo

Jak v zimě pečovat o pokojovky, aby jim to prospělo
Foto: Freepik

Většina rostlin, ty pokojové nevyjímaje, zná pouze dvě roční období. Vegetační a vegetačního klidu. Během toho druhého potřebují odlišný přístup k péči i zálivce. Víte, jak na to?

Doba vegetačního klidu nastává u pokojovek od konce září do začátku jara. A protože odpočívají, měla by být odpočinková i péče o ně.

Snižte zálivku

Právě teď rostliny neinvestují energii do růstu, nových listů nebo bohatého květenství (čest výjimkám). V klidu tedy omezte přísun vody. Abyste nevyšli ze cviku, nechte stejnou frekvenci, jako jste zvyklí, jen množství zálivky snižte na polovinu nebo ještě méně.

K zalévání sahejte vždy po odstáté vodě pokojové teploty, ať rostlinám nezpůsobíte teplotní šok. Ideální je dešťovka, kterou můžete nasbírat i v podobě sněhu do misky nebo kbelíku a nechat doma roztát.

Dopřejte jim co nejvíc světla

Nedostatek světla pociťujeme i my lidé a dychtivě hltáme každý sluneční paprsek, který se na obloze objeví. Pokojovky jsou na tom stejně, jen na rozdíl od lidí za sluncem nedokážou vyběhnout. Přestěhujte je proto na ten nejsvětlejší parapet, co doma máte, ať mají šanci pochytat co nejvíc slunce.

Pozor na suchý vzduch

Jakmile začneme doma topit, většinou rapidně klesne vlhkost vzduchu. Rostliny vláhu přijímají i listy, a tak mohou na suchý vzduch nebo sálavé teplo z radiátorů reagovat různě – třeba i usycháním. Zásadou číslo jedna je proto otírání listů od prachu vlhkým hadříkem. A rychlou pomocí je rozprašovač, kterým každý den lehce oroste veškerou zeleň, nebo zvlhčovač vzduchu.

Nehnojte

Hnojení v jakékoliv podobě ponechejte na začátek vegetačního období, tedy na jaro. Teď nechte rostliny v klidu odpočívat, jakákoliv dávka živin by je zbytečně ze spánku vytrhla. A to nechceme.

Nezapomeňte na ně

To, že potřebují v průběhu podzimu a zimy méně péče, neznamená, že je můžete úplně pustit z hlavy. Sice si vystačí s málem, ale bez vaší pozornosti v podobě alespoň občasné zálivky by do jara nepřežily.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, newstoday.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*