Jak přesazovat pokojové rostliny, aby jim to prospělo

Jak přesazovat květiny. Monstera.
Foto: Freepik

Pokojové květiny vypadají, že s nimi nic nehne. Hoví si spokojeně na parapetu a vypadají pořád víceméně stejně, bez ohledu na roční dobu. Nenechte se ale zmást, i ony mají svůj biorytmus.

Stejně jako venkovní vegetace se ukládají k zimnímu spánku. V době, kdy na zahradě všechny rostliny spí, měli byste nechat v klidu i „pokojovky“ – snížit jim zálivku, přestat je hnojit, a hlavně je nepřesazovat.

Jak poznám, že rostlina potřebuje přesadit

Většina pokojových rostlin se přesazuje každé 2-3 roky, mladé o něco častěji. Hlavním důvodem je vyčerpání živin z půdy a nedostatek prostoru.

Hlavním ukazatelem pro to, že je načase vyměnit květináč, je prorůstání kořenů odtokovými otvory ven, případně obtáčení kořenů kolem vnitřní strany květináče.

Nemusí to ale být vždy pravidlem a existuje pár dalších náznaků, že je načase rostlinu přesadit:

  • Podmáčený substrát. I když rostlinu zaléváte přiměřeně, velmi dlouho trvá, než substrát proschne. Může to být tím, že kořeny ucpaly odtokové otvory a voda se drží stále v květináči.
  • Bledé nebo nažloutlé kořeny. Jakmile rostlina bledne bez zjevné příčiny, může být na vině příliš velké nahuštění kořenů v květináči, takže už nedokážou přijímat ze zeminy živiny.
  • Rostlina vadne i přes to, že ji dostatečně zaléváte. I zde může být na vině příliš velké nahuštění kořenů a nedostatek přijímaných živin.

Jak přesazovat malé a běžně velké pokojové rostliny

  1. Kupte vhodný květináč, který bude o jednu velikost nebo v průměru o 5 cm větší než dosavadní. Dejte si pozor na to, ať nekoupíte příliš velký – rostlina by z přemíry místa mohla být ve stresu a zároveň by se substrát snadněji přemokřoval. Zásadou je pořizovat vždy květináč s drenážními otvory, aby měla kam odtékat přebytečná voda ze zálivky.
  2. Rostlinu v původním květináči asi půl hodiny před akcí pořádně zalijte.
  3. Na dno nového květináče nasypte trochu substrátu, vyjměte rostlinu z původního obalu a usaďte ji do peřiny ze substrátu. Mezery mezi kořenovým balem a květináčem pořádně vystelte substrátem a prsty upěchujte, ať vytlačíte případné vzduchové kapsy.
  4. Nezasypávejte ani stonky, ani vzdušné kořeny.
  5. Na povrch není třeba přidávat substrát, bal by měl končit alespoň 1 cm pod okrajem květináče, aby byl prostor pro zachycení zálivkové vody, než se vsákne.
  6. Na závěr vložte květináč na podmisku nebo do obalu a rostlinu lehce zalijte.

Jak přesazovat velké rostliny

Velké rostliny často není možné kvůli jejich rozměrům a váze přesadit do jiného květináče. I ony ale časem vyčerpají zásobu živin v půdě a je potřeba jim prostředí ozdravit.

Stačí odebrat horní vrstvu zeminy v květináči (do takové hloubky, abyste nepoškodili kořeny) a doplnit čerstvým substrátem. Na závěr nezapomeňte rostlinu pořádně zalít, aby nový substrát slehl ke kořenům.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, Petrazahradnici.cz

Další články z této rubriky

Tipy na vánoční pletené dárkygutentor-overlay

Tipy na vánoční pletené dárky

Vánoce jsou ideální příležitostí k výrobě ručně pletených dárků pro své blízké. Pletené dárky nejen že přinášejí osobní dotek, ale…
Jak si udržet tělo a mysl v kondicigutentor-overlay

Jak si udržet tělo a mysl v kondici

Zlepšení fyzické kondice a duševního zdraví je klíčem k vyváženému a spokojenému životu. Prozkoumejte různé možnosti, jak zůstat ve formě…
Trápí vás rýma?gutentor-overlay

Trápí vás rýma?

Potřebujete účinné řešení pro rýmu? Přečtěte si naše doporučené metody a tipy pro rychlé uzdravení.
Nejste v tom samigutentor-overlay

Nejste v tom sami

Duševní zdraví je klíčové pro náš celkový pocit pohody. Pokud však zažíváme psychické obtíže, nejsme na to sami a máme…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*