Jak na skvělé fotky pořízené mobilem

Focení mobilem.
Foto: Freepik.

Užít si pár chvilek, dnů nebo týdnů odpočinku je skvělá věc, a ještě lepší je mít možnost se k příjemným chvílím po čase vrátit prostřednictvím fotek.

No jo, jenže jak pořídit aspoň pár pěkných záběrů, když máte jen mobilní telefon a s focením žádné zkušenosti? Máme pár tipů od profesionálních fotografů, díky kterým zvládnete fotit pěkně i vy. A stačí vám k tomu jen mobil v ruce.

Foťte na šířku

Mladí vám možná budou tvrdit, že budoucnost je ve fotografiích orientovaných na výšku. To proto, že tento formát si rozumí se sociálními sítěmi. Jestli ale chcete fotky do fotoalba, rozhodně upřednostněte formát na šířku. Zachytíte širší záběr, a tím i lepší atmosféru. A kdyby bylo potřeba, snímek můžete oříznout.

Počkejte si na zlatou hodinku

Umět pracovat se světlem je docela kumšt. Když se ale vyhnete focení v pravé poledne, kdy je sluníčko nejvýš a vrhá ostré světlo, a zaměříte se na focení hodinu po východu slunce nebo hodinu před jeho západem (oběma se ve fotografické hantýrce říká „zlatá hodinka“), bude všechno na fotkách zahaleno do měkkého světla. Tyto chvíle vyhledávají i profesionální fotografové, když nechtějí na focení nosit žádná přídavná světla.

Focení západu slunce.
Foto: Pixabay. Umět pracovat se světlem je docela kumšt.

Hlídejte si linie

Fotky nakřivo nikoho neoslní, co si budeme povídat… Aby záběr působil atraktivně, je potřeba dodržovat linie. Vždy se hodí najít svislý nebo vodorovný prvek, podle kterého zarovnáte celý záběr. Ideální jsou pro tyto účely okna na domech, stromy v lese nebo vodní hladina. A sázkou na jistotu je zobrazit si ve fotoaparátu režim mřížky. Pak už vaše fotky nikdy nebudou vychýlené z osy.

Pozor na rozmazání

Je téměř nemožné držet v ruce foťák nebo mobil tak pevně, aby byly snímky perfektně ostré. Proto fotografové rádi používají stativy. Můžete si pořídit jeden k mobilu, existují i mini varianty, které připevníte třeba k zábradlí. I bez něj ale dokážete fotit ostře. Vždy držte telefon oběma rukama a o něco se opřete, ať získáte větší stabilitu. Může to být zábradlí, cestovní kufr nebo vlastní břicho. Zároveň se snažte fotit co nejrychleji.

Focení mobilem
Foto: Pixabay. Sázkou na jistotu je zobrazit si ve fotoaparátu režim mřížky.

Jděte tak blízko, jak jen to jde

Častou chybou amatérských fotografů je, že fotí z příliš velké dálky. Výsledkem jsou malé objekty, které lze jen těžko rozeznat bez lupy. Foťte vždy z nejmenší možné vzdálenosti, zachytíte tak i detaily, jako je výraz v obličeji. Čemu se naopak vyhněte, je používání funkce zoom. Zbytečně snižuje kvalitu fotografie.

Využívejte pravidla třetin

Může to znít složitě, ale není a ve skutečnosti vám tohle pravidlo zjednoduší práci a pozvedne vaše fotky o úroveň výš. Pokud fotíte osobu, snažte se ji vždy zachytit v levé nebo pravé třetině záběru, nikdy uprostřed. Pro lidské oko bude takový záběr příjemnější. Totéž platí i u fotografií horizontu – vždy by měl být v horní nebo dolní třetině. S určením třetin vám pomůže mřížka, o které jsme psali o pár řádků výš.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, TruSpurce.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*